Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) saņem pretenzijas par parādu piedzinēju metodēm, taču to ir mazāk nekā iebildumu par izmaksām, ko parādu piedzinēji prasa atlīdzināt par savu pakalpojumu. Lai parādu piedzinēji nevarētu nopelnīt uz parādnieku rēķina un lai to metodes kļūtu cilvēcīgākas, Ekonomikas ministrijā (EM) šobrīd top Ārpustiesas parāda piedziņas likumprojekts, ko izskatīšanai valdībā plānots virzīt martā.
Parādu piedzinēju firmas Creditreform Latvija valdes loceklis Māris Baidekalns uzskata, ka tiesiskais regulējums ārpustiesas parādu piedziņā ir nepieciešams. «Aktualitāti vēl jo vairāk pastiprina fakts, ka pēdējā gada laikā ir būtiski pieaudzis to skaits, kuri par savu pamatdarbību norāda parādu piedziņu un kuru piedziņas metodes nav savietojamas ar profesionālās ētikas normām, un kas ar šādu savu rīcību degradē nozares profesionālo reputāciju.»
Šobrīd neregulē
Patlaban Latvijas normatīvos nav noteikts, kā var piedzīt parādu ārpus tiesas, taču sūdzību skaits PTAC par parādu piedziņas procesu ir augošs, likumprojekta izstrādes iemeslus Dienai skaidroja EM speciāliste Anna Upena. Likuma mērķis ir nodrošināt taisnīgu parāda piedziņas procesu, tomēr vairāk regulējums attieksies uz parādu piedzinējiem. Ja likumprojekts gūs atbalstu valdībā un Saeimā, tad parādu piedzinēji nedrīkstēs rīkoties kā Lidijas gadījumā - draudēt, arī ar kriminālatbildību, kas turklāt ir nepatiesa informācija, jo tāda par parādiem Latvijā nav paredzēta. Tāpat parādu piedzinēji nedrīkstēs saukāt parādniekus par meļiem, jo tādējādi tiek aizskarts personas gods un cieņa. Cik bieži konkrētajā laikā darbdienās un sestdienās drīkstēs parādniekam zvanīt, to likumā nav plānots noteikt. Taču, ja tas parādnieka skatījumā notiks bieži, par to varēs ziņot likuma izpildes uzraugam PTAC. Tas vērtēs, vai tā nav agresīva rīcība, kas likumā būs aizliegta, teica A.Upena. Parāda piedzinējiem būs atļauts konkrētā laikā zvanīt arī sestdienās, jo daudzi cilvēki darbdienās vispār nav pieejami, skaidroja A.Upena. Izņēmums zvanīt svētdienās un svētku dienās attieksies uz tiem parādniekiem, kurus parāda piedzinējs 30 dienu laikā nav varējis dabūt rokā.
Ne vairāk kā 12 latu
Likums arī noteiks par parāda piedziņu atlīdzināmo izdevumu griestus - tie būs līdz 12 latiem. «Parasti nenomaksātu rēķinu dēļ lieta ir nodota parādu piedzinējam, un šis parādu piedzinējs, piemēram, par sešu latu piedziņu prasa 30 latu kā šī piedziņas pakalpojuma maksu,» Dienai stāsta PTAC pārstāve Sanita Biksiniece un piebilst, ka no PTAC saņemtajām pretenzijām par parādu piedzinējiem lielākā daļa ir par nesamērīgi augstajām summām par parādu piedziņu salīdzinājumā ar pamatsummu.
Par sodiem likuma normu neievērošanas gadījumā likumprojekta izstrādes darba grupā patlaban vēl tiek diskutēts. Arī par prasībām, ko izvirzīs, lai saņemtu licenci par parādu piedziņas pakalpojumu sniegšanu. Tādējādi šī joma tiks sakārtota - uzņēmumi darīs visu, lai licenci nepazaudētu, tai skaitā centīsies nepārkāpt topošā likuma normas, uzskata EM.