Ārstu rekomendācijas sievietei, kura gaida mazuli, ir smēķēšanu pakāpeniski samazināt un izbeigt pavisam. Ideāli, ja sieviete pirms bērniņa ieņemšanas šo kaitīgo ieradumu nemaz nav sākusi vai arī no tā jau atbrīvojusies. «Grūtniecībai iestājoties, katrai sievietei ir vēlams pēc iespējas ātrāk pārtraukt smēķēšanu,» ieteic klīnikas Premium Medical ginekoloģe Elīna Bērziņa. Viņa norāda, ka katra nikotīna deva, pasliktinot asinsriti placentā, pasliktina augļa apgādi ar skābekli un barības vielām.
Līdz šim zināmākās smēķēšanas sekas, kas atsaucas uz mazuli, ir grūtniecības anēmija, placentas priekšlaicīga atslāņošanās, priekšlaicīgas dzemdības, bērnam pazemināts svars piedzimstot, palielināts zīdaiņa pēkšņās nāves sindroma risks.
Kāds pētījums liecina, ka mātes atkarība no nikotīna bērnam izraisa vielmaiņas traucējumus, kas saglabājas visu mūžu. Smēķēšana atstāj sekas uz bērniņa smadzeņu darbību, kā arī par 30% palielinās bērniņa risks saslimt ar astmu vai dažādām alerģijām. Tāpat smēķējošu grūtnieču bērniem novērota hiperaktivitāte, agresīva uzvedība un mācību grūtības skolas vecumā.
Satraucošs ir fakts, ka smēķējošas mātes mazuļa urīnā ir 10 reižu vairāk vēzi izraisošu vielu nekā mātes urīnā. Tas nozīmē, ka vēzi izraisošas vielas lielā koncentrācijā caur placentu nefiltrētas nonāk embrija asinsritē. Bērnam, saņemot nikotīnu caur placentāro asinsriti, jau mātes miesās tiek bojātas aknas, nieres un urīnceļi.
Jautāta, vai ārstu rekomendācijās - gaidot bērnu, smēķēšanu atmest - grūtnieces ieklausās, Ieva Baidekalne novērojusi, ka ir māmiņas, kuras ieklausās un ar šo kaitīgo ieradumu cenšas tikt galā. Tomēr vēl arvien ir sievietes, kuras ārsta rekomendācijas neņem vērā. «Tās ir māmiņas, kurām bieži vien ir pavirša attieksme ne tikai pret savu veselību, bet arī grūtniecības norisi. Viņām trūkst zināšanu un izglītības,» raksturo ginekoloģe.