Par Gaigalavas pagasta līdzekļiem te iekārtots sabiedrisko aktivitāšu centrs, kur pulcējas gan mazie, gan lielie Vecstrūžānu ciema iedzīvotāji. Līdz ar jaunā skolu finansēšanas modeļa «nauda seko skolēnam» ieviešanu, Rēzeknes novadā pagājušajā vasarā nācās slēgt vai reorganizēt 11 skolas, taču pagaidām tikai šeit izveidots centrs, kas, bijušās skolotājas un centra vadītājas Ilonas Delveres vārdiem runājot, visiem spēkiem mēģina saglabāt skolas garu. «Kad slēdza skolu, iedzīvotāji bija ļoti satraukti un nobēdājušies, tāpēc mēs griezāmies pie viņiem ar aicinājumu, ka skola dzīvos tik ilgi, cik mēs paši būsim aktīvi un darbosimies.»
Gan bēres, gan jubilejas
Rīta pusē centrā vēl klusums, tikai gaitenī atnākuši sasildīties bezdarbnieki - stipendiāti, kuri palīdz apkopt centra teritoriju, savukārt bijušajā skolotāju istabā pie datora sēž 8.klases skolniece Agnese. Viņa tagad mācās Nautrēnu vidusskolā, taču brīvajā laikā labprāt nāk uz savu bijušo skolu. Līdz pagājušā gada novembrim sabiedrisko aktivitāšu centru vadīja I.Delvere, kas šajā skolā par skolotāju nostrādājusi piecus gadus. Tagad Ilona ievēlēta par Gaigalavas pagasta bāriņtiesas priekšsēdētāju un centra vadītāja vieta ir vakanta, telpas pieskata un apkopj bijusī skolas apkopēja Solvita Pluša. Ēkas otrais stāvs atvēlēts ciema bibliotēkai, kas agrāk atradās nepiemērotās telpās, bet pirmajā stāvā, bijušajā dabaszinību kabinetā, iekārtota ģimenes ārstes prakses vieta. Skolotāju istabā ir datori ar printeriem, kopētājiem un skeneriem, viena no klasēm tagad pārvērsta par atpūtas un rotaļu telpu, vecāki te var arī uz neilgu laiku atstāt mazuļus, kas tiek pieskatīti. Blakus ir neliela zāle, kuru ciema iedzīvotāji par simbolisku samaksu var izmantot dažādu pasākumu rīkošanai, jo vietējais klubs, 90.gados privatizēts, tagad stāv izdauzītiem logiem. Kā stāsta Ilona, jau dažu mēnešu laikā te rīkotas gan bēres, gan jubilejas un pat salātu balle. «Kopīgi gatavojām adventes vainagus, svinējām Ziemassvētkus, bet rudenī uz Miķeļdienu bija saaicināti visi skolas darbinieki un skolēni. Mēs nekad nesakām - bijušais skolas kolektīvs, joprojām cenšamies turēties kopā.» No bijušajiem 12 skolas pamatsastāva skolotājiem patlaban darbu atraduši tikai divi.
Tradīcijas saglabās
Lēmumu par centra izveidošanu pieņēma vēl bijusī Gaigalavas pagasta padome, kuru vadīja Monvīds Švarcs (TP), tas ticis darīts tikai nedēļu pēc skolas slēgšanas. Kā uzskata pagasta pārvalde, tas lielā mērā pasargājis telpas no izsaimniekošanas.
Tikai pirms gada skolas telpu renovācijā pagasts ieguldījis 42 000 latu. Centra uzturēšanai un divu štata vienību apmaksai šā gada budžetā plānoti 6811 latu. Diemžēl centra izstrādātais projekts neguva atbalstu Sorosa fondā, taču strūžānieši izveidojuši sabiedrisko organizāciju Lauku iedzīvotāju atbalsta biedrība un mēģinās piesaistīt finansējumu ar tās starpniecību.
«Protams, sākumā psiholoģiski bija smagi te strādāt, likās, ka neviens nenāks, jo te nav skolas. Bet jau Miķeļdienas pasākumā, kad te visa ēka čumēja un mudžēja, radās pārliecība, - jā, tomēr mēs dzīvojam! Arī sporta svētki jau divas reizes ir notikuši, jo saglabāta skolas sporta bāze un inventārs.» Ilona piebilst, ka Strūžānu pamatskolai bijušas ļoti bagātīgas tradīcijas, kuras centrs centīsies saglabāt. Tāpat kā agrāk, arī šogad visi ciema iedzīvotāji pulcēsies skolā uz aizgavēņa pankūkām un vizināšanos.