Patīkami pārsteigti
Jaunie censoņi jau izmantojuši šopavasar iedzīvināto iespēju dibināt mazkapitāla sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA) - katrs topošā uzņēmuma pamatkapitālā ieguldījis ne vairāk par vienu latu. Ziņa par vēlmi Latvijā iedarbināt arī mikronodokli mazo uzņēmumu darbības atvieglošanai jauniešiem nākusi kā vēl viens ļoti patīkams pārsteigums, kam pirmdien Saeima vienbalsīgi arī deva zaļo gaismu. Jaunieši izrēķinājuši, ka īpaši izdevīgi kļūt par mikronodoļa maksātājiem būs tiem mazajiem uzņēmumiem, kuru darbinieku alga būs iespējami lielāka, bet apgrozījums - mazāks.
Jaunos uzņēmējus pagaidām nesatrauc, ka nesen izveidotā Travel Jam apgrozījums gadā varētu pārsniegt noteikto slieksni - 70 000 latu. Vismaz tuvākajos gados uzņēmuma kopējie ieņēmumi noteikti būšot zemāki, sacīja Laura, atturoties minēt konkrētu gan sagaidāmo gada apgrozījumu, gan arī algas apmēru, jo uzņēmums vēl jauns un pagaidām ir daudz nezināmā.
Jaunie uzņēmēji ar nodokļu speciālistu sagādātu programmu gan ir izrēķinājuši, cik izdevīgs ir mikronodoklis ar dažādu algas un apgrozījuma līmeni. Piemēram, ja uzņēmuma apgrozījums gadā būtu 20 000 latu, peļņa 10% no kopējiem ieņēmumiem un visi trīs darbinieki mēnesī neto algā saņemtu 300 latu, tad mikronodoklī gadā būtu jāsamaksā 1800 latu. Tas būtu gandrīz divas reizes mazāk nekā tad, ja uzņēmums tāpat kā līdz šim turpinātu maksāt visus darbaspēka nodokļus, kas būs ietverti mikronodoklī.
Savukārt, ja apgrozījums būtu 60 000 latu un peļņa un alga tikpat, cik iepriekšējā piemērā, mikronodoklī būtu jāsamaksā aptuveni par 15% vairāk nekā tad, ja turpinātu maksāt visus iepriekš minētos darbaspēka nodokļus. Taču, ja alga uzņēmumā strādājošajiem būtu lielāka, piemēram, 500 latu mēnesī, mikronodoklī noteikti būtu jāmaksā mazāk nekā pārējos iepriekš maksātajos nodokļos kopā, lēš Laura.
Griesti, lai neshēmotu
Visi trīs Travel Jam dibinātāji, kā var noprast no viņu teiktā, mēnesī algā uz rokas saņem mazāk par 500 latiem, un citu darbinieku uzņēmumā nav. Tādējādi Travel Jam iekļaujas noteiktajā algas un darbinieku skaita ierobežojumā. Uz jautājumu, kāpēc šādi ierobežojumi noteikti, Ekonomikas ministrijā (EM) Dienai atbildēja, ka algas slieksnis arī uz uzņēmumā strādājošajiem īpašniekiem attiecināts tādēļ, lai viņi visu peļņu neizmaksātu algās. «Jo mērķis ir sekmēt mikrouzņēmuma tapšanu par vidēju vai lielu uzņēmumu,» noteica ministrijā. Savukārt algas ierobežojumus kopumā nolemts noteikt, lai iegrožotu pašreizējo SIA iespējas veidot krāpnieciskas vai nodokļu apiešanas shēmas. Šī iemesla dēļ, kā var noprast no EM, ieviests arī cits ierobežojums - no fiziskai personai piederošajiem uzņēmumiem tiesības izvēlēties kļūt par mikronodokļa maksātāju būs tikai vienam.
Jaunieši gan ir nedaudz vīlušies, uzzinot, ka Travel Jam varēs pārreģistrēt par mikronodokļa maksātāju tikai pēc četriem mēnešiem no brīža, kad jaunais nodoklis būs stājies spēkā. No 1. septembra par mikronodokļa maksātājiem, kā zināms, varēs kļūt tikai pēc šī datuma dibinātie uzņēmumi, bet jau strādājošie varēs pārreģistrēties un šo statusu iegūt no jaunā gada. Lai arī kā, kļūstot par mikronodokļa maksātājiem, mazie uzņēmēji iegūs ne tikai finansiāli, bet arī praktiski, saka uzņēmumā par finansēm atbildīgais Edgars. Viņš uzskata, ka grāmatvedību kārtot būs vienkāršāk, jo daudz vieglāk būs aprēķināt 9% no apgrozījuma nekā rēķināt visus nodokļus, kas pašlaik ir jāmaksā un ko apvienos jaunais mikronodoklis. Laura piebilst, ka, viņasprāt, jaunā iespēja arī stimulēs visas darbiniekiem maksātās algas uzrādīt oficiāli.