Cilvēkiem kā sociālām būtnēm ilgstoša vientulība ir nepanesama. To pierādījuši ekstremāli eksperimenti, kuros jau pēc dažām nedēļām pilnīgā vientulībā dalībnieki iedzīvojas nopietnās mentālās un arī fiziskās veselības problēmās. Un to apliecina jaunākais amerikāņu pētnieku atklājums. Viņi noskaidrojuši, ka vientulību izjūtošus cilvēkus miegā biežāk piemeklē murgi.
Pētījuma pirmajā daļā Oregonas Štata universitātes speciālisti izanalizēja iepriekšējo pētījumu datus, kuros minēta saikne starp vientulību un biežāku murgošanu naktīs. Pēc tam viņi veica paši savu pētījumu, kurā aptaujāja 782 pieaugušos ASV iedzīvotājus par vientulības un stresa sajūtu, kā arī lūdza dokumentēt redzētos murgus. Šī pētījuma daļa sagādāja pārliecinošus pierādījumus, ka starp abām parādībām pastāv tieša saistība. Vientuļi cilvēki murgo biežāk un intensīvāk.
SATRAUKUMS PAR VIENTULĪBU
"Viena miega traucējumu pazīme, ko pētnieki analizē saistībā ar vientulību, ir murgu biežums un intensitāte. Nereti tie ir spilgti un šausminoši sapņi, kas pārtrauc miegu," žurnālā The Journal of Psychology raksta darba autori, «lai gan dažos pētījumos ir dokumentēta korelācija starp vientulību un murgu biežumu un intensitāti, maz ir zināms par šīs saiknes mehānismiem."
Zinātnieki sliecas domāt, ka caur murgiem izpaužas personas satraukums par sociālo saišu pavājināšanos vai izzušanu. No evolūcijas viedokļa vientulība neglābjami ved uz iznīcību, jo vienatnē cilvēks nespēj ne turpināt dzimtu, ne arī pats ilgstoši dzīvot veselīgu, pilnvērtīgu dzīvi. Tādēļ zemapziņa ar baisiem sapņiem acīmredzot "motivē" meklēt svarīgu resursu – sociālo atbalstu.
"Savstarpējās attiecības ļoti lielā mērā uzskatāmas par cilvēka pamatvajadzību," uzsver Oregonas Štata universitātes komunikācijas zinātnieks Kolins Hesems, "kad cilvēku vajadzība pēc spēcīgām attiecībām netiek apmierināta, viņi cieš fiziski, garīgi un sociāli. Tāpat kā izsalkums vai nogurums nozīmē, ka neesat saņēmis pietiekami daudz kaloriju vai miega, vientulības sajūta ir attīstījusies, lai brīdinātu cilvēkus, ka viņu vajadzības pēc starppersonu sakariem netiek apmierinātas."
JĀMEKLĒ IESPĒJAS
Senāk veiktos pētījumos noskaidrots, ka vientulības ietekmē cilvēki kļūst saspringtāki, trauksmaināki un biežāk gremdējas pārdomās. Tagad zināms, ka mainās arī sapņi. Ar visām šīm darbībām tiek sūtīts signāls mainīt socializācijas paradumus.
"Kvalitatīvs atjaunojošs miegs spēlē nozīmīgu lomu kognitīvajās spējās, garastāvokļa regulēšanā, vielmaiņā un daudzos citos labsajūtas aspektos. Tādēļ ir tik svarīgi izpētīt psiholoģiskos stāvokļus, kas traucē miegu. Vientulība varētu būt viens no tiem," skaidro Hesems, solot turpināt pētījumus šajā virzienā. Tagad viņš vēlas noskaidrot, vai vientulība ietekmē murgu saturu un kādi vientulības ārstēšanas veidi varētu būt vislabākie.