Latvijas galvenā cerība bija sezonas otrā tālākā metiena īpašnieks pasaulē (86,50 metru) Vadims Vasiļevskis. Pārkāpums sekoja pārkāpumam, arī metieni nebija tālu, un galarezultātā nullīte. Pēc pēdējā metiena Vasiļevskis saķēra galvu. Uz jautājumu mix zonā, kas notika, Vadimam skaidras atbildes nebija. «Nezinu, nu jau jāsaka - kā vienmēr. Tā jau kļūst par tradīciju - kā lielie mači, tā nekā. Varu derēt, ka nākamajos mačos ar pirmo metienu uzmetīšu 84 vai 85 metrus. Tiešām nezinu, kas notiek. Kā apsēsts!» Iesildīšanās laikā viss esot bijis kārtībā. «Nebija nekādu problēmu līdz brīdim, kad sākās sacensības.» Izskatījās, kā pārkāpumi varētu būs saistīti ar ieskrējienu. Vadims to noliedza. «Ar ieskrējienu viss bija labi, vienīgi celiņš tajā vietā pirms metiena bija izdangāts. Bet visiem jau viens sektors.» Par tehnisko izpildījumu lielāka skaidrība būšot pēc konsultēšanās ar treneri Valentīnu Eiduku. Pirmos pieņēmums Vasiļevskis gan izteica. «Šķiet, atkal ar ķermeņa augšdaļu pārāk rāvu, sasteidzu metienus. Par daudz metu tikai ar roku.» Gribēšana ļoti liela neesot bijusi. «Pārāk daudz jau negribēju - tikai iekļūt finālsacensībās. Pirmajai grupai rezultāti nebija pārāk augsti. Sapratu, ka ar 80 metriem vajadzētu pietikt.» Pēdējo ceļazīmi uz finālsacensībām paņēma zviedrs Gabriels Valins ar 78,89 metriem.
Kvalifikācijas A grupā latvieši arī piedzīvoja vilšanos. Pasaules junioru rekordists Zigismunds Sirmais šovasar bija metis 84,06 metrus tālu. Helsinkos sanāca rūgta vilšanās (72,39). Mediju tikšanās zonā pērnais juniors Sirmais spēra šaubīgus soļus uz priekšu un atpakaļ līdz paziņoja: «Nē, nerunāšu.»
Pekinas 2008. gada olimpisko spēļu sudraba medaļas ieguvējs Ainārs Kovals arī palika ārpus finālsacensībām ar 76,32 metriem. Pirms pāris nedēļām Bauskā bija krietni tālāk (83,89).
Atšķirīgā noskaņojumā sektorus atstāja Latvijas A un B kvalifikācijas grupas šķēpmetējas. Valsts rekordiste Madara Palameika iekšējā konkurencē bija palikusi trešā, lai gan galvenā cīņa būs piektdien finālsacensībās. Tomēr Madarai nebija padarītas darba sajūtas. «Vajadzēja samest finālsacensību normatīvu (60,00 m - aut.).» Palameikas tālākajā metienā šķēps piezemējās 57,24 metrus tālu. Tas bija ceturtais rezultāts A grupā. Šosezon Madara metusi 61,45 metrus tālu. «Treniņu laukumā šķēps lido tālu, bet sacensībās netieku galā ar adrenalīna devu. Ieskrējiena beigās enerģija kaut kur pazūd. Nevaru uzskriet beigas. Tehniskajā izpildījumā metieniem vajadzēja būt labākiem.»
Sintas Ozoliņas-Kovalas un viņas treneres Valentīnas Eidukas noskaņojumu uzskatāmi izteica smaidi un aplausi stadiona lielajā videokubā pēc trešā mēģinājuma, kurā sportiste uzrādīja piekto labāko rezultātu kvalifikācijas sacensībās (59,41). «Izjutu lielu atvieglojumu, kad sapratu, ka esmu iekļuvusi finālsacensībās. Pēc otrā metiena biju neizpratnē, kas ar mani notiek - pat rokas trīcēja. Saņēmos, un viss sanāca. Piedomāju pie tā, lai metiena brīdī neatgāztos atpakaļ. Rezultāts arī nav slikts, bet visvairāk mani priecē iekļūšana finālsacensībās. Tas ir super! Finālā jāmet vēl tālāk. Vismaz olimpiskajam A normatīvam - 61 metram - ir jābūt. Jūtu, ka ir rezerve tehniskajā izpildījumā.»
Patīkamas emocijas uz āru lauzās arī bijušajai juniorei 19 gadu vecajai Līnai Muzei. «Man arī ir ļoti priecīgs vaigs. Pirmo reizi esmu pieaugušo konkurencē tik augsta līmeņa mačos un vēl esmu tikusi finālā... Turklāt trīs latvietes ir finālā - nemāku pat izklāstīt, cik priecīga es esmu! Startēt šādā līmenī ir daudz grūtāk, bet turpināšu cīnīties. Mani «paremontēs» nedaudz, un tad atkal būšu gatava startēt. Man ir muguras problēma, bet nekas ļoti nopietns nav.» Līna piebilda, ka pēc finālsacensībām tikpat priecīga būšot tādā gadījumā, ja izdosies sasniegt personisko rekordu un olimpisko spēļu A normatīvu. Mūzes pērn sasniegtais personiskais rekords ir 60,64 metri.