Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Piektdiena, 24. janvāris
Krišs, Eglons, Ksenija, Egle

Poļu ērglis paceļas spārnos

Pirms četriem mēnešiem traģiskā aviokatastrofa Smoļenskas apkaimē nonāvēja Polijas prezidentu Lehu Kačiņski un lielu daļu valsts politiskās elites, taču iespējamā haosa un sajukuma vietā Polija turpina soļot pa stabilas attīstības ceļu. L. Kačiņska vietā stājies Broņislavs Komorovskis, kurš pagājušās nedēļas nogalē nodeva prezidenta zvērestu. Valsts pārvalde turpmāk varētu būt pat efektīvāka, jo B. Komorovskis un premjers Donalds Tusks ir no vienas partijas (Pilsoniskā platforma), tādēļ valdībai būs vieglāk īstenot nepieciešamās reformas.

Neļāvās pesimismam

Valdībā jau sagatavots tuvāko četru gadu finanšu plāns, kas paredz sakārtot Polijas finanses, lai samazinātu budžeta deficītu. Polijas valdībai nenāksies spert tik dramatiskus soļus kā Latvijas, Grieķijas un dažu citu valstu valdībām, jo ekonomikas krīze Poliju skārusi salīdzinoši maz. Polija pagājušogad bija vienīgā no Eiropas Savienības valstīm, kas spēja izvairīties no recesijas. Daļēji tas skaidrojams ar to, ka poļi mazāk bija ļāvušies trekno gadu pārmērībām, tādēļ arī «paģiras» nebija tik smagas. Polijā nebija vērojams tik liels nekustamo īpašumu burbulis un ārvalstu kredītu pieplūdums, kas citās valstīs pēc krīzes sākuma radīja nopietnas problēmas. Polijas zlots nebija piesaistīts eiro, tādēļ bija iespējams zlota kursa kritums, kas nāca par labu eksportētājiem. Turklāt valstī ar 38 miljoniem iedzīvotāju ir pietiekami liels iekšējais tirgus, tādēļ ražotājiem ir stabili pamati, uz kuriem balstīt savu biznesu.

Ekonomikas augšupejas laikā poļi pārāk neaizrāvās ar lieliem tēriņiem, bet tagad viņi neļaujas otrai galējībai: pesimismam un straujai izdevumu apcirpšanai. «Cilvēki nepakļāvās domai, ka mums draud katastrofa, tādēļ viņi īpaši nemainīja savus patēriņa ieradumus,» laikrakstam Financial Times stāsta Polijas finanšu analītiķis Jans Viņeckis.

Polijas valdība apzinās, ka agri vai vēlu izdevumus nāksies ierobežot, tādēļ tapis finanšu plāns, kura mērķis ir bez liekiem satricinājumiem samazināt budžeta deficītu. Pagājušogad tas pārsniedza 7% no iekšzemes kopprodukta, bet 2013. gadā to plānots samazināt līdz 3% no kopprodukta.

Valsts iestāžu darbinieku algas plānots iesaldēt līdz 2014. gadam. Lai palielinātu budžeta ienākumus, valdība plāno pārdot savas daļas vairākos valsts uzņēmumos. Tāpat nedaudz tiks palielināts pievienotās vērtības nodoklis (augšējā likme sasniegs 23%, bet pārtikai tiek piemērots daudz zemāks nodoklis - pat 5%). «Dažkārt nākas pieņemt šādus lēmumus, bet mums nebija citas izejas,» atzina premjers D. Tusks.

Būvēs bērnudārzus

Valdība grasās apcirpt armijas uzturēšanas izdevumus, kā arī samazināt apbedīšanas pabalstus. Ekonomisti spriež, ka lielāku uzmanību vajadzētu pievērst tieši valsts izdevumu samazināšanai, it sevišķi birokrātijas ierobežošanai. «Investori būtu devuši priekšroku izdevumu samazināšanai, nevis ienākumu palielināšanai,» valdības plānu aģentūrai Bloomberg komentē finanšu analītiķis Dariušs Lašeks.

Pēc analītiķu domām, valdība nevēlas spert radikālus soļus, jo nākamgad Polijā gaidāmas parlamenta vēlēšanas un vēlētāji varētu nesaprast krasu valsts izdevumu samazināšanu. «Mūsu mērķis ir nevis palielināt sabiedrības ciešanas, bet gan pēc iespējas tās samazināt,» uzsver D. Tusks. Viņš uzskata, ka Polijai nav vajadzīga nekāda revolūcija, jo stāvoklis nav tik smags kā Grieķijā. Revolūcijas vietā Polija plāno soļot pa pakāpeniskas attīstības ceļu. Piemēram, valdība plāno atvēlēt vairāk līdzekļu bērnudārzu celšanai, jo tas pavērtu ceļu aktīvākai sieviešu līdzdalībai darba tirgū un veicinātu ekonomikas izaugsmi.

Polijas līderi uzsver, ka poļiem nav jāsirgst ar mazvērtības kompleksu, jo viņu valsts var kļūt par vienu no vadošajām Eiropā. Par poļu tālredzību liecina arī centieni iegūt neatkarību no Krievijas energoresursiem. Pēdējā laikā vairāki rietumvalstu uzņēmumi izrāda interesi par iespējamo slānekļa gāzes iegūšanu Polijā. Aprēķini rāda, ka Polijas zemes dzīlēs slēpjas līdz pat trim triljoniem kubikmetru gāzes, tādēļ nākotnē Polija varētu kļūt par gāzes eksportētāju.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Reformas

Polijas valdībā sagatavots finanšu plāns, kura uzdevums ir nākamo četru gadu laikā ievērojami samazināt budžeta deficītu. Valdība plāno gan palielināt ienākumus (nedaudz paaugstināt pievienotās vērtības nodokli, privatizēt daļas valsts uzņēmumos), gan samazināt izdevumus (iesaldēt valsts iestāžu darbinieku algas, apcirpt militāros tēriņus)

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?