Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Svētdiena, 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis

Būt krūts rekonstrukcijām?

Diezin vai daudz būs tādu cilvēku, kas uzskatīs, ka sievietes krūšu vienīgā funkcija ir zīdaiņa barošana. Sievietes krūtis visos laikos un visās rietumu kultūrās ir tikušas uzskatītas par pievilcības un identitātes simbolu. Par nelaimi cilvēcei, viena no izplatītākajām onkoloģiskajām slimībām ir krūts vēzis, kura ārstēšanā nereti nākas izmantot krūts amputāciju jeb mastektomiju.

Statistika liecina, ka Latvijā gada laikā tiek veikts aptuveni 1000 mastektomiju. Tas nozīmē, ka tūkstotis sieviešu zaudē savu sievišķības oreolu, tiek iedragāta viņu pašapziņa un psihiskie procesi, ja vien viņas neizvēlas veikt krūts rekonstrukciju.

XXI gadsimta pirmās dekādes vidū, aktīvi darbojoties sieviešu veselības organizācijām, izdevās panākt, ka krūts atjaunošanas operācijas pēc onkoloģiskajām saslimšanām tika iekļautas valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sarakstā. Diemžēl jau pēc dažiem gadiem, izskanot pasaules ekonomiskās krīzes atbalsij Latvijā, reizē ar plānveida medicīnisko pakalpojumu svītrošanu no valsts apmaksāto pakalpojumu saraksta arī krūts rekonstrukcijas kļuva par problēmu, kas risināma tikai un vienīgi pašu sieviešu spēkiem un ar naudas maka saturu. Ievērojamo izmaksu dēļ daudzām onkoloģiskajām pacientēm šī problēma palika neatrisināta.

Pasaulē tiek veikti pētījumi, ar kuru palīdzību tiek skaidrots, cik valstij izmaksā viena darbaspējīga cilvēka nodokļu maksātāja zaudējums. Skaitļi ir iespaidīgi, tāpēc lielākā daļa attīstīto pasaules valstu saviem iedzīvotājiem, kurus skārušas kritiskas slimības, kompensē ārstēšanos. Aprēķins ir ļoti vienkāršs un pragmatisks - tā ir lētāk un izdevīgāk, nekā cilvēkam atlikušās dzīves laikā maksāt pabalstus, invaliditātes pensijas. Principā tā rīkojas arī Latvijā, tikai diemžēl aizmirstot šo principu pilnībā attiecināt uz krūts rekonstrukcijām. Sieviete, kurai ir tikai viena krūts, nevarēs un nebūs spējīga pilnvērtīgi pildīt sabiedrības locekļa lomu tāpat, kā to darīja pirms krūts mastektomijas. Valsts būs padarījusi tikai pusi darba - izglābusi cilvēka dzīvību, bet otru pusi - cilvēka atgriešanu sociālajā apritē un darba tirgū - ne.

Mazliet ciniski, bet, līdzībās runājot, tas būtu tāpat, kā izņemt sāpošu gūžas locītavu un neaizstāt to ar funkcionālu protēzi. Sāpes pazūd, bet kājas funkcija nav pilnvērtīga... No ekonomikas viedokļa raugoties, rezultāts ir tāds pats, kā atsakoties no krūts vēža ārstēšanas apmaksas vispār. Valstij ekonomisku ieguvumu nav, izņemot, protams, humānais faktors.

Latvijas Plastisko ķirurgu asociācijas ārsti veic visu veidu krūšu rekonstrukcijas operācijas sievietēm pēc krūts mastektomijas. Tāpēc mēs satiekam sievietes, kas pārcietušas operāciju un izveseļojušās no krūts vēža. Mēs konsultējam viņas par krūts rekonstrukcijas iespējām un redzam, kā sieviete reaģē, uzzinot, ka viņai nebūs iespējams ar valsts atmaksātu pakalpojumu atgūt savu paštēlu.

Latvijā, kad jāpieņem kādi nozīmīgi valstiski lēmumi, ir pieņemts salīdzināt, kā šinī jautājumā rīkojas tā vai cita Eiropas valsts. Diemžēl jākonstatē, ka absolūti lielākajā Eiropas Savienības teritorijā valsts kompensē pilnīgi visu atveseļošanās ciklu - no krūts ārstēšanas un terapijas līdz pat rekonstrukcijai gadījumos, kad tas nepieciešams. Ārsti nereti ir spiesti strādāt par psihologiem un taisnoties par valdības pieņemtajiem lēmumiem. Nav viegli paskaidrot, kāpēc, piemēram, uz gūžas atjaunošanas plānveida operāciju var pieteikties un saņemt noteiktajā kārtībā vai ikviens bezpajumtnieks, kas savu veselību gadiem ir mērķtiecīgi un sistemātiski gandējis, mūžam nav strādājis un maksājis valstij nodokļus, bet skaista, izglītota un darbaspējīga sieviete tiek izstumta no aktīvās dzīves.

Raugoties no valsts viedokļa, ir saprotams, ka arī krūts rekonstrukciju apmaksas problēmas ir sekas ilgstoši nerisinātajam t. s. veselības aprūpes groza jautājumam. Respektīvi, valsts tā arī nekad nav definējusi, kādas medicīniskās manipulācijas tā apmaksā, bet kādas neapmaksā. Mūsuprāt, atkristu daudzas nevajadzīgas diskusijas un strīdi par veselībai atvēlētā budžeta apjoma jautājumiem, ja vien vispirms tiktu izdarīts šis mājasdarbs.

* Latvijas Plastisko ķirurgu asociācijas un IPRAS (International Confederation for Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery) biedri, plastikas ķirurgi, Latvijas Mikroķirurģijas centrs

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Tuvojas vēl viens Jaungads

Vairs tikai dažas dienas, un daudzviet pasaulē atkal grandēs svētku salūti un ļaudis pulcēsies pie gardumu klātiem galdiem, lai godam nosvinētu Koka čūskas gada sākumu. Pēc ķīniešu un citās Dienvidaus...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?