Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +28 °C
Skaidrs
Piektdiena, 12. augusts
Klāra, Vizma

Lauksaimniecība

Pārtikas pietiks, taču tās cenas noteikti būs augstas

Par situāciju lauksaimniecībā un iespējamajiem nākotnes attīstības scenārijiem, tostarp pārtikas pieejamību un tās cenām, Guntars Gūte sarunājas ar Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes locekli Gunti Gūtmani.

Zaļais kurss preces padarīs dārgākas

Par it kā klimata izmaiņu apturēšanai paredzētajiem aizliegumiem mežsaimniecībā un lauksaimniecībā un to ietekmi uz Latvijas ekonomiku Māra