Līdz šim veiksmes lutinātajam politiķim Ziemeļatlantijas alianse būs jāvada tai ļoti sarežģītā laikā, jo jāpārliecina sabiedrotie aktīvāk iesaistīties līdz šim milzu zaudējumus un neveiksmes nesošajā karadarbībā Afganistānā un atrast pareizo pieeju Krievijai, kura nevēlas pieļaut NATO izplešanos savā tuvumā.
90 procentu Afganistānai
53 gadus vecajam A.F.Rasmusenam, kuru NATO ģenerālsekretāra amatā apstiprināja aprīlī, vēl atrodoties Dānijas premjera krēslā, nekavējoties jāatloka piedurknes un jāķeras pie darba. Nav laika dzīrēm, jo NATO visa uzmanība jāvelta islāmistu iznīcināšanai Afganistānā, lai alianses spēki pēc iespējas drīzāk varētu atstāt šo valsti. «Neviens cits ģenerālsekretārs nav stājies amatā laikā, kad NATO izcīna aktīvu, sarežģītu un, iespējams, zaudētu karu,» Eiropas Reformu centra analītiķi Tomašu Valāšeku citē Reuters. Viņš piebilst, ka jaunajam alianses līderim aptuveni 90 procenti pūļu jāpieliek tieši Afganistānas jautājuma risināšanai.
Tas nav pārspīlējums, jo kopš 2001.gada, kad sabiedroto spēki iebruka Afganistānā, situācija valstī tikai pasliktinājusies, par spīti daudzo starptautisko spēku klātbūtnei. Tādēļ A.F.Rasmusenam būs jāveic tik nepopulārs darbs, kā jālūdz Eiropas sabiedrotajiem piesaistīt vairāk karavīru, finanšu un citu resursu Afganistānai laikā, kad visā pasaulē strauji mazinās atbalsts šim karam. Lielas pūles NATO būs jāpieliek afgāņu policijas un drošības spēku apmācīšanai.
Pašlaik NATO vadītajos Starptautiskajos Drošības atbalsta spēkos (ISAF) Afganistānā dien 64 500 karavīru.
Pieredzes trumpis
Ar milzu politisko lavierēšanu dānim vajadzēs nodarboties, lai uzlabotu NATO attiecības ar Maskavu, kas tikai nesen nonākušas atpakaļ uz sapratnes sliedēm. Pagājušā gada augustā alianse pārtrauca formālos kontaktus ar Krieviju pēc tās iebrukuma Gruzijā. Eksperti uzskata, ka svarīgi būs atrast līdzsvaru, lai atzītu Krievijas kā svarīga stratēģiskā partnera lomu un nomierinātu NATO Austrumeiropas dalībvalstis, kuras uztraukušās par Maskavas neprognozējamību.
A.F.Rasmusenam svarīga varētu būt attiecību uzlabošana ar musulmaņu pasauli. Viņš joprojām izpelnās islāmticīgo valstu nopēlumu par neitralitātes ievērošanu 2006.gadā, kad vairākās Dānijas avīzēs publicēja musulmaņu pravieša Muhameda karikatūru, kas izraisīja protestus musulmaņu pasaulē.
Vairākums politikas vērotāju uzskata, ka A.F.Rasmusena milzīgā politiskā pieredze (trīsreiz vadījis Dānijas valdību) un tiešie kontakti ar lielvalstu līderiem palīdzēs tikt galā ar smagajiem uzdevumiem. «Esmu pārliecināts, ka viņš ir cilvēks, kurš palīdzēs vadīt NATO laikā, kad mēs attālināmies no vīzijas, kas tika radīta XX gadsimtā, un virzāmies uz vīziju, kas atbilst XXI gadsimta izaicinājumiem,» uzskata ASV prezidents Baraks Obama.