Krievijā dzimušo parlamentārieti Lietuvā vēlas saukt pie atbildības par izvairīšanos no vairāk nekā miljona eiro samaksāšanas nodokļos. Viņam draud četru gadu cietumsods. Kamēr V. Uspaskihs pildīja EP deputāta pienākumus, viņš bija pasargāts no tiesu darbiem, taču tagad prokuratūrai ir brīvas rokas.
Bieži vien deputāti pārprot parlamentārās neaizskaramības būtību. Tā tika noteikta, lai pasargātu deputātus no ārēja spiediena. Piemēram, no iespaidošanas mēģinājumiem aizturot vai apcietinot. Tādējādi tiek nodrošināts demokrātiski ievēlētās institūcijas darbs.
«Imunitāte nav jāuztver kā nesodāmība, bet iespēja pildīt mandātu,» savulaik skaidroja eiroparlamentārietis no Itālijas Džuzepe Gargāni.
Pasargā pret spiedienu
Imunitātes būtību nosaka Eiropas Kopienu Privilēģiju un imunitāšu protokola 9. pants: «Eiropas Parlamenta biedri nevar kļūt par jebkādas formas izmeklēšanas, aizturēšanas vai tiesisko procedūru subjektiem pienākumu pildīšanas laikā pausto viedokļu vai veikto balsojumu dēļ.» Pārējie deputāti var atcelt kolēģa imunitāti, ja viņš pārkāpis likumu un prokuratūras rīcībā ir nopietnas apsūdzības.
Šādu precedentu netrūkst. Komunistu deputātam no Čehijas Miloslavam Ransdorfam Eiroparlaments atņēma imunitāti pat divreiz, jo izmeklēšanas laikā par gājēja notriekšanu viņš tika ievēlēts nākamajā Parlamenta sasaukumā, atgādina aģentūra Reuters.
V. Uspaskiha apsūdzībām līdzīgu dēļ imunitāte tika atņemta čehu televīzijas magnātam Vladimiram Železnijam, kurš tika apsūdzēts par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas. Viņa populārais kanāls TV Nova mēģināja noslēpt no valsts krietni mazāku summu - aptuveni 200 tūkstošus eiro.
No aizsardzības šķīrās arī Beļģijas galēji labējais politiķis Franks Vāneke, kuru dzimtenē tiesāja par rasismu. Flāmu nacionālists bija izplatījis bukletus, kuros apsūdzēja ārzemniekus kapu apgānīšanā.
Tiesātajiem durvis ciet
Poļu veterinārārsts Bogdans Goliks no Pašaizsardzības partijas pats lūdza atņemt viņam eiroparlamentārieša imunitāti, lai tiesā pierādītu, ka nav vainīgs apsūdzībās kādas Briseles prostitūtas izvarošanā. Politiķis uzskatīja, ka pret viņu tiek vērpta sazvērestība. Parlaments viņa lūgumu akceptēja, un 2008. gada novembrī tiesa patiešām atzina, ka tai nav pierādījumu B. Golika notiesāšanai.
Iespējams, jau nākamajā sasaukumā sodu izcietušajiem deputātiem vairs nebūs vietas. Itāļu aktīvistu grupa žurnālista Andreas d'Ambras vadībā enerģiski lobē likuma grozījumus, kas neļaus Eiroparlamentā sēsties cilvēkiem, kuri notiesāti par jebkādu noziegumu. Tādējādi no deputātu vidus varētu izvākt dažādus radikāļus, kuri politiskajās gaitās paspējuši saiet ragos ar likumu, ziņo laikraksts The Irish Times.