Kosovas, kuras 2008. gadā notikušo vienpusējo atdalīšanos no Serbijas neatzīst Belgrada, ziemeļos ir izveidojies serbu apdzīvots anklāvs, kurā dzīvojošie 50 tūkstoši serbu neatzīst Kosovas valsti un vēlas teritorijas pievienošanu Serbijai.
Par etniskās spriedzes simbolu ir kļuvusi Mitrovicas pilsēta, kuras viena daļa atrodas serbu apdzīvotajos un de facto Belgradas kontrolētajos ziemeļos, bet otra daļa - albāņu pārvaldītajā teritorijā.
Lai nepieļautu Kosovas valdības mēģinājumus pārņemt kontroli pār Mitrovicas ziemeļu daļu, tajā dzīvojošie serbi ir bloķējuši pilsētas galveno tiltu pār Ibaras upi.
Pilsētā pēdējos gados regulāri notikušas etniska rakstura sadursmes starp serbiem un albāņiem. Lai tās nepāraugtu bruņotā konfliktā, Mitrovicā ir izvietoti aptuveni 6000 NATO miera uzturētāju.
Eiropas Savienības (ES) ārlietu vadītāja Ketrina Eštone cer, ka otrdien notiekošajās sarunās starp Serbijas premjerministru Ivicu Dačiču un Kosovas premjerministru Hašimu Tači noslēgsies ar pozitīvu iznākumu.
Par tādu ES uzskatītu vienošanos, kuras rezultātā Serbija atzītu Prištinas tiesības pārvaldīt Kosovas ziemeļus, bet Kosovas valdība piekristu piešķirt tur dzīvojošajiem serbiem pašpārvaldes tiesības, raksta Reuters.
Serbija ir paziņojusi, ka nekad neatzīs Kosovas neatkarību, jo serbu nacionālisti tās teritoriju uzskata par savas kultūras un ticības šūpuli. Tajā pašā laikā Belgrada ir piekritusi nodot Prištinai kontroli pār Kosovas ziemeļiem.
Domājams, ka tādējādi Serbija vēlas parādīt Briselei savu labo gribu, līdz ar to nopelnot tiesības jau šovasar sākt iestāšanās sarunas ar ES, par kuras 28. dalībvalsti jūlijā kļūst Serbijas kaimiņvalsts Horvātija.
Ziemeļkosovā dzīvojošie serbi baidās, ka Belgrada varētu izolēties no viņiem.
Bet liela daļa Kosovas albāņu ir pārliecināti, ka Kosovas ziemeļi ar laiku kļūs par pilntiesīgu Serbijas sastāvdaļu, ja Prištinas un Belgradas sarunu gala rezultātā tiks panākta vienošanās, kas tur dzīvojošajiem serbiem piešķirs pašpārvaldes tiesības.
Nedēļas nogalē Mitrovicas dienvidu pusē aptuveni divi tūkstoši vietējo albāņu protestēja pret Kosovas un Serbijas sarunām un aicināja izbeigt pilsētas sadalīšanu.