Šajā sasaukumā ne reizi nav mainīts pašvaldības vadītājs, laužot iepriekšējo tradīciju, kad četru gadu laikā mēru gāšana notika pat divreiz. Taču tas nenozīmē, ka nākamajās vēlēšanās Gatim Truksnim (ZZS) būtu gaidāma viegla uzvara. Nav noslēpums, ka 2013. gadā viņam un ZZS sarakstam kopumā krietni palīdzēja ļoti aktīva vēlēšanu kampaņa, ko organizēja vēlākais vicemērs Romāns Mežeckis, viņš šobrīd ir Saeimas deputāts, kas ievēlēts no partijas No sirds Latvijai saraksta. Sešpadsmit partiju konkurencē pie deputātu mandātiem tika piecu partiju pārstāvji. Vairāki vietējie politiķi, kam savulaik domē bijusi nozīmīga ietekme, atzīst, ka nākamajās vēlēšanās neplāno piedalīties, bet tie, kuri plāno, runā lielākoties vispārīgās frāzēs.
Noskaņoti pragmatiski
Ar domes priekšsēdētāju Gati Truksni Dienai sazināties neizdevās, jo viņš atrodas atvaļinājumā. Taču viņa pārstāvētās Latvijas Zaļās partijas (LZP) Jūrmalas nodaļas vadītājs, domes deputāts Jānis Lediņš pastāstīja, ka no ZZS saraksta ievēlētie domes deputāti pašlaik par vēlēšanām vēl nedomājot, jo augusts ir atvaļinājumu mēnesis, bet tiem, kuri strādā, esot pārāk daudz darba. Visticamāk, gatavoties vēlēšanām sākšot septembra beigās. Viņš zināja teikt, ka arī uz nākamajām vēlēšanām ZZS saraksts, visticamāk, ies līdzšinējā mēra G. Trukšņa vadībā. Jautāts par pozīcijas un opozīcijas attiecībām, J. Lediņš izteicās, ka šajā sasaukumā īpaši izteiktas opozīcijas nemaz nav, ja neskaita partiju Tev, Jūrmalai, no kuras ievēlēti divi deputāti.
To, ka Jūrmalas domē šobrīd nav stingri izteiktas dalīšanās pozīcijā un opozīcijā, Dienai apliecina arī Vienotības deputāte Iveta Blaua. «Vajag pateikt, ko ir vērts darīt, nevis pacelt sevi uz cita neizdarības,» izteicās deputāte. Viņa pastāstīja, ka šobrīd partijas Jūrmalas nodaļa nodarbojas ar problēmu apzināšanu, izmantojot arī domes pasūtīto pētījumu, kurā iedzīvotāji izsaka savu attieksmi pret domes darbu. Jau septembrī plānots veidot darba grupas, gatavot programmu. Jautāta par personālijām, I. Blaua bija atturīga, norādot vien savu viedokli, ka vajadzētu tikt galā ar pašu spēkiem un balstoties uz vietējiem resursiem.
Gatavošanos nākamā gada vēlēšanām Dienai apstiprināja arī vietējās partijas Tev, Jūrmalai pārstāvis Mārtiņš Stulpiņš. Viņš gan pret domes darbu noskaņots skeptiskāk, sakot, ka saskanīgais domes darbs lielā mērā balstās uz sadalītajiem amatiem, bet reāli lēmumus pieņemot divi trīs cilvēki.
Enerģiski noskaņots nākamajām vēlēšanām ir Nacionālās apvienības VL!-TB/LNNK Jūrmalas nodaļas vadītājs Jānis Žugovs, kurš gan pats vēlēšanās kandidēt neplāno, bet norāda, ka piedalīsies arī jauni cilvēki, kuri iepriekš vēlēšanās nav startējuši. Visticamāk, Nacionālajai apvienībai būs savs mēra kandidāts. Šajā sasaukumā apvienību pārstāv deputāte Gunta Liepiņa, kura vada Kultūras jautājumu komiteju un ir arī Mūzikas vidusskolas direktore, tātad var uzskatīt, ka viņa ar domes vadību strādā vienotā komandā. Taču J. Žugovs Dienai uzsver, ka VL!-TB/LNNK biedri nebūt nav vienisprātis ar valdošo ZZS, īpaši apbūves jautājumos, jo daudzdzīvokļu ēkas jau tagad stāv tukšas un tiekot būvētas klāt pilnīgi bezjēdzīgi. Šobrīd investori varot ieiet pie mēra kabinetā un panākt to, kas viņiem vajadzīgs. «Mēs baidāmies, ka Jūrmalā veidojas vienas partijas sistēma - kā Ventspilī, arī Jelgavā un Rēzeknē. Negribam, ka tā notiek Jūrmalā, jo tad ar demokrātiju ir cauri,» uzskata J. Žugovs un norāda, ka partijas nodaļa savai pārstāvei domē uzdevusi turpmāk saskaņot balsojumus par būtiskiem jautājumiem.
Munkevics nestartēs
Diena uzdeva jautājumu par iespējamo kandidēšanu arī cilvēkiem, kuri ir bijuši domes vadībā. Bijusī domes priekšsēdētāja Inese Aizstrauta (LZP) šobrīd ir aizņemta pamatdarbā Ķekavas novada būvvaldē un saka, ka Jūrmalā kandidēs tad, ja partija viņu aicinās to darīt. Par kandidēšanu ne jā, ne nē pateikt nav gatavs Ģirts Trencis, kurš ir piedalījies partijas Gods kalpot Latvijai dibināšanā, bet otrajā pilnsapulcē, kurā partija mainīja nosaukumu uz Gods kalpot mūsu Latvijai, viņš nav piedalījies, tāpēc nemaz nezinot, vai ir šīs partijas biedrs.
Raimonds Munkevics (Jūrmala - mūsu mājas) bijis pilsētas galva vairākkārt, taču 2010. gadā pret viņu un bijušo SIA Jūrmalas ātrā palīdzība valdes locekli Normundu Pīrantu tika izvirzīta apsūdzība kukuļošanā. Tiesvedība ilga piecus gadus, abiem piesprieda naudassodus, taču prokuratūra spriedumu ir pārsūdzējusi. R. Munkevics Dienai atzina, ka viņa pašreizējais statuss kandidēt ļauj, taču viņš to nedarīšot. Partija, kuras valdē R. Munkevics ir joprojām, visticamāk, vēlēšanās piedalīsies, bet par to spriedusi vēl nav.
Pilnīgi drošu nē startam vēlēšanās sarunā ar Dienu pauda bijušais Jūrmalas vicemērs Māris Dzenītis, kurš pagājušajās vēlēšanās neveiksmīgi startēja no Reģionu alianses, bet šogad to nedarīšot. Vai šim politiskajam spēkam Jūrmalā būs savs saraksts, M. Dzenītis nevarēja atbildēt, jo par to vēl neesot spriests.