Seši bērni desmit mēnešos
Skandāla epicentrā esošais precētais pāris pirmdien stājās tiesas priekšā, lai atbildētu uz viņiem izvirzītajām apsūdzībām bērna nolaupīšanā un dokumentu viltošanā.
Svešo bērnu pie 40 gadu vecās sievietes un 39 gadus vecā vīrieša atrada pagājušajā trešdienā, kad policija veica reidu vienā no trim čigānu apmetnēm, kas atrodas ārpus Farsalas pilsētas Grieķijas vidienē. Policistu uzdevums reida laikā bija meklēt ieročus un narkotikas, kas nereti tiek uzietas pie čigāniem, no kuriem daudzi, nabadzības un sociālās atstumtības spiesti, ir kāpuši uz noziedzības takas.
Kāda policijas darbinieka uzmanību piesaistīja pāra četrus vai piecus gadus vecās meitas atšķirīgā āriene - gaišā ādas krāsa, blondie mati un zilās acis. Likumsargu aizdomas, ka bērnam nav asinsradniecības ar pāri, apstiprināja vēlāk veiktās DNS pārbaudes.
Laulātie un viņu advokāti apgalvo, ka Marija likumīgā ceļā nonākusi pāra aizgādniecībā pēc tam, kad meitenes bioloģiskā māte, kura esot ārzemniece, vēlējusies atbrīvoties no zīdaiņa. Savukārt policija paziņoja, ka pāris «atkārtoti mainīja liecības par to, kā bērns nonāca pie viņiem», vēsta CNN.
Grieķu medijos arī parādījusies versija, ka aizdomās turamie Mariju pirms vairākiem gadiem ir nopirkuši no kādas bulgārietes par 500 eiro (350 latu), raksta aģentūra Novinite.
Pretrunu pilni ir arī dokumenti, kas tikuši atrasti pie ģimenes. Tie liecina, ka pāris dažādās vietās visā valstī ir reģistrējis 14 bērnus, no kuriem zināmi ir tikai četri. No dzimšanas apliecībām secināts, ka sešus bērnus sieviete dzemdējusi desmit mēnešu laikā. Kopumā pabalstos pāris no valsts mēnesī saņēmis 2500 eiro (1750 latu).
Iegūtie pierādījumi policijai un sociālajiem dienestiem liek domāt, ka meitene savulaik ir nolaupīta un, iespējams, tikusi izmantota ubagošanai.
Grieķijas tiesībsargājošās iestādes arī izmeklē aizdomas par varbūtēju noziedzīgu grupējumu, kas uz Grieķiju no Bulgārijas un citām Austrumeiropas valstīm atved nabadzīgas grūtnieces, kuru jaundzimušie tiek pārdoti. Jau agrāk esot ienākuši ziņojumi par galvaspilsētā Atēnās atrastiem tukšiem bērnu zārkiem, kas varētu būt paredzēti nedzīviem mazuļiem, ko pasaulē laidušas ārzemnieces.
Atrastā meitene nonākusi vietējās labdarības organizācijas Bērna smaids aprūpē. Marija esot attapusies no šoka, ko viņa piedzīvojusi pēc aizvešanas no līdzšinējām mājām. Bet ar viņu esot grūti sazināties, jo bērns runājot gandrīz tikai čigānu valodā, raksta izdevums Ekathimerini.
Čigāni satraukušies
Grieķija ir iesaistījusi Interpolu un Eiropolu meitenes īsto vecāku meklēšanā, jo domā, ka viņi varētu būt no Eiropas ziemeļiem vai austrumiem. Varasiestādes un organizācija Bērna smaids pēc Marijas attēla publicēšanas saņēmušas tūkstošiem zvanu no cilvēkiem, kuri vēlējušies sniegt informāciju, kas varētu aizvest līdz bērna īstajiem vecākiem.
Aizturētā čigānu pāra kaimiņi apgalvo, ka Marijas bioloģiskie vecāki vietējiem esot labi zināmi. «Šeit ik pa laikam apmetās bulgāru pāris, kas Grieķijā strādāja pagaidu darbus. Kādudien viņi atstāja meiteni šejienes ģimenei,» Farsalas čigānu kopienas vadītājs Babiss Dimitriu sacīja britu laikrakstam The Daily Telegraph. «Marijas tēvs šad un tad apciemoja viņu. Pēdējoreiz viņš šeit bija pirms dažām dienām, pēc tam, kad aresti bija notikuši. Vietējie bulgāram teica, lai viņš paskaidro policijai, ka ir meitenes tēvs, bet tagad viņš ir pazudis.»
Vietējie čigāni ir satraukušies, ka notikušā dēļ viņus turpmāk uzskatīs par bērnu zagļiem. «Mēs zinām par valstī notikušiem bērnu tirdzniecības gadījumiem, bet tajos ir iesaistīti Bulgārijas, nevis Grieķijas čigāni. Šeit nenotiek darījumi, kuros ir iesaistīti bērni,» stāsta B. Dimitriu, kurš vada aptuveni 2000 cilvēku lielu kopienu.
Čigānus aizstāv arī viņiem kaimiņos mītošie grieķi. «Viņi nepērk un nepārdod bērnus. Čigāni nav noziedznieki. Viņi ir ģimenes cilvēki. Pēc notikušā policija pārmeklē čigānu ģimenes. Vai tas nav rasisms?» jautā Farsalas iedzīvotājs Krists Liupiss.