Tikmēr daži eksperti publiski atzīst: iespējas taupīt uz valsts pārvaldes izmaksu samazināšanas rēķina drīz būs izsmeltas, tādēļ, veidojot 2011. vai kādu no nākamo gadu valsts budžetiem, varam nonākt situācijā, kad ir jāapsver reālā pensijas apmēra samazināšana.
Daži iespējamie attīstības scenāriji ir iezīmēti Pasaules Bankas (PB) priekšlikumos, kuri nu jau pāris dienu tiek apspriesti publiskajā telpā. Te gan vietā būtu atcerēties - kas «atļauts» PB ekspertiem, nav atļauts vietējiem politiķiem. Proti, PB eksperti var atļauties uz budžeta konsolidāciju skatīties bez īpašas empātijas pret pensiju saņēmējiem. Rezultātā arī top ieteikumi, kas balstīti sausos aprēķinos - PB speciālisti aplēsuši, ka, samazinot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu no pašreizējiem 165 latiem mēnesī līdz 140 vai 85 latiem mēnesī, budžeta ieņēmumi pieaugtu par attiecīgi 85 miljoniem vai 24 miljoniem latu. Realizējot PB ieteikumu pensionāriem, kuru pensijas pārsniedz 140 latu mēnesī, atcelt krīzes priekšvakarā ieviestās piemaksas par darba stāžu līdz 1996. gadam, provizoriskais ieguvums budžetā varētu būt vēl lielāks - aptuveni 120 miljoni latu. Taču tie ir tikai skaitļi. Realitātē minēto PB priekšlikumu īstenošana nozīmētu mazākas pensijas vairākumam pensionāru. Proti, vidējais vecuma pensijas apmērs 2010. gada augustā saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem bija 182,83 lati, tātad tikai nedaudz lielāks par iztikas minimumu. Tas nozīmē, ka lielākā daļa sirmgalvju jau tagad maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli par to savas pensijas daļu, kas pārsniedz likumā noteikto neapliekamo minimumu. Tāpat tas nozīmē, ka atteikšanās no piemaksām pie pensijām nozīmētu saņemto pensiju apmēra samazinājumu ievērojamai daļai pensionāru. No ekonomiskā viedokļa PB ekspertu ieteikumi, protams, ir pamatoti - sarūkot darba algām un pieaugot bezdarba līmenim, pamatīgi ir samazinājušies sociālās apdrošināšanas budžeta ieņēmumi, turpretī izdevumi ir pieauguši.
Tomēr nepildīt priekšvēlēšanu laikā dotos solījumus pensijas neaiztikt būtu politiska pašnāvība. Tādēļ ticamākā šobrīd izskatās versija, ka, mēģinot salāpīt sociālo budžetu, tiks pieņemts lēmums samazināt iemaksas otrajā pensiju līmenī. Tas gan ir īstermiņa risinājums, kurš turklāt kaitē sistēmas uzticamībai. Ilgtspējas nodrošināšanai nāksies meklēt citus risinājumus, turklāt - turot pensionāriem doto vārdu!