Jūs ticat tādam scenārijam? Es tādam scenārijam neticu. Ja kaut kas tāds notiktu, tas nebūtu nekāds lokāls ASV defolts. Tas aiz sevis vilktu Eiropu, Āziju, visu pasauli. Uzskatu, ka Amerikas defolta risks ir ļoti zems. Faktiski līdz pat šim brīdim nav drošāku ieguldījumu par ieguldījumiem ASV obligācijās. Vēsturiski, ja nemaldos, tā ir vienīgā valsts, kas nekad nav kļuvusi maksātnespējīga attiecība pret savām saistībām. Protams, ASV saistību slogs ir diezgan liels, bet ASV ekonomika arī ir pati spēcīgākā pasaulē un turpina pieaugt. Ja neskaita pensiju problēmas, ASV ekonomika ir pietiekami dzīvotspējīga. Ja runājam par LB aktīvu sadalījumu un ieguldījumu portfeli, domāju, ka Latvijas Bankā strādā paši profesionālākie vai vieni no profesionālākajiem investīciju speciālistiem. Viņi noteikti ir pieņēmuši arī kaut kādu ASV defolta riska iespējamību, tad riski ir hedžēti (nodrošināti - red.). Iespējams, šādas pozīcijas vairs nav - dolāru aktīvi ir pārvērsti citās pozīcijās. Pozīcijas LB aktīvu struktūrā var mainīt pāris stundu laikā, tomēr es vismazāk uztraucos par profesionāļiem, kas strādā Latvijas Bankā.
Latvijas Bankas aktīvu struktūra var mainīties pāris stundu laikā?
Pārsvarā tās ir likvīdas dolāru, eiro, jenu pozīcijas, obligācijas. Visi šie instrumenti nedrīkst būt ar augstu riska pakāpi. Ja tā ir skaidras naudas dolāru pozīcija, to pārvērst eiro vai citās valūtās ir pāris stundu jautājums. Priekš ASV dolāra 40% varbūt ir salīdzinoši liela pozīcija. Tomēr mums ir jāpadomā par to, ka finanšu tirgos strādā masu psiholoģija. Teiksim, atnāk kāda slikta ziņa no Amerikas, visi tūlīt domā, ka būs slikti, dolārs krīt. Svarīgi ir tieši tādos brīžos ieņemt pozīcijas. Varbūt, ka dolāri ir nopirkti pareizajā brīdī. Pieņemot vajadzīgos lēmumus ASV valsts līmenī, situācija noregulēsies un dolāra vērtība atkal sāks strauji augt. Iespējams, LB uz tā rēķina ļoti labi nopelnīs.
Kā uz mums atsauktos iespējamais Grieķijas defolts?
Pēdējo 200 gadu vēsturē Grieķija pusi no šī laika ir bijusi defolta situācijā. Pasaules finanšu tirgiem Grieķijas maksātnespēja nav nekāds jaunums. Tomēr Grieķijas defoltam būs smagas sekas uz finanšu kritērijiem, kas darbojas eirozonā. Tas nebūs letāli eiro, bet daudzām valstīm liks pārdomāt lietderību atrasties eirozonā. Sekas varētu visiem būt sāpīgas, bet negribētu līdz galam ticēt, ka tiks pieļauts pilnīgs Grieķijas defolts.