«Cenu kāpums dabasgāzei ir dramatisks, un apkures jomā veidojas ārkārtas situācija, jo samazinājusies iedzīvotāju maksātspēja,» komisijas sēdē sacīja tās priekšsēdis Vents Armands Krauklis (TP).
Finanšu ministra pārstāvis Aleksis Jarockis aģentūrai BNS savukārt norādījis, ka Saeimas lēmums atlikt akcīzes nodokļa piemērošanu dabasgāzei apdraud starptautiskā aizdevuma programmas izpildi, jo Latvija starptautiskajiem aizdevējiem ir apņēmusies ieviest šo nodokli dabasgāzei 2010. gadā. Ja šis nosacījums netikšot izpildīts, tas «var apdraudēt kopējās programmas izpildi», teicis A. Jarockis. Jaunā laika frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis Dienai atzina, ka finanšu ministra piedāvājums samazināt nodokli uz pusi būtu labs kompromiss, kas vienlaikus ļautu palielināt vietējo energoresursu - malkas, šķeldas un biomasas - patēriņu. Ja līdz 2014. gadam nodokli vispār nevarēs ieviest, «tas ir arī Krievijas interesēs», teica Dz. Zaķis, kurš pats nepiedalījās komisijas sēdē, jo tajā laikā bijis citā sēdē. Tautsaimniecības komisijā bija tikai viens koalīcijas deputāts.
Sēdē par nodokļa atcelšanu bija arī Lielo pilsētu asociācija un Latvijas Siltumuzņēmumu asociācijas pārstāvis Uģis Osis, kurš norādīja - agrāk cilvēki, kas komunālos maksājumus nevarēja samaksāt ziemā, to centās izdarīt vasarā, kad nav jāmaksā par apkuri, tagad viņi netiekot galā ar maksājumiem arī vasarā. Latvijas gāzes pārstāvji norādīja, ka gāzes lietotājiem jau ir nosūtīti rēķini par jūlijā piegādāto dabasgāzi, kas ir jāsamaksā līdz 10. augustam. Likuma grozījumi līdz tam vēl nebūs stājušies spēkā, tāpēc komisija nolēma noteikt, ka līdz šā likuma pārejas noteikumu spēkā stāšanās brīdim samaksātais nodoklis ir atmaksājams valdības noteiktā kārtībā. Opozīcija plāno panākt šo likuma grozījumu pieņemšanu 16. augustā. Koalīcijai ir 50 deputātu, bet viens no viņiem Viktors Ščerbatihs (ZZS) atrodas treniņnometnē un sēdē nepiedalīsies. Vienreiz koalīcija jau norāva kvorumu, lai nepieļautu šīs normas pieņemšanu, taču nav zināms, vai šī prakse tiks izmantota vēlreiz.