Tehnoloģija, kas pazīstama kā fotonika, nākotnē varētu aizstāt vara kabeļus, ar kādiem datoros savienotas komponentes un paši datori. «Fundamentālā lieta ir tāda, ka uz vara kabeļiem saistītie elektroniskie signāli drīz sasniegs savu fizisko limitu,» paziņojot par sasniegumu, masu medijiem stāstīja Intel Tehnoloģiju nodaļas vadītājs Džastins Ratners, «fotonika dod mums spēju pārraidīt lielus datu kvantumus no viena istabas stūra uz otru vai pat uz citu planētu ārkārtīgi lielā ātrumā un lēti.»
Tehnoloģija balstās uz moduļiem, kuros ir raidītāji un uztvērēji. Katrā raidītāja mikroshēmā ir četri lāzeri, kuri raida gaismas starus optiskajā modulatorā. Tas nokodē datus, lai tos varētu pārraidīt ar ātrumu 12,5 Gb/s. Tādējādi četru lāzeru kopējais datu pārraides apjoms ir 50 Gb/s.
Uztvērēja mikroshēma otrajā galā sadala signālu četros optiskos staros un novirza tos uz foto detektoru. Tas pārvērš datus atpakaļ elektriskā signālā.
«Laboratorijā mēs to 27 stundas darījām bez kļūdām un pārsūtījām aptuveni petabitu (tūkstoš terabaitu) informācijas,» apgalvo Intel laboratorijas fotonikas tehnoloģiju direktors Mario Paničija, «turklāt tas notika istabas temperatūrā bez papildu dzesēšanas.»
Nākamo divu gadu laikā Intel cer noslīpēt šo tehnoloģiju, uzlabojot lāzeru efektivitāti un silīcija mikroshēmu izgatavošanas tehnoloģiju. Lai šādu datu pārraidi padarītu salīdzinoši lētu, īsā laikā jāsaražo miljoniem sastāvdaļu.
«Mums ir priekšstats par to, kādi izaicinājumi mūs sagaida un kādas pūles jāpieliek, lai savienotu visas komponentes, tādēļ mēs sagaidām, ka tehnoloģija būs plaši izmantota ap šīs desmitgades vidu,» saka Intel laboratorijas fotonikas tehnoloģiju direktors.