Kad pārcēlos uz dzīvi pie drauga Bretaņā, pirmos gadus biju sajūsmā – man patika šejieniešu tradīcijas, virtuve un viss pārējais. Pat vējainie un nereti lietainie laikapstākļi šķita gluži kā mājās! Arī runājot par ēst gatavošanu, vienmēr esmu bijusi dažādu pasaules valstu pavārmākslas cienītāja, tāpēc nejūtu lielu atšķirību – gan Latvijā dzīvojot, gan šeit mēdzu gatavot ļoti atšķirīgi. Piemēram, brokastīs ēdam kruasānus ar marmelādi, pusdienās ceptu vistu marokāņu gaumē, bet vakariņas pagatavoju itāļu stilā. Teikšu tā – jo vairāk gatavo un eksperimentē, jo vairāk var iepazīt produktus un pat tos, kas kādreiz negaršoja, pārvērst garšīgā maltītē! Bet mans Latvijas garšu zelta rudens noteikti ir sēnes un ķirbis.
Pikantais cepeškrāsns ķirbis
Principā ķirbi droši varu saukt par savas bērnības traumu, no kuras vēlāk esmu mēģinājusi tikt vaļā apzināti. Ar dalītām sekmēm – man joprojām negaršo marinēti ķirbji, kā arī pārāk maigas ķirbju biezzupas. Ķirbis prasa zināmu pikantumu! Un vajag izvēlēties labas šķirnes – riekstu, sviesta ķirbi. Tos šeit rudenī zemnieku tirdziņā pērkam un gatavojam visai bieži.
30 minūšu / 3 porcijas / viegli
Vajadzēs:
- 3 ķirbja šķēles
- 2 ķiplokdaivas
- sāli, piparus
- pētersīļu buntīti
- citrona miziņu
- čili pipariņu
- olīveļļu
- kazas sieru
Gatavošana:
1. Izspiež ķiplokus un sajauc ar olīveļļu, kapātiem pētersīļiem, sāli, pipariem un smalki rīvētu citrona miziņu. Pievieno sīki kapātu čili.
2. Ķirbi sagriež šķēlēs un apviļā tās sagatavotajā eļļas garšaugu maisījumā. Var cept lielākas šķēles ar visu mizu vai nomizot un sašķēlēt veģos.
3. Ķirbja šķēles liek uz cepambleķa un cep 200 grādos apmēram 30 minūtes. 10 minūtes pirms cepšanās beigām pārkaisa ar sadrupinātu fetas sieru un liek atpakaļ krāsnī uz atlikušo laiku. Viss, gatavs!
4. Smalkos brīžos ķirbja šķēlītes pasniedzu ar jēra fileju – apcepu to tāpat kā liellopa steiku (5 minūtes no katras puses), tad apvārtu tajā pašā garšaugu eļļā un vēl mazliet apcepu. Kolosāli!
Sēņu žiljens
Sēnes lasot, es vienmēr esmu laimīga – gan Latvijā, gan Bretaņā –, taču man nekad nav izdevies salasīt maisiem baraviku – nu tā, kā reizēm redzams sociālo tīklu bildēs, kur komentāros var lasīt, ka "nesmukākās un lielās nemaz neņēmām, jo nebija vietas". Mans rekords ir tieši šoruden, kad franču zemes mežos devāmies pārgājienā ar suni, taču atpakaļceļā nācām bez vējjakām, jo kaut kur tās sēnes vajadzēja likt! Vakarā visas sacepām sviestā ar sīpoliem un mazās porcijās sasaldējām – mums ļoti garšo dažādi žiljeni, varēsim mieloties līdz Ziemassvētkiem!
30 minūšu / 2 porcijas / nekā grūta
Vajadzēs:
- 1 vistas šķiņķīti bez kaula
- olīveļļu cepšanai
- 20 g sviesta
- 100 g baraviciņu, beku un gaileņu
- nelielu sīpolu
- rozmarīna zariņu
- 100 g saldā krējuma
- 50 g siera
- sāli un melnos piparus
Gatavošana:
1. Vistas gaļu sagriež gabaliņos un apcep pannā sakarsētā olīveļļā. Noliek malā.
2. Tiem pašiem tauciņiem pievieno sviestu un apcep sakapātu sīpolu, pēc tam pievieno iztīrītas, sasmalcinātas sēnes ar rozmarīna zariņu un cep gatavas līdzīgi kā sēņu mērcei.
3. Izņem rozmarīna zariņu, pilda karstumstipros trauciņos, pārlej saldo krējumu un pārkaisa sarīvētu sieru. Liek līdz 200 grādiem sakarsētā krāsnī un cep apmēram 15 minūtes, līdz siers smuki pārkūst un apbrūnē. Pasniedz karstu, tikai jāuzmanās, jo žiljens iekšā zem siera cepures ir ļoti karsts.
iesaka izmēģināt receptes kopā ar atbilstošāko vīnu:
GRAND CAVALIER TEMPRANILLO
Pussaldais sarkanvīns no saulainās Spānijas
Šis maigais un izteikti augļainā rakstura pussaldais sarkanvīns Jūs apburs ar patīkami sabalansēto garšu, kur dominēs sarkanās ogas.
Tā ir perfekta izvēle, lai baudītu to vienu pašu vai izvēlēties kā kompanjonu pie dažāda veida, viegliem sarkanās gaļas ēdieniem.
Baudiet vīnu labi atdzesētu no 14-16°C temperatūrā.
GRAND CAVALIER VIURAO
Pussaldais baltvīns no saulainās Spānijas
Šis svaigais un augļainais pussaldais baltvīns ir perfekta izvēle, lai baudītu to vienu pašu vai izvēlēties kā kompanjonu pie salātiem, dažāda veida uzkodām, siera plates vai vistas gaļas ēdieniem. Vīns ir elegants un patīkami sabalansēts.
Baudiet vīnu labi atdzesētu no 6-8°C temperatūrā.
Jaunums Latvijas tirgū, pieejams visos veikalos.
ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME, TĀ PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA.
ta nu gan
?????