9.klases skolnieces Anita un Diāna atzīst, ka sākumā ideju par formas tērpu ieviešanu uzņēmušas ar neuzticību, bet tad, kad skolēni paši varējuši piedalīties krāsas un fasona izvēlē, rezultāts viņām patīk un rada lepnumu par savu skolu.
Katram augumam
Robežnieku pamatskolas pieteikums pagājušajā vasarā tika atbalstīts Krāslavas novada domes izsludinātajā konkursā par skolas formas tērpa izveidošanu. Jaunie tērpi šūdināti Krāslavas šūšanas uzņēmumā Nemo. Kā stāsta M.Šemele, skolēnu pašpārvalde kopīgi ar skolotājiem zīmējusi fasonus, firmas darbinieki īpaši braukuši uz Robežniekiem, lai katram audzēknim noņemtu mēru, savukārt skolēni tikuši vesti uz piemērīšanu. Tumši zaļā tērpa krāsa, kas nedaudz atgādina robežsarga formas tērpu, nav izvēlēta nejauši - Robežnieku pamatskola ir vienīgā Krāslavas novada ekoskola, kurai piešķirts zaļais karogs, audzēkņi piedalās dažādos ar vides izpēti saistītos projektos. Tērpi pašūti no silta, neburzīga auduma, to cena ir 42 lati, no kuriem vecāki maksājuši tikai ceturto daļu, pārējo summu finansējusi Krāslavas novada dome un Robežnieku pagasta pārvalde. «Sākumskolas skolēni ir sajūsmā, arī lielajiem zēniem formas tērpi patīk, meitenēm gan bija dažāda attieksme. Tomēr skolēnu aptaujā tikai desmit atbildēja, ka ir pret formas tērpu ieviešanu, pārējie bija vai nu neitrāli, vai atbalstīja. Bet, ja kādam nepatīk, mēs neuzspiežam, skolā ir demokrātija,» saka M.Šemele. Kad bērni izaugs no saviem tērpiem, novada dome esot solījusi palīdzēt šūt jaunus, bet daudzbērnu ģimenēs drēbītes parasti tiek nodotas no vecākā jaunākajam.
Sava rozīnīte
«Nu paskaties, cik viņi smuki!» Robežnieku, Indras un Piedrujas pagasta pārvaldniece Ērika Gabrusāne ir varen lepna gan par formas tērpiem, gan Robežnieku pamatskolu, kura ir lielākā lauku pamatskola novadā un vienīgā ar internātu. Tajā pa nedēļu dzīvo trešā daļa no vairāk nekā 100 audzēkņiem, tur ir nodrošināta četrreizēja ēdināšana, turklāt skolas pusdienas maksā tikai 35 santīmus, lielai daļai skolēnu arī šo summu sedz pagasts.
Formas tērpu iegādei Krāslavas novada domes budžetā tika atvēlēti 3000 latu. Domes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks (ZZS), pēc kura iniciatīvas tika rīkots konkurss par skolas formas tērpu izveidošanu, atzīst, ka šī summa neesot nemaz tik liela, salīdzinot ar to prieku, kāds ir sagādāts bērniem. «Mums jau sen bija doma ieviest formas tērpus skolās, lai nebūtu atšķirības starp bērniem, jo ne visiem vecāki var atļauties šikas drēbes. Turklāt formas tērps konkurences apstākļos var būt arī rozīnīte, ar ko skola piesaista sev skolēnus,» saka G.Upenieks. Šogad konkursā bija pieteikušās vairākas skolas, G.Upenieks pieļāva, ka tādu rīkos katru gadu.
Valstī gan prasības pēc skolas formas nav, taču Izglītības un zinātnes ministrijas preses pārstāve Dace Jansone-Klasiņa stāsta, ka aizvien vairāk kļūst to skolu, kuras tās izvēlas. Vienas izvēlas pilnu skolas formas komplektu, citas tikai kādu vienotu apģērba gabalu, piemēram, vienādas vestes. Tomēr šo jautājumu būtiski saskaņot ar vecākiem, jo svarīgs ir finansiālais aspekts - ir gadījumi, ka formas iegādei jāšķiras no 20 latiem, tomēr dzirdēts arī par gadījumiem, ka vecākiem, lai izpildītu skolas prasību pēc formas, jāšķiras no 40-60 latiem, saka D.Jansone-Klasiņa.