Labā ziņa ir tā, ka līdz šim konstatētajos gadījumos visiem pacientiem slimība noritējusi viegli vai vidēji smagi, ar šo gripu cilvēki inficējušies ārpus Latvijas vai kontaktējoties ar ārvalstīs saslimušajiem. Tiesa, trešā daļa jeb seši saslimšanas gadījumi apstiprināti pēdējo piecu dienu laikā jeb kopš 24.jūlija. Desmit no 18 pacientiem bijuši stacionēti, pārējie ārstējušies ambulatori. SVA un Latvijas Infektoloģijas centrs (LIC) arī uzskata - saslimušo skaits Latvijā varētu būt lielāks - iespējams, cilvēki, kuriem slimība pagājusi ļoti viegli, nav meklējuši mediķu palīdzību.
«Šobrīd centrā mums ir trīs pacienti. Plānots, ka divi izrakstīsies rīt, bet viens, kurš vakar iestājās, vēl ārstēsies,» Dienai trešdien stāstīja Velga Ķūse, LIC vadītāja vietniece. Pacienti, kuri ārstējušies slimnīcā, tur pavadījuši piecas līdz septiņas dienas. Tikai vienai pacientei bijušas komplikācijas - pneimonija. LIC esot gatavs uzņemt arī krietni lielāku pacientu skaitu, ja būs nepieciešams, saka V.Ķūse: «Mēs esam gatavi pārprofilēt kādu no lielākajām mūsu slimnīcas nodaļām.»
«Šobrīd izplatība ir ļoti neliela, nav gripai raksturīgās sezonas, visās valstīs, tajā skaitā Latvijā, īsto epidēmiju prognozē, sākot ar rudeni,» stāsta Irina Lucenko, SVA Infekcijas slimību epidemioloģiskās uzraudzības daļas vadītāja vietniece. Saslimšanas gadījumu skaits Latvijā esot līdzīgs kā Lietuvā un Igaunijā. Daļa saslimušo inficējušies ceļojuma laikā ārvalstīs, piemēram, Kanādā, ASV, Meksikā, Lielbritānijā. Ar jauno gripu saslimuši arī divi pirmsskolas vecuma bērni un trīs pusaudži. Mazākie bērni inficējušies no ģimenes locekļiem, lielākie - ceļojuma laikā. Vidējais vecums saslimušajiem svārstoties starp 20 un 35 gadiem, tikai viens pacients ir vecāks par 50 gadiem.
Lai ierobežotu jaunās gripas tālāku izplatību, SVA turpinās strādāt ar katru individuālu saslimšanas gadījumu, apzinot cilvēkus, ar kuriem saslimušie kontaktējušies. «Protams, ja gadījumu skaits strauji pieaugs, turpināt šādu stratēģiju nebūs jēgas,» saka SVA Infekcijas slimību epidemioloģiskās uzraudzības daļas vadītājs Jurijs Perevoščikovs. Tad sāksies plaša sabiedrības informēšana par gripas simptomiem un profilaksi, iedzīvotāji tiks rosināti neapmeklēt pasākumus, kur uzturas daudz cilvēku. Plānots arī īpašs uzsvars uz pasākumiem, lai riska grupas pacientiem, kuriem nepieciešama efektīva palīdzība, ārstniecība būtu pieejama. «Pārsvarā gripas pacienti izveseļojas bez hospitalizācijas un papildu medikamentozas ārstēšanas. Hroniskie pacienti, piemēram, kuriem ir diabēts, hroniskas plaušu slimības, aptaukošanās, un arī grūtnieces tiek pieskaitīti riska grupai. Viņiem slimība var noritēt smagāk, var būt komplikācijas, pārsvarā pneimonija. Savlaicīgi jāpamana, lai šiem pacientiem tiktu nodrošināta medicīniskā palīdzība,» saka J.Perevoščikovs. Pagaidām vakcīna pret jauno gripu vēl nav pieejama, ražotāji to sākuši izmēģināt. Veselības ministrijā Diena uzzināja, ka pagaidām jautājums par topošās vakcīnas iekļaušanu vakcinācijas kalendārā nav ministrijas darba kārtībā.