Pieredze ar satiksmes negadījumiem var rezultēties kā papildu uzmanība bīstamās situācijās, kas atsevišķos gadījumos var izraisīt novēlotu autovadītāja reakciju,» skaidro Renault Braukšanas skolas direktors. Lai laikus pamanītu potenciālās briesmas uz ceļa, nepieciešams rūpīgi vērot apkārtni, jāspēj atpazīt draudus un jāzina, kā no tiem izvairīties.
Pētījumi pierāda, ka spēja identificēt potenciālos draudus ir cieši saistīta ar autovadītāja braukšanas pieredzi. Gados jauni un nepieredzējuši autovadītāji daudz neuzmanīgāk novērtē situāciju uz ceļa un apkārt, salīdzinot ar tiem autovadītājiem, kas guvuši lielāku pieredzi. «Jo vairāk kilometru jūs nobraucat, jo vairāk bīstamu situāciju iespējamas uz ceļa. Papildus tam jauna pieredze iemāca mums uzmanīties no riskantām vietām un situācijām,» skaidro instruktori.
Autovadītājiem vajadzētu iemācīties atpazīt ne tikai pēkšņas briesmas, bet arī slēptas, par kurām neliecina nekas.
«Pirmās situācijas piemērs ir grupa ar bērniem, kas skrien tuvu ceļam. Un ir ļoti vienkārši paredzēt, ka tie varētu uzskriet uz ceļa virsmas,» brīdina Renault Braukšanas skolas instruktori. «Cits piemērs ir motociklists, kas brauc aiz muguras smagajai automašīnai.»
Izmantot atbilstošās
Lai arī 1. marts ir datums, no kura transportlīdzekļi vairs nav obligāti jāaprīko ar ziemas riepām, ievērojot pašreizējos laika apstākļus, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) aicina autovadītājus izvēlēties tiem atbilstošas riepas, tādējādi rūpējoties gan par savu, gan pārējo satiksmes dalībnieku drošību. Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka no 1. decembra līdz 1. martam automobiļiem un autobusiem, kuru pilna masa nepārsniedz 3,5 tonnas, kā arī to piekabēm obligāti jābūt aprīkotiem ar ziemas riepām.
Pārējā laikā ziemas riepu lietošana ir pēc autovadītāja ieskatiem un atbilstoši laika apstākļiem. Savukārt riepas ar radzēm drīkst izmantot tikai no 1. oktobra līdz 1. maijam. 5