Pagājušajā nedēļā valsts kontrolē esošā a/s Parex banka iesniegusi tiesā prasību atlīdzināt zaudējumus, kas viņu darbības laikā nodarīti bankai, kura 2008. gada rudenī bija spiesta lūgt valsts atbalstu. Tas arī tika saņemts, tiesa, ne abiem eksbaņķieriem vēlamajā veidā.
Parex bankas piesaistītie konsultanti no Lielbritānijas advokātu biroja Herbert Smith LLP, auditorkompānijas KPMG LLP un Latvijas advokātu biroja Eversheds Bitāns ir veikuši detalizētu analīzi. No tās izrietošie secinājumi neglaimo V. Karginam un V. Krasovickim - viņi ar pašiem piederošo banku slēguši darījumus, kas ir pretēji bankas interesēm un izrādījušies tai neizdevīgi. Iespējams, runa ir par milzīgajiem procentu maksājumiem, kurus Parex banka saskaņā ar savulaik noslēgtajiem līgumiem maksāja saviem nu jau bijušajiem īpašniekiem. Eksbaņķieri gan publiski apgalvojuši, ka līgumos paredzētie procentu maksājumi esot atbilduši tolaik tirgū esošajām procentu likmēm, tomēr tas diez vai anulē Parex bankas jaunās vadības piesaistīto speciālistu atzīto, ka, slēdzot sev izdevīgos līgumus ar pašiem piederošo banku, V. Kargins un V. Krasovickis ir atradušies interešu konfliktā. Protams, abu kungu motivāciju nesteigties ar likmju pārskatīšanu var saprast. Gluži bešā V. Kargins un V. Krasovickis, kā arī viņu ģimenes locekļi nav arī tagad -pērn vien Parex banka viņiem procentu maksājumos samaksāja vairāk nekā 4 miljonus latu. Kredītiestāžu likuma grozījumi, kas viņiem liegtu iespēju saņemt dāsnos procentu maksājumus arī turpmāk, ir iestrēguši Saeimā.
Finanšu kapitāla tirgus komisija vērsusies prokuratūrā ar prasību noskaidrot V. Kargina un V. Krasovicka Parex bankā ieguldītā subordinētā kapitāla izcelsmi, turklāt jau teju gadu Ģenerālprokuratūrā tiek pētīti iespējamie amatpersonu pārkāpumi Parex bankas pārņemšanas gaitā. Tas, visticamāk, nozīmē, ka drīz vien V. Kargins un V. Krasovickis (vai drīzāk viņu advokāti) būs spiesti kļūt par biežiem viesiem tiesu zālēs.
Nepilnu pusgadu pirms 2008. gada novembra V. Krasovickis kādā intervijā atzina, ka Parex bankai reizēm vienkārši «paveicies». Iespējams, eksbaņķieriem gribētos, lai uz apsūdzēto sola sēž Fortūna, kas novērsusi savu vaigu no saviem kādreizējiem lutekļiem. Tomēr ir gana daudz publiski zināmu faktu, kas liecina, ka jau V. Kargina un V. Krasovicka saimniekošanas laikā varenā Parex banka bija milzis uz māla kājām. Nodokļu maksātājiem šī milža glābšana ir izmaksājusi ļoti dārgi, bet bijušo bankas vadītāju atbildība par notikušo līdz šim lielākoties ir iztirzāta ķēķa sarunās, bet ne tiesu zālēs. Temīda ir akla un bezkaislīga, tādēļ ar tiesas spriedumu nostiprināts vērtējums būs īsti vietā.