Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Otrdiena, 14. janvāris
Roberta, Roberts, Raitis, Raits

Nepārvērst par makšķerāķi

No 2016. gada 1. janvāra Rīgas pašvaldība ir noteikusi maksimālo nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmi - 1,5% - to dzīvokļu īpašniekiem, kuros neviens nav deklarējis dzīvesvietu. Tas nozīmē - ja galvaspilsētā iegādājies dzīvokli un tur dzīvo kāds cilvēks no citas pašvaldības, viņam jāpārdeklarējas Rīgā, lai nebūtu jāmaksā maksimālā NĪN likme. Rīgas domes vadība gan noliedz, ka šādi vēlētos vairot lielāku deklarēto iedzīvotāju skaitu, tomēr daudzas pašvaldības, kuru iedzīvotāji spiesti pārdeklarēties, uz to raugās tieši šādi.

Rīga gan nav vienīgā pašvaldība, kurā deklarētajiem iedzīvotājiem ir privilēģijas uz zemāku NĪN likmi tikai tāpēc, ka viņi tajā deklarējuši savu dzīvesvietu. Piemēram, Jūrmalā visiem deklarētajiem iedzīvotājiem neatkarīgi no mantiskā stāvokļa pienākas 70% NĪN atlaide.

Ierocis vai aizsardzība?

To, ka NĪN kļuvis par pašvaldību ieroci cīņā par deklarētajiem iedzīvotājiem, norāda arī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola intervijā Dienai (21.03.) un piebilst, ka tādējādi tiek kropļota šā nodokļa jēga. Jāatgādina, ka deklarēto iedzīvotāju lielākais pienesums pašvaldībai, protams, ir to maksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), no kura 85% aiziet pašvaldībām.

Kā uzsver pašvaldību vadītāji, vidēji viena deklarētā iedzīvotāja samaksātais IIN gadā ir vairāki tūkstoši eiro, kamēr, piemēram, Rīgā vidēji viena iedzīvotāja gadā samaksātais NĪN ir tikai 160 eiro. Līdz ar to ir skaidrs, ka pašvaldības daudz vairāk interesē IIN nekā NĪN, kura atlaides atsevišķās pašvaldībās ir līdzeklis deklarēto iedzīvotāju un to maksātā IIN piesaistei.

Finanšu ministres vērtējumam par NĪN kā pašvaldību ieroci cīņā par deklarētiem iedzīvotājiem gan kategoriski nepiekrīt Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēža vietnieks un Auces novada domes priekšsēdētājs Gints Kaminskis (ZZS). Viņš uzsver, ka NĪN kā instruments, lai pārvilinātu iedzīvotājus deklarēties, tiek izmantots vienīgi Rīgā un Pierīgā, bet pārējās Latvijas pašvaldības NĪN atlaides izmanto tikai sociāli jutīgo iedzīvotāju grupu aizsardzībai, pārsvarā atlaides tiek piešķirtas mazturīgajiem iedzīvotājiem, invalīdiem, daudzbērnu ģimenēm, vientuļajiem pensionāriem, kas deklarējuši dzīvesvietu konkrētajā pašvaldībā. Taujāts par Rīgas un Jūrmalas piemēriem, G. Kaminskis norāda, ka ir pareizi, ja cilvēki deklarē savu dzīvesvietu tajā pašvaldībā, kurā faktiski dzīvo, un ir pareizi, ka tajā ienāk arī viņu maksātie nodokļi, jo šie cilvēki izmanto tieši šīs pašvaldības infrastruktūru.

Aizsargā vietējos

Vislielākās priekšrocības deklarētajiem iedzīvotājiem, kādu tiešām nav nevienā citā pašvaldībā, ir jūrmalniekiem - piemērotā atlaide NĪN likmei ir 70% apmērā. Jūrmalas mērs Gatis Truksnis (ZZS) gan kategoriski noliedz, ka šāda norma ieviesta, lai pie sevis deklarēties pārvilinātu citu pašvaldību iedzīvotājus. «Mēs šādu kārtību noteicām jau 2012. gadā, kad pēc kadastrālo vērtību aktualizācijas izrādījās, ka 99% jūrmalnieku, kas šeit dzīvo jau vairākās paaudzēs, nevar samaksāt NīN pilnā apmērā, jo par nelielu īpašumu Jūrmalā, pat ne pie jūras, NĪN bez atlaides var sasniegt pat vairākus tūkstošus gadā. To nevar samaksāt arī cilvēki ar vidējo algu valstī, kas bruto ir ap 800 eiro mēnesī. Tāpēc mēs arī noteicām saviem deklarētajiem iedzīvotājiem šo 70% atlaidi. Jāpiebilst, ka visi nerezidenti, kas iegādājušies dārgos īpašumus, maksā maksimālo likmi,» skaidro G. Truksnis.

