2010.gada budžeta projekts paredz, ka ar nodokļiem neapliekamais algas minimums nākamgad samazināsies no 35 uz 25 latiem. Papildu ieņēmumi no tā veidos ap 50 miljoniem latu. Eiropas Komisiju un Starptautisko Valūtas fondu (SVF) šis lēmums neapmierina - tie par pareizāku uzskata progresīvā nodokļa ieviešanu. Jāatgādina, ka progresīvā nodokļa iespējama ieviešana jau no 500 latiem valdības un SVF nodomu protokolā ir atrunāta kā iespējamais risinājums gadījumā, ja nebūs rasts alternatīvs ieņēmumu papildināšanas veids.
Finanšu ministrs Einars Repše (JL) ir paziņojis, ka progresīvais nodoklis nedotu nekādu labumu, jo tas tikai veicinātu daļēju ienākumu «pārstrukturēšanu». Turklāt ne Lietuvā, ne Igaunijā šādas sistēmas nav, tādējādi pastāv bažas, ka lielie uzņēmumi, lai izvairītos no papildu sloga, varētu pārreģistrēties kaimiņvalstīs. Lai progresīvais nodoklis varētu kompensēt neiegūtos ieņēmumus no neapliekamā minimuma nesamazināšanas, tas būtu jāpiemēro arī salīdzinoši nelielām algām, savu pozīciju pamato FM. Arī premjera preses sekretāre Līga Krapāne apliecināja, ka valdība šādu iespēju patlaban neizskata un neplāno izskatīt.
Jau vēstījām, ka vasarā, kad uzvirmoja diskusija par iespējamām izmaiņām iedzīvotāju ienākuma nodoklī, tika piedāvāts progresīvo nodokli piemērot jau no 300 latiem.
Arī citas koalīcijas partijas neatbalsta starptautisko partneru prasības. «Tas būtu ārkārtīgi kaitīgi un netaisnīgi,» uzsver Tautas partijas (TP) Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Vents Armands Krauklis. Taču, lai gan arī neapliekamā minimuma samazināšanu TP uzskata par sāpīgu risinājumu, kas nav līdz galam pārdomāts, tā necels iebildumus un par budžetu nobalsos. «Tas ir sāpīgi, bet to nedrīkst aizstāt ar citu netaisnību,» pauda TP pārstāvis.
Zaļie zemnieki savukārt atbalsta progresīvā nodokļa ideju, taču mazākais no 1000 latiem, teica ZZS frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis, tomēr piebilda, ka ar attiecīgu priekšlikumu ZZS nevērsīsies. Kas attiecas uz neapliekamā minimuma izmaiņām, ZZS tos neatbalstot, taču par budžetu balsos.