Arī «spiediena banku pārdot nav», jo _Citadeles_ naudas plūsma neprasa papildu ieguldījumus kapitālā. Latvijas Komercbanku asociācijas vadītājs Teodors Tverijons uzskata, ka nav nepieciešams vilkt gumiju un jaunā banka ar ļoti tīriem aktīviem, kas nav apgrūtināti ar uzkrājumiem, zaudējumiem, ir pēc iespējas ātri jāpārdod. «Bet ņemot vērā vienu būtisku aspektu - cenu,» tā saka T. Tverijons. Kopumā Citadele banka, kas ir nupat no _Parex bankas_ atdalītā tā dēvētā labā banka, vēl četrus gadus var palikt Latvijas valsts īpašumā, jo līdz 2014. gada beigām Eiropas Komisija (EK) ir prasījusi pārtraukt valsts atbalstu.
Bažas par vērtību
Ja banka netiks pārdota tuvākajā laikā, Citadele bankas valdes loceklis Guntis Beļavskis lēsa, ka pēc pusotra diviem gadiem banka maksā tāpat kā agrāk, proti, kapitāls reizināts ar «koeficientu trīs». Lai gan Citadele bankas vadība kopumā runā par jaunās bankas vērtības pieaugumu un atgriešanos pie peļņas nākamgad, eksperti bažījas, ka bankas uzbūvētā struktūra ir pārāk dārga pašreizējam bankas biznesam un varētu vēl nākties slēgt filiāles. Tie uzskata, ka būtiski ir Citadele bankai atsākt kreditēšanu, kas ir galvenais peļņas avots, bet tur klupšanas akmens varētu būt pieejamie resursi. Par vienu no iespējamiem resursu devējiem T. Tverijons minēja ERAB, kas, kļūdama par Citadele bankas akcionāru, ir ieinteresēta audzēt sava ieguldījuma vērtību, lai to pārdotu ar peļņu. Savukārt depozīti ar paaugstinātām likmēm kā resursu avots kreditēšanai ir dārgs.
Zināmi pircēji
Pēc Ģ. Rungaiņa domām, potenciālie Citadele bankas pircēji numur viens ir jau iepriekš pieminētā Nordea banka un DnB NORD banka, turklāt arī Swedbank varētu būt interese.
Tas arī atvieglotu Citadeles pārdošanu, jo «šobrīd ir zināms, kas tiek pārdots, investori to visu laiku ir vētījuši». Interesi par Parex NVS valstu biznesu, Šveices banku, aktīvu pārvaldes kompāniju un Private Banking nav zaudējusi arī starptautiskā investoru grupa VMHY Group Lielbritānijas baņķiera un finansista Pītera Hambro vadībā. Tiesa, šobrīd par banku interesi varētu izrādīt arī citi pircēji. «Bankām, kas grib paplašināt savu tirgus daļu un stiprināt pozīcijas, vai kādai bankai, kam ir domas ienākt Baltijas tirgū, Citadele banka ar saviem aktīviem, sagatavotajiem darbiniekiem, struktūru ir ļoti laba prece pirkšanai. Kad visas formalitātes būs pabeigtas, jo vēl nav oficiāla apstiprinājuma no EK, tad, es domāju, banku varēs ātri pārdot,» tā T. Tverijons. G. Beļavskis savukārt norādīja, ka akcionāra lēmums ieviest bankas jauno vārdu netieši liecina, ka banka netika sadalīta konkrētam pircējam.