LDDK un LBAS alternatīvais nodokļu izmaiņu plāns paredz divas nozīmīgas atšķirības, salīdzinot ar valdības ieceri. Pirmkārt, PVN jautājumā sociālie partneri iesaka lielāku nodokļa samazinājumu atsevišķām precēm, piemēram, siltumenerģijas likmi piedāvāts samazināt līdz 10%, bet likmi elektroenerģijai un gāzei - līdz 12%. Kā norāda LDDK, ietekme uz inflāciju šādā gadījumā būtu lielāka par valdības solītajiem 0,5%. Kā zināms, tieši inflācijas slāpēšana, lai sasniegtu vienu no eiro ieviešanas mērķiem, ir būtiskākais iemesls PVN mazināšanai. Otrkārt, IIN sociālie partneri ierosina samazināt par sešiem procentpunktiem, ieviešot fiksētu ikmēneša veselības iemaksu (aprēķināts, ka budžetā balanss tiktu saglabāts, ja fiksētā maksa būtu 17 latu mēnesī). Sociālie partneri aicina valdību nepaaugstināt nepaliekamo minimumu (pašlaik 45 lati), bet palielināt atvieglojumu par apgādībā esošu personu no 70 līdz 100 latiem. Pret valdības ieceri IIN trīs gadu laikā samazināt par pieciem procentpunktiem iebilst Latvijas Pašvaldību savienība, jo tieši IIN ir nozīmīgākais ieņēmumu avots pašvaldību budžetos. Valdības vadītājs Valdis Dombrovskis (Vienotība) solījis domāt par kompensējošu mehānismu, lai pašvaldības neciestu.
«Sociālo partneru piedāvājumam ir līdzvērtīga fiskālā ietekme uz dažādiem ekonomiskiem riskiem, kā, piemēram, inflācija, bet tajā pašā laikā piedāvātie labumi ir daudz motivējošāki vairs nemaksāt un nesaņemt algas aploksnēs, kas ir viens no lielākajiem ēnu ekonomiku veidojošajiem faktoriem, kā arī padarītu Latvijas uzņēmējdarbības vidi daudz pievilcīgāku investoriem,» uzsver L. Menģelsone.
LDDK un LBAS aicinās koalīciju uz tikšanos, lai vēlreiz iepazīstinātu ar argumentiem par sociālo partneru izstrādāto nodokļu samazināšanas scenāriju. Tam varētu sekot sarunas arī ar citiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, kas tuvākajā laikā balsos par abu minēto nodokļu maiņu.
Ar mērķi panākt samazinātās PVN likmes atspoguļojumu zemākās cenās Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija vakar ar valdību parakstīja īpašu sadarbības memorandu, kur asociācija apņemas nodrošināt, ka tās biedri cenu noteikšanā balstīsies uz jauno, samazināto nodokļa pamatlikmi, vēsta LETA. No asociācijas puses dokumentu parakstījis Rimi Latvia valdes priekšsēdētājs Valdis Turlais, asociācijā ietilpst arī Iki un Maxima. Turpretī Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA), kas apvieno arī mazākus tirgotājus, pagaidām neplāno parakstīt jebkādus valdības nodomu dokumentus par PVN samazināšanu. Asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs uzskata, ka šāds solis būs dārgs realizācijā un tam nebūs nepieciešamās atdeves, un aicina vispirms mazināt darbaspēka nodokļus. LTA norāda, ka pāreja uz jauno PVN likmi tikai tirdzniecības nozarē vien izmaksās 8,73 miljonus latu.