Augsts materiālās kultūras līmenis vēl automātiski nenozīmē augstu sadzīves kultūras līmeni. Mūsu zviedru kaimiņiem nākas cīnīties ar apkārtnes piemēslošanu, nākas pastiprināt soda sankcijas, jo citādi ar vides piecūkotājiem acīmredzot galā netiek arī tur - Baltijas jūras lepnākajā krastā.
Par nevērīgi nomestu, nevis miskastē ieliktu dzēriena bundžiņu vai ēdiena iepakojuma atstāšanu kur pagadās Zviedrijas likums turpmāk paredz pat 60 latu naudas sodu. Likums pieņemts, jo masveida apkārtnes piemēslošanu, ko veic tūkstošiem neapzinīgu indivīdu, Zviedrijas Vides ministrija jau sauc par biedējošu.
Kā gadījies, kā ne, bet jaunais Zviedrijas likums tomēr saudzējis cigarešu izsmēķu, košļājamās gumijas un sabiedriskā transporta biļešu svaidītājus. Šos produktus ražo ļoti bagātas, ļoti lielas un ļoti ietekmīgas starptautiskas korporācijas. Vai tik cigarešu un košļeņu ražotāju ietekme, saudzējot sava produkta patērētājus, nav bijusi par iemeslu šiem nudien dīvainajiem izņēmumiem citādi stingrajā zviedru likumā? Saudzība pret cigarešu un košļeņu mētātājiem izsaukusi neizpratni un diskusijas Zviedrijas sabiedrībā.
Savukārt īpaši bīstamiem vides piemēslotājiem - tādiem, kas dedzina krāsu vai izlej bīstamas ķīmiskas vielas, - turpmāk Zviedrijā draud cietumsods.
Laiks pārskatīt attiecīgas likumdošanas normas Latvijā. Cilvēks, kas apzināti izgāž atkritumu kravu mežā, ir tiešām pelnījis arī brīvības atņemšanu.