Jādeklarējas tur, kur dzīvo

Savukārt Rīgas pašvaldības saistošajos noteikumos teikts, ka no šā gada 1. janvāra «īpašniekiem - fiziskām personām -, ja dzīvoklī neviens nav deklarējies, nekustamā īpašuma nodokļa likme par dzīvojamo platību būs 1,5%. Ja dzīvoklis personai ir deklarētā dzīvesvieta, nodokļa likme būs 0,2-06%». Tātad arī galvaspilsētā NĪN likmē ir ievērojamas atšķirības deklarētiem un nedeklarētiem iedzīvotājiem, kas var tikt vērtēts kā tiešs pamudinājums Rīgā dzīvojošajiem šeit arī deklarēties. Tieši tāds ir arī Lauras (vārds mainīts) stāsts, kura atzīst, ka izdeklarējusies no savām tēva mājām laukos un piedeklarējusies iegādātajā dzīvoklī Rīgā, lai nebūtu jāmaksā maksimālā NĪN likme. Rīgas domē šādu situāciju skaidro kā likumsakarīgu un loģisku, jo saskaņā ar likumu cilvēka deklarētajai dzīvesvietai ir jāsakrīt ar faktisko adresi, lai šis cilvēks būtu sasniedzams valsts un pašvaldību institūcijām.

Kā norāda Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC): «Rīgas pašvaldība neizmanto NĪN kā instrumentu, lai panāktu, ka galvaspilsētā deklarējas pēc iespējas vairāk iedzīvotāju - IIN maksātāju. Atlaižu piemērošana ir instruments, lai aizstāvētu mazāk aizsargātās iedzīvotāju kategorijas, pirmām kārtām ģimenes ar bērniem. No otras puses - maksimālās likmes tiek piemērotas, lai motivētu savest kārtībā nolaistus īpašumus, kā arī sakārtotu dzīvokļu tirgu. Tika atceltas atlaides NĪN atsevišķām iedzīvotāju grupām, šis lēmums lielākoties skāra ārvalstniekus, kas termiņuzturēšanās programmas ietvaros iegādājušies īpašumus, juridiskas personas, kam pieder neizīrēti dzīvokļi, personas, kas darbojas puslegālā īres tirgus sektorā - izīrē dzīvokļus, neļaujot īrniekiem deklarēties, neslēdzot īres līgumus un atbilstoši arī nemaksājot nodokļus par šo saimniecisko darbību. Vienlaicīgi ar šo atlaižu atcelšanu tika ievestas jaunas atlaides ģimenēm ar bērniem - 50% par vienu bērnu un 70% par diviem bērniem.» Tiesa gan, N. Ušakovs starp tām iedzīvotāju grupām, kurām atceltas atlaides, nemin iedzīvotājus, kuriem Rīgā pieder dzīvoklis, kurā tie dzīvo, bet deklarējušies citā pašvaldībā kā jau minētā Laura.

Citas pašvaldības nedod NīN atlaides tikai par deklarācijas faktu. Tā, piemēram, Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs (V) stāsta, ka atlaides tiek piešķirtas mērķtiecīgi sociāli jutīgām iedzīvotāju grupām, kā arī centra namīpašniekiem, lai vēsturiskās ēkas varētu uzturēt labā kārtībā. Tajā pašā laikā, kā uzsver J. Rozenbergs, NĪN atlaides netiek piešķirtas kādam tikai tāpēc, ka viņš ir deklarējies Cēsīs. «Cēsis zināmā mērā ir cietējas no tā, ka Rīgā, ja dzīvo dzīvoklī, kurā neesi deklarējies, tev tiek noteikta maksimālā NĪN likme. Lai no tā izvairītos, vairāki mūsu iedzīvotāji, kas dzīvo un strādā Rīgā, ir pārdeklarējušies uz galvaspilsētu.» Savukārt Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs Ervīns Grāvītis (NA) uzsver, ka pašvaldībai ir tiesības noteikt NĪN atlaides, taču arī Saulkrastos tās netiek piešķirtas tikai par deklarēšanos vien.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Strēlnieku piemineklis

Latvijas Profesionālo gidu asociācija ir sašutumā, kādēļ netiek nojaukts vai pārvietots Latviešu strēlnieku piemineklis Vecrīgā, vēsta LTV.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?