Saistības pret ES paredz, ka akcīze dabasgāzei Latvijā jāievieš no 2014. gada 1. janvāra. Starp Saeimas opozīciju un koalīciju ir strīdi par to, vai akcīzi piemērot jau pirms šī termiņa. Opozīcija vēlējās atcelt nodokli līdz 2014. gadam, savukārt koalīcija pret to iebilda, Finanšu ministrija piedāvāja kompromisu - samazināt nodokli uz pusi, taču arī tas opozīciju neapmierināja.
Saeimai jau divās ārkārtas sēdēs pēdējo nedēļu laikā nav izdevies vienoties par grozījumiem likumā par akcīzes nodokli. Sagaidāms, ka pēc trešdien panāktā kompromisa, Saeimai izdosies to nostiprināt likumā.
Latvijā notiekošās diskusijas par akcīzes nodokļa piemērošanu dabasgāzei ievērojami apgrūtina Latvijas gāzes (LG) sarunas ar Gazprom par gāzes piegādes cenām, pirms Tautsaimniecības komisijas sēdes norādīja LG valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis.
Pašlaik LG turpinot sarunas par dabasgāzes piegāžu cenām 2011. gadam, un novembrī gaidāma vienošanās parakstīšana. «Tas stipri apgrūtina sarunas,» uzsvēra A. Dāvis.
Finanšu ministrijas Akcīzes nodokļa nodaļas vadītāja Gunta Pužule LG šefam oponēja, ka «ir nepieņemami, ka citas valsts liels uzņēmums ietekmē Latvijas nodokļu politiku». Tāpat viņa komisijas deputātiem atgādināja, ka LG strādā ar 20 miljonu peļņu.
Komisijas deputātiem A. Dāvis apgalvoja, ka «mums jau faktiski ir vienošanās, ka gāzes cena tiks pazemināta».
Tomēr LG šefs atteicās publiskot informāciju, par cik būtisku gāzes cenas pazeminājumu mēģina vienoties ar Gazprom.
Jebkurā gadījumā šis cenas pazeminājums būšot daudz būtiskāks dabasgāzes patērētājiem Latvijā, nekā tie ieguvumi valsts budžetam, kurus dotu akcīzes piemērošana dabasgāzei jau no 2011.gada.