«Atspoļkuģi izmainīja veidu, kā mēs aplūkojam pasauli, tie izmainīja veidu, kā mēs aplūkojam Visumu,» piezemēšanās laikā sacīja Atlantis komandieris Kriss Fergusons. «Šodien valda lielas emocijas, bet viens ir neapstrīdami: Amerika nepārstās pētīt [Visumu].» Turpmāk Atlantis būs apskatāms Kenedija kosmisko lidojumu centrā.
Vēsturisko šatla piezemēšanos klātienē vēroja aptuveni divi tūkstoši cilvēku, vairāki simti bija pulcējušies arī pie Džonsona kosmiskā centra Hjūstonā, kur atrodas misijas vadības centrs. Vairāki desmiti miljonu ASV un visā pasaulē to vēroja pie televīzijas ekrāniem, raksta BBC.
Atspoļkuģu ēras beigas arī nozīmē, ka tuvākajās nedēļās darbu zaudēs aptuveni trīs tūkstoši ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) darbinieki, kuri strādāja pie šatlu programmas.
Līdz ar daudzkārt izmantojamo kosmosa kuģu «atvaļināšanu» amerikāņi tuvākajos gados izplatījumā nevarēs nokļūt nekā citādi, kā tikai ar Krievijas kosmosa kuģiem Sojuz.
ASV valdība jau ir piešķīrusi finansējumu vairākām privātajām kompānijām, kuras nodrošinās satelītu nogādi Visumā un piegādās kravas SKS. Tomēr pirmos lidojumus ar jaunajiem kuģiem nevarēs veikt ātrāk kā pēc trim četriem gadiem.
Savukārt NASA līdz 2017. gadam ir jārada vairākkārt izmantojama raķete, lai amerikāņi līdz 2020. gadam atgrieztos uz Mēness, bet pēc 2030. gada varētu nogādāt pirmos cilvēkus uz Marsa.