Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +9 °C
Apmācies
Sestdiena, 16. novembris
Glorija, Banga

Stipras pilsētas - stipra Latvija

Pasaule virzās uz urbanizāciju. 2010. gadā pirmo reizi pilsētu iedzīvotāju skaits pasaulē pārsniedza lauku teritoriju iedzīvotāju skaitu, un šī tendence turpināsies arī Latvijā. Saskaņā ar 2011. gada tautas skaitīšanas datiem deviņās lielajās Latvijas pilsētās dzīvoja viens miljons 62 tūkstoši jeb aptuveni 51,5% no visiem Latvijas iedzīvotājiem.

Tas arī ir saprotams, jo pilsēta - tas nozīmē vairāk nodarbinātības iespēju, pieejamāku izglītību, pakalpojumus, sociālo aprūpi. Valsts ekonomisko attīstību nosaka tās pilsētu ekonomiskā aktivitāte. Iedzīvotāju koncentrācija pilsētās nozīmē arī jaunus izaicinājumus. Pilsēta ir ne tikai ekonomiskās un kultūras aktivitāšu centrs, pilsēta ir arī milzīgs resursu patērētājs.

Tāpēc pilsētu attīstībai gan no vides un sabiedrības ilgtspējas, gan ekonomiskās attīstības viedokļa ir jābūt visas valsts prioritātei. Tikai spēcīgas un dinamiskas pilsētas palīdzēs noturēt iedzīvotājus arī apkārtnes reģionos, jo ikvienam gan pilsētniekam, gan «zvērinātam lauciniekam» pieejamā attālumā ir nepieciešami tie resursi, ko var nodrošināt tikai pilsēta - vai tā būtu slimnīca vai augstskola, vai citi dzīves kvalitātei būtiski nosacījumi.

Pilsētu kā Latvijas reģionu un visas valsts attīstības virzītājspēka loma iezīmējas Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2030. gadam, kurš ir vienīgais šībrīža ilgtermiņa plānošanas dokuments valstī. Tomēr šobrīd izskatās, ka vidējā plānošanas termiņā - Nacionālajā attīstības plānā 2014.-2020. gadam - ir mēģinājumi šos akcentus mazināt.

Ierobežoto finanšu resursu dēļ Latvijas lielajām pilsētām jau nākas atteikties no vairāku nozīmīgu attīstības projektu realizēšanas, jo tās ir spiestas risināt daudz sociāla rakstura problēmu. Līdz ar to, lai Latvijas lielās pilsētas nesāktu atpalikt attīstībā, bet paliktu konkurētspējīgas ne tikai nacionālajā, bet visas Eiropas Savienības un starptautiskajā līmenī, viens no kohēzijas politikas atbalstāmajiem virzieniem noteikti būtu valsts policentriska attīstība.

Pēc 2013. gada īpaši aktuāls jautājums būs par resursu koncentrēšanu, lai nodrošinātu augsti kvalitatīvu pakalpojumu pieejamību, pievilcīgu dzīves un uzņēmējdarbības vidi un racionālu šo resursu izmantošanu. Plānojot kohēzijas politiku, vislielākais akcents jāliek tieši uz infrastruktūras atjaunošanu, kā arī jaunas infrastruktūras izveidi, ar to saprotot energoefektīvas, resursus un vidi saudzējošas, iedzīvotājiem draudzīgas vides veidošanu.

Vienas šādas globālas ilgtspējīgu pilsētu attīstības iniciatīvas iespējas jau šobrīd izmanto tepat netālos kaimiņos esošā Somijas Turku pilsēta, kurā pieredzes apmaiņas nolūkos nesen pabija Latvijas lielo pilsētu pārstāvji. Turku pašvaldība, izmantojot privātās publiskās partnerības iespēju ar tehnoloģiju kompāniju Siemens, identificējusi prioritātes ilgtspējīgai attīstībai - pārdomātu, videi draudzīgu transporta infrastruktūras attīstību, biogāzes ražošanu kā notekūdeņu attīrīšanas un atkritumu pārstrādes produktu, kas ļauj nodrošināt tīrāku vidi, samazināt siltumnīcas efektu radošo gāzu izmešus, kā arī vienlaikus ražot enerģiju, un energoefektīvu ēku veidošanu. Šobrīd Turku notiek izpētes process optimālas transporta infrastruktūras attīstībai, vērtējot ne tikai transporta sistēmas pieejamību, bet arī tās ietekmi uz vidi, uzņēmējdarbību, nekustamo īpašumu cenām tā, lai pilsēta kļūtu arvien pievilcīgāka dzīves vieta. Turku ļoti labi apzinās, ka konkurē ar citām Somijas un kaimiņvalstu pilsētām par uzņēmējdarbības, investīciju un kvalificētu cilvēkresursu piesaisti, bet tam visam ir vajadzīga pievilcīga, sakārtota, tīra pilsētvide.

Ko darīt mums? Asociācijas pozīcija ir skaidra - valsts policentriskās attīstības veicināšanai ir jākļūst par atsevišķu atbalsta virzienu, kā īpašas prioritātes izvirzot:

1) uzņēmējdarbības infrastruktūras attīstība investīciju piesaistei, degradēto teritoriju sakārtošana un piemērošana uzņēmējdarbības vajadzībām;

2) transporta infrastruktūra darbavietu sasniedzamībai;

3) publisko ēku infrastruktūras attīstība energoefektīvai, vidi saudzējošai darbībai un kvalitatīvu publisko pakalpojumu pieejamībai veselības, izglītības, sociālajā jomā;

4) tūrisma infrastruktūra (kurortoloģija) uzņēmējdarbības attīstībai.

Ceram, ka NAP gala redakcijā pieņemtais policentriskās attīstības virziens tiks īstenots arī reālajā dzīvē. Mēs, izmantojot savu pieredzi, esam gatavi piedalīties konkrētu atbalsta pasākumu izstrādē. *Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektora vietnieks

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?