Britu riska konsultāciju firma Maplecroft ir izveidojusi Dabas katastrofu riska atlantu, kurā iekļautas 197 valstis. Visneaizsargātākā pret dabas izraisītajām stihijām ir Bangladešas un Filipīnu ekonomika, kura esot pakļauta «ārkārtējam» riskam. Šajā kategorijā ietilpst arī Mjanma un Latīņamerikas valsts Dominikāna. Vēl pirmajā desmitniekā ir iekļauta Indija, Vjetnama, Laosa, Hondurasa, Haiti un Nikaragva.
Dabas katastrofu riska atlants aplūko dabas katastrofu ietekmi uz valsti, ņemot vērā tās gatavību tikt galā ar šādiem notikumiem. Ja valsts infrastruktūra ir sliktā stāvoklī un pārvaldība ir vāja, tad stihiju sekas uz ekonomiku ir daudz lielākas, raksta AFP. Ziņojumā apskatīta vētru, zemes nogruvumu, vulkānu izvirdumu un plūdu ietekme uz Filipīnu ekonomiku. Maplecroft arī aprēķinājis, ka ilgstošais un spēcīgais sausums, ko šogad piedzīvo Indija, visticamāk, samazinās valsts iekšzemes kopproduktu par 0,5%.
Pētījuma autori brīdina, ka, pieaugot attīstības valstu, jo īpaši Āzijas valstu, lomai pasaules ekonomikā, to gatavība stāties pretī dabas kaprīzēm ir sevišķi svarīga. «Strauju attīstību piedzīvojušai ekonomikai pārbaudījums ir izveidot spēcīgāku infrastruktūru, lai novērstu dabas radītos apdraudējumus. Pretējā gadījumā tiks apdraudēta to ekonomikas izaugsmes ambiciozie plāni,» apgalvo Maplecroft analītiķe Helena Hodža.
Arī Āzijas Attīstības banka paziņojusi, ka Āzijas valstīm ir nekavējoties jārīkojas, lai pasargātu pilsētas no plūdiem un citām dabas katastrofām, jo reģiona straujā urbanizācija rada draudus videi. «Āzija piedzīvo nepieredzētu urbānās populācijas pieaugumu, kas nesis līdzi negatīvu ietekmi uz vidi,» sacīja bankas galvenais ekonomists Čans Juns Rī. «Turpmākais izaicinājums ir ieviest politikas, kas novērš šo tendenci un veicina zaļās tehnoloģijas un zaļu urbanizāciju. Urbanizācijas tendence turpināsies milzīgā ātrumā, tādēļ Āzijas pilsētām ir ļoti maz laika sagatavoties un uzbūvēt atbilstošu infrastruktūru.»
Āzijas Attīstības bankas pētījumā noskaidrots, ka no 1980. līdz 2010. gadam Āzijas pilsētās dzīvojošo skaits pieauga par vairāk nekā miljardu, bet līdz 2040. gadam tas palielināsies vēl par miljardu.
Pārapdrošināšanas kompānija Munich Re ir aprēķinājusi, ka dabas stihijas pasaulē 2011. gadā nesušas lielākos zaudējumus vēsturē, izmaksājot 380 miljardus dolāru (212,8 miljardi latu).