Vairākiem Londonas rajonu policijas iecirkņiem ir izsniegti īpaši termināļi, kurus pieslēdz pie aizdomās turamo mobilajiem telefoniem, lai iegūtu informāciju, ko iespējams noglabāt digitālā formātā.
Datus būšot iespējams iegūt arī tad, ja mobilā telefona SIM karte ir bloķēta. Jaunā programmatūra varēs to apiet, ja policija no attiecīgā telefona sakaru operatora būs pieprasījusi atbloķēšanas kodu. Policija apgalvo, ka šādu atbloķēšanas kodu izmantošanu ļoti strikti regulē likums, un tiek uzsvērts, ka jaunā programma nav «okšķerēšanas rīks, bet instruments, lai vāktu pierādījumus», vēsta laikraksts The Guardian.
Policistiem esot stingri noteikts, ka datus drīkst iegūt vienīgi tad, ja ir pamatotas aizdomas par attiecīgā telefona izmantošanu nozieguma izdarīšanā. «Mobilie telefoni un citas ierīces aizvien biežāk tiek izmantotas dažādos noziegumos,» Londonas policijas pārstāvis Stīvens Kavanafs stāsta raidsabiedrībai BBC. Lielbritānijā 53% mobilo telefonu lietotāji izmanto viedtālruņus, un policija tagad var piekļūt telefonos iebūvētās globālās pozicionēšanas sistēmas datiem, kas ļauj uzzināt, kur ierīce ir atradusies.
S. Kavanafs stāsta, ka līdz šim pie aizturētajiem atrastie mobilie telefoni tika nosūtīti uz tiesu ekspertīzi datu iegūšanai un saglabāšanai. Parasti šis process aizņem vairākas nedēļas. Bet tagad policijas darbinieki uzreiz varēs iegūt un pārbaudīt datus, tādējādi ietaupot izmeklētāju laiku. Savukārt aizdomās turamais jau tūlīt pēc datu nokopēšanas varēšot atgūt savu telefonu.
Cilvēktiesību grupa Privacy International bažījas par jauno sistēmu, kas paredz iegūto datu saglabāšanu arī tad, ja aizturētajam netiek izvirzītas apsūdzības. «Ir nelikumīgi uz nenoteiktu laiku saglabāt personu DNS datus pēc tam, kad cilvēki ir attaisnoti vai palaisti brīvībā bez apsūdzībām. Saziņas dati, fotoattēli un dislokācijas dati, kas glabājas vairākuma cilvēku viedtālruņos, ir tikpat vērtīgi kā personīgais DNS,» uzskata organizācijas pārstāve Emma Dreipere.
Viņa apgalvo, ka policijai nākotnē ir iespējams ieviest arī pārvietojamos mobilo telefonu datu nolasītājus, ar kuriem varētu pārbaudīt jebkuru cilvēku uz ielas.