Nu situācija nokaitēta tiktāl, ka ar gana lielu balsu pārsvaru apstiprinātais Valda Dombrovska (Vienotība) Ministru kabinets pie zināmas apstākļu sakritības var ieiet vēsturē kā visīsāko laiku nostrādājusī valdība. Lieki atgādināt, ka, neraugoties uz to, ka neviena valdība nav ideāla, politiskā krīze šobrīd nepavisam nav vēlama. Atšķirībā no citām reizēm, kad pēcvēlēšanu periodā valdības varēja atļauties nākamā gada budžetu iesniegšanai Saeimā gatavot veselus četrus mēnešus, šoreiz budžeta pieņemšana patiešām deg! Tas ir jāpieņem līdz 2011. gada janvārim, tādēļ īstermiņā visiem politiķiem gan pozīcijā, gan opozīcijā visus spēkus vajadzētu veltīt budžetam.
Kristovska e-pasta jandāliņa ēnā palicis arīdzan ilgtermiņā svarīgais jautājums par iespējamām izmaiņām vēlēšanu sistēmā. Valsts prezidents Valdis Zatlers, pagājušajā nedēļā uzrunājot uz pirmo 10. Saeimas sēdi sanākušos deputātus, skaidri un gaiši norādīja, ka ir nepieciešams sākt debates par vienota vēlētāju reģistra ieviešanu visās, tas ir, Saeimas, pašvaldību un Eiropas Parlamenta, vēlēšanās. Darba kārtībā ir jautājums arī par elektroniskas balsošanas sistēmas ieviešanu un iespējamām izmaiņām vēlēšanu apgabalu sistēmā. Par vēlēšanu sistēmas reformu runāts arī Dombrovska valdības deklarācijā - tur līdzās solījumiem ieviest e-vēlēšanas un vienoto vēlētāju reģistru pausta arī apņemšanās palielināt vēlēšanu apgabalu skaitu.
Ņemot vērā, ka vēlēšanas ir demokrātijas stūrakmens, jautājums par optimālāko vēlēšanu sistēmas reformu noteikti būtu pelnījis, lai tam pievērstu pienācīgu uzmanību. Jāanalizē būtu arīdzan tā dēvētā lokomotīvju principa atcelšanas reālā ietekme uz 10. Saeimas vēlēšanu rezultātiem un jaunievēlētā parlamenta sastāvu. Visticamāk, šāda analīze vedinātu uz secinājumu, ka vēlēšanu sistēmas izmaiņas nav nekāds «mīlas dzēriens», kas spēj likumdevējus padarīt vēlētājiem tīkamākus. Taču tā ir vajadzīga. Cita starpā arī tādēļ, lai nepieciešamie grozījumi vēlēšanu likumos tiktu izstrādāti laikus un tiktu mērķtiecīgi izskaidroti vēlētājiem.
Šajās vēlēšanās bija vērojams, ka liela daļa balsstiesīgo lokomotīvju principa atcelšanas būtību labākajā gadījumā apjēdza pāris dienu pirms vēlēšanām, bet sliktākajā - tikai nonākot vēlēšanu iecirknī un velti meklējot vēlēšanu biļetenos citos vēlēšanu apgabalos kandidējošo politisko favorītu vārdus.
Skaidra, patiesa un argumentēta komunikācija ar sabiedrību - tieši tas mums ir vajadzīgs gan runājot par 2011. gada budžeta konsolidāciju, gan diskutējot par iecerēm mainīt vēlēšanu sistēmu, lai darītu varu tuvāku tautai. Visādi jandāliņi un skandāliņi tikai rada lieku troksni un novērš uzmanību no patiesi svarīgā.