Cilvēku prātu un politikas veidotāju darbakārtību pārņēmušais koronavīruss trīs mēnešus pēc parādīšanās turpina raisīt aizvien jaunus jautājumus virusologiem un piespiež zinātniskās laboratorijas darboties pastiprinātā režīmā, lai meklētu atbildes uz tiem.
Marta sākumā zinātniekiem izdevās saprast, kā jaunais koronavīruss SARS-CoV-2 iedarbojas uz cilvēka elpošanas šūnām, lai pārņemtu tās un liktu ražot vairāk vīrusu.
Vestleikas Universitātes zinātniskais līdzstrādnieks Cjans Džou Ķīnas Handžou pilsētā atklāja, ka vīruss pieķeras elpceļu šūnu receptoriem, ko sauc par angiotensīnu konvertējošo enzīmu 2 jeb ACE2. Taču tas nav vienīgais atklājums. Cits pēc cita tiek veikti dažādi pētījumi, un ar tiem tiešām arī izdodas atsegt Covid-19 un to izraisošā vīrusa SARS-CoV-2 neparastās šķautnes. Tas stiprina cerību, ka pārskatāmā nākotnē ārstu rīcībā nonāks efektīvi medikamenti, tomēr vēl kādu laiku nāksies pagaidīt.
Atslēdz šūnas aizsardzību
''Viņi ieguvuši detalizētus attēlus, līdz pat atomu līmenim,'' zinātnes vortālam Live Science stāstīja Čikāgas Lojolas universitātes virusologs Tomass Galahers, kurš nav iesaistīts jau minētajā ACE2 pētījumā, bet pats pēta koronavīrusa struktūru. Viņš sacīja, ka tik detalizēta līmeņa informācija ir neparasta šajā jaunā vīrusa uzliesmojuma posmā. ''Vīrusa uzliesmojums sākās tikai pirms pāris mēnešiem, un tik īsā laika sprīdī šie autori ir nākuši klajā ar informāciju, kuras iegūšana, manuprāt, parasti prasa daudz ilgāku laiku,'' sacīja Galahers.
Viņš uzskata, ka atklājums ir ļoti svarīgs, jo izpratne par to, kā vīruss iekļūst šūnās, var dot ieguldījumu zāļu pētījumos vai pat vakcīnas izstrādē.
Lai inficētu cilvēku, vīrusiem jāspēj iekļūt atsevišķās šūnās. Vīrusi izmanto šūnu mašinēriju, lai izgatavotu sev kopijas, kuras pēc tam izklīst un izplatās uz jaunām šūnām. Krietni senāk, jau 19. februārī, Ostinas Teksasas universitātes zinātnieki žurnālā Science raksturoja SARS-CoV-2 sīko molekulāro atslēgu, kas vīrusam ļauj iekļūt šūnā. Šo atslēgu sauc par smailes proteīnu jeb S proteīnu.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 20.-26. marta numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Scorseze