Laika nogrieznī, kad publiskajā telpā izskanēja Reira un Šadurska kā iespējamo Vienotības premjera amata kandidātu uzvārdi, izskanēja arī jautājums, cik šie kungi kā valdības vadītāji būtu neatkarīgi savos spriedumos un rīcībā no partijas priekšsēdētājas. Uzstādījums nedaudz īpatnējs, jo, šķiet, izriet no Āboltiņas demonizēšanas, tomēr lai nu būtu.
Bet tādā gadījumā tikpat loģisks būtu jautājums par ZZS izvirzītā kandidāta neatkarību. Turklāt runa nav par, kā smejies, pirmo, kas nāk prātā - Lembergu. Jautājums ir par Kučinska kolēģiem Saeimā. ZZS pārstāvju iznāciens pie preses pēc tikšanās ar Valsts prezidentu šo jautājumu pastiprina.
Paša Kučinska paustais lielus iebildumus nerada. Tiesa, nav skaidrs, kāpēc akcentēti tika t. s. lielie projekti, kas Satiksmes ministrijas pārziņā - vai, pēc premjera amata kandidāta domām, pašas ZZS vadītajās ministrijās (piemēram, Veselības) ar to īstenošanu sokas labāk? Tomēr labticīgi pieņemsim, ka Kučinskis vienkārši atbildēja uz konkrētu jautājumu (par Satiksmes ministriju) un netērēja laiku citu ministriju darba vērtējumam.
Attiecīgi fokuss būtu uz viņa tuvākajiem politiskajiem sabiedrotajiem - partijas līderiem. Un - var jau būt, ka tas ir tikai subjektīvs iespaids, - vismaz Brigmanim un Krauzem bija ko teikt rakstošajai brālībai, pat ja abu atziņas nostāda pašu virzīto kandidātu neērtā situācijā vai sašaurina viņa tālākās rīcības brīvību. Piemēram, lai gan personīgi esmu par stingrāku imigrācijas politiku, neesmu pārliecināts, vai Brigmanis Kučinskim neizdarīja lāča pakalpojumu, bez prasīšanas uzsverot, ka valdība nevienu patvēruma meklētāju Latvijā (ārpus jau akceptētā skaita) neuzņems. Arī tad, ja Kučinskis uzskata līdzīgi, tas būs viņa kā, iespējams, valdības vadītāja uzstādījums, nevis tāpēc, ka tā uzskata par nepieciešamu paziņot kāds Saeimas deputāts, pat ja tas ir frakcijas vadītājs. Līdzīgi - ja ZZS ciena savu kandidātu, tad viņam jāļauj risināt sarunas ar Vienotību tā, kā pragmatiskais un nosvērtais Kučinskis uzskata par vajadzīgu, nevis braši sarunāt par Vienotību kārtējās dzēlības (Krauze). Tāpat jautājumā par lēmumu saskaņošanas mehānismiem koalīcijā.
Neapšaubot Kučinska kā personības patstāvīgumu, ZZS daudzbalsīgums rada bažas, vai šim cilvēkam, nonākot premjera postenī, paša līdzgaitnieki neradītu nepatīkamus pārsteigumus. Pieņemsim, ka ZZS vienkārši ir tai jaunā situācijā, tādēļ ir šāda nevajadzīga «priekšā teikšana» savam kandidātam, tomēr tikpat labi tā ir vēlmes «raustīt» pazīme.