Pavasaris būtu īstais laiks atsvaidzināt sava mājokļa seju, īpaša tagad, kad saistībā ar krīzi būvniecības nozarē kritušās celtniecības un remontmateriālu cenas un iepriekš dārdzības dēļ atliktos darbus var paveikt par salīdzinoši mazāku naudu. Taču iecerētais remonts var atdurties pret labu meistaru trūkumu, jo tās pašas būvniecības krīzes iespaidā liela daļa prasmīgāko būvnieku un remontētāju devušies uz ārzemēm.
Uzticības pārbaude
Ekspluatācijas inženieris Jānis Grīnbergs, kuram 12 gadus pieder celtniecības firma, norāda: «Ja mums būtu recepte, kā atrast labu meistaru, visi būtu laimīgi, bet šodien tādu ar uguni nesameklēsi.» Meistara izvēlē izšķiroša nozīme ir uzticībai, jo vismaz uz pāris nedēļām meistaram uzticēsiet sava mājokļa atslēgas. «Manā praksē bija gadījums, ka saimniece, lai pārbaudītu strādnieku godīgumu, zem gultas izbēra sīknaudu, puiši salasīja, atdeva darbu vadītājam un pieteica saimniecei nodot sveicienus: lai naudu vairs pa pagultēm nebārstot,» ar smaidu atceras Jānis un piebilst, ka spēja viens otram uzticēties nereti atspoguļojas arī darba rezultātā.
Katrā ziņā laba meistara vizītkarte ir nevis sludinājums avīzē, bet viņa paveiktie darbi un reklāma, kas ceļo no mutes mutē. Sevi cienošs meistars darbu nekad neveiks pa roku galam, taču tāds būs dārgāks. J. Grīnbergs piebilst, ka šodien, sākot darbus, avansu nemaksā un kārtīgs meistars tādu arī neprasīs. Taču, ja klients nolīgtajam strādniekam uzticas un ir pārliecināts, ka meistars zina, ko tieši remontam vajag, var iedot naudu materiālu sagādei un palūgt ar čekiem atskaitīties. Uz būvmateriālu veikalu klients var doties arī kopā ar meistaru, īpaši pērkot tapetes, uz kurām pēc tam pašam diendienā jāskatās.
Pārdevēji - nekompetenti
J. Grīnberga pieredze liecina, ka kopā ar meistaru doties iepirkties ir vērts ne tikai tiem, kuriem bail maciņu izlaist no rokas. Lielveikalos, kur pārdod apdares materiālus, bieži jāsastopas ar pārdevēju nekompetenci, tāpēc labāk doties uz specializētajiem veikaliem. «Kad pats strādāju būvmateriālu veikalā, pārdevējus sūtīja uz kursiem. Tagad ir liela kadru mainība un apmācība praktiski nenotiek,» saka pieredzējušais celtnieks. Savukārt attiecībā uz remontdarbu izmaksām Jānis iesaka ielūkoties Būvdarbu Izcenojumu Katalogā (to izdod katru gadu; katalogs jāmeklē Latvijas Būvinženieru savienībā). Katalogā apkopotas dažādu celtniecības un iekšējās apdares darbu cenas. Katalogs var noderēt kā labs špikeris, lai nepārmaksātu.
Plānojot remontu, ir lietas, ko cilvēki var paveikt paši, piemēram, pārlīmēt tapetes, pārkrāsot grīdu vai sienas. Pašlaik ļoti pievilcīga cena ir laminātam. Tiem, kas nolēmuši mainīt vai atjaunot grīdas segumu, ieteicams izmantot šo izdevību. Griestu atjaunošanai savukārt var izvēlēties tādu jaunumu kā iestieptos griestus - tā ir speciāla plēve ar spoguļgludu klājumu dažādās nokrāsās. Ieklāt tādu ir daudz ātrāk un ērtāk nekā veikt tradicionālo griestu apdari. Izvēloties tapetes, svarīgi apzināties, cik taisnas vai šķības ir sienas un telpu stūri. Ja sienas ir nelīdzenas un stūri nav precīzi 90 grādu leņķī, labāk izvēlēties tapetes ar nenoteiktu rakstu, kur nav svarīgas zīmējuma salaiduma vietas. Tas arī neradīs daudz atgriezumu.
Atjaunojot ēkas fasādi, Jānis iesaka labāk izvēlēties krāsu, kas iesūcas kokā un neveido krāsas plēvi, tad tā ar laiku neatlups un nākamās krāsošanas reizē nebūs jākasa nost. Izvērtējot piedāvājumā esošos materiālus, meistars akcentē Latvijā ražotos: «Diemžēl mūsu ražojumiem pietrūkst reklāmas, taču Latvijā top patiešām labas kvalitātes materiāli un tie bieži vien ir lētāki.» Katrā ziņā šis ir īstais brīdi ķerties pie remonta. Sākoties intensīvam celtniecības un remontu laikam, cenas gan nedaudz varētu celties, taču tās ir zemākas nekā pirms pāris gadiem.