Slimnīcās, ātrās palīdzības mašīnu atgādāti, pacienti ar smagi ielaistām kaitēm kļuvuši par ikdienu. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikas nodaļas vadītājs Andris Vikmanis par izmeklējumu atlikšanu Dienai saka lakoniski: «Ja, piemēram, laikus neārstē locītavas, var nokļūt līdz nopietnākām locītavu saslimšanām, kas var beigties ar mākslīgām locītavām.» Latvijas Universitātes profesors endokrinologs Valdis Pīrāgs savukārt atgādina, ka Latvija Eiropā jau ir līderos ar ielaistajiem audzējiem.
Pārliek uz pēcalgas dienām
Vai pacienti spēs samaksāt līdzmaksājumus, Veselības ministrija (VM) nav pētījusi. Gada sākumā tā samazināja valsts segto daļu pakalpojuma cenā un atlikušo uzvēla uz pacienta pleciem, norādot - finansējums veselības nozarei nogriezts, tāpēc nav citu iespēju. Valdība to atbalstīja. Iepriekš magnētiskās rezonanses (MR) izmeklējuma pacienta iemaksa bija seši vai deviņi lati (MR ar kontrastvielu), taču no marta - 20 vai 25 lati. Par datortomogrāfijas (DT) izmeklējumu - divarpus vai piecu latu (ar kontrastvielu) vietā 10 vai 15 latu.
Turklāt no jūlija tika ieviesta kārtība, ka uz MR izmeklējumiem jābūt speciālista nosūtījumam, nepietiek vairs ar ģimenes ārstu. Par vizīti pie speciālista jāmaksā vēl pieci lati. Tā VM rīkojās, lai dārgos izmeklējumus nenoteiktu nepamatoti. Bija atklājies, ka, salīdzinot ar 2007.gadu, pērn veikts par 4000 MR izmeklējumu vairāk. Naudas izteiksmē valstij pieaugums izmaksāja ap 400 000 latu.
RAKUS rindas uz DT izmeklējumiem sarukušas no diviem trim mēnešiem šā gada sākumā uz trim nedēļām rudenī, MR no sešiem mēnešiem uz vidēji trim četrām nedēļām. «Tik spilgti nekad vēl nav novērots tas, ka cilvēki zvana un lūdz pierakstīt pēc 10.datuma - pēcalgas laikā, kas jau zināmu laiku ir noslogots. Pārējā laikā novērojams pacientu skaita kritums,» saka Inguna Potetinova, RAKUS pārstāve. Arī P.Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā tagad rindas uz MR ir aptuveni tikpat garas, cik RAKUS. Liepājas Reģionālajā slimnīcā tās ir līdz divām nedēļām. Liepājas slimnīcas Konsultatīvās nodaļas vadītāja Inese Flaksa stāsta - arvien vairāk izmeklējumu veic trūcīgie pacienti, kuriem valsts tos sedz. «Protams, pacienti, kuri spēj nopirkt autobusa biļeti,» viņa piebilst.
Privātie dod atlaides
«Tā sauktie sliekšņa maksājumi, kuriem filosofiski bija jāattur pacients no nevajadzīgu pakalpojumu izmantošanas, nu ir kļuvuši par nepārvaramu slieksni,» saka Māris Rēvalds, Veselības centra 4 valdes priekšsēdētājs, un piebilst - «piecītis ir tā maģiskā robeža», kuru pārvarēt daudziem ir grūti. Apdrošināšanas polises darba devēji darbiniekiem iegādājas retāk. Tādēļ pēdējā laikā atsevišķas privātas ārstniecības iestādes Rīgā un arī reģionos piedāvā atlaides pacientu iemaksām MR un DT.
Medicīnas sabiedrības ARS valdes priekšsēdētājs Māris Andersons atzīst - mainītā MR izmeklējumu nosūtījumu kārtība, augusī pacientu iemaksa un maksātspējas krišanās ir galvenie cēloņi, kāpēc rindas īsinājušās. Pacienti arī sakot - kāda nozīme veikt izmeklējumu, ja pēc tam nevarēs samaksāt par ārstēšanos, jo plānveida operācijas valsts vairs nesedz.