Eksperta diēta
1995. gada pašā nogalē kriminālistikas eksperts Žans Haņins sāka slikti justies. Ārstu diagnoze bija skaudra - ļaundabīgs audzējs taisnajā zarnā. Pēc apstarošanas 1996. gada 16. janvārī Žanam Onkoloģijas centrā izoperēja taisno zarnu. Operācija bija veiksmīga, aprūpe - lieliska.
Pirms došanās uz mājām Haņins vaicāja ārstam V. Januškevičam, kas viņu operēja, - kā dzīvot tālāk? Dakteris atbildēja - meklējiet nodarbošanos, kas 24 stundas diennaktī aizņems jūsu prātu, lai nav laika domāt par savu kaiti, lai nav spēka žēlot sevi!
Sākās Žana Haņina jaunā dzīve - diētas, zāles, pierašana pie manipulācijām, kas saistītas ar taisnās zarnas trūkumu organismā. Fiziskais nespēks, nemitīgās garastāvokļa maiņas, ko izsauca sliktā pašsajūta. Bet pāri visam milzīga vēlēšanās dzīvot par jebkuru cenu. Žans spriež, ka onkoloģiskajiem slimniekiem ļoti nepieciešams diennakts stacionārs, jo pēc operācijas pacienti sāk pilnīgi jaunu dzīvi. Katrs no viņiem spiests «atklāt velosipēdu». Katrs taustās kā tumsā, veiksmīgāk vai mazāk veiksmīgi meklējot savu ceļu, jo no slimnīcas visi iznāk kā cāļi no inkubatora - tālāk katram jāperas pašam. Žanu glāba viņa neatlaidība, stingrais raksturs un neatslābstošā interese par dzīvi.
Pēc operācijas palika nejūtīgi trīs labās rokas pirksti, tie bija jātrenē, un viņš pirmo reizi dzīvē apsēdās pie datora un sāka pārrakstīt Latvijā izdotās telefongrāmatas. Ar šo nodarbošanos aizrāvās, atklāja, ka pēc telefongrāmatām var izsekot cilvēku dzīvesvietas un tālruņa numuru maiņai. Kā bijušajam kriminālistikas ekspertam tā bija interesanta nodarbošanās. Savā jaunajā «darbā» Žans pavadīja pat 12 stundas dienā.
Paklausot ārstam, Haņins katru dienu jebkuros laika apstākļos veica divas stundas garas pastaigas. Internetā viņš guva plašu informāciju par medikamentiem, ko lietoja, portālos izlasīja slimības biedru šaubas, pārdomas, ieklausījās padomos. Izmēģināja pats savas diētas, atrodot tos produktus, ar ko sadzīvoja organisms. Lāpīja ķīmijterapijas sabeigto zarnu mikrofloru. Piena produktus organisms neņēma pretī. Rīsi, ūdenī novārīta vistas fileja, sausiņi, tēja, protams, neviens cilvēks ar tik plānu diētu laimīgs nebūs. Gadījās norauties - apēst vai izdzert kaut ko garšīgu, zinot, ka pēc tam pāris dienu būs jālāpās. Toties dzīve uz dažiem mirkļiem kļuva krāsaināka.
Glāba vārdnīcas
Darbojoties internetā, Žans Haņins sāka interesēties par virtuālajām vārdnīcām, jo pasaulē auga pieprasījums pēc tām. Haņins nav ne filologs, ne lingvists, tomēr pagājušo gadu laikā ar neatlaidību un pacietīgu darbu radījis unikālu virtuālo vārdnīcu datubāzi. To bez maksas var lietot jebkurš, ieejot mājaslapā www.abc.times.lv. Pašlaik Haņina autorvārdnīcas var izmantot, tulkojot angļu, vācu, krievu, franču, baltkrievu, igauņu, lietuviešu, latgaļu un latviešu valodā. Haņina vārdnīcas saistītas savstarpējā mijiedarbībā. Jebkuru vārdu var tulkot, piemēram, no latviešu valodas uz angļu valodu, no tās uz igauņu, tad uz lietuviešu, tad uz vācu valodu utt.
Haņina autodidakta ceļā paveiktais darbs ir milzīgs, bet viņš sapņo par dienu, kad radīs pasaules valodu vārdnīcu. Izklausās neticami? Taču galvenais, ka gandrīz bezcerīgā situācijā nokļuvis cilvēks atgriezies dzīvē, pateicoties gribasspēkam un pašdisciplīnai. Ne jau viss ir tik jauki, kā no malas izskatās. Žans uzsver, ka viņš patiešām būtu nolemtais, ja ne sieva Henriete, ar kuru kopā nodzīvots jau gandrīz pusgadsimts. Henriete vienīgā zina, cik smaga ir Žana ikdienas cīņa par iespēju pilnvērtīgi dzīvot un neatlaidīgi strādāt, cik bezcerīgi grūti dzīvesbiedram ir brīži, kad liekas - viss, vairāk nav spēka. Viņa ir pateicīga Dievam, ka Žans atradis sev aizrautīgo nodarbošanos. Tai vīrs veltī pat četrpadsmit stundu diennaktī, un nogurušam darbā viņam galvā vairs nav vietas domām par slimību. Henriete īpaši neiedziļinās vīra veikumā, ko krievu prese Latvijā jau nodēvējusi par Ginesa rekorda cienīgu darbu. Viņa priecājas par katru kopā nodzīvoto dienu un cer, ka tādu būs vēl daudz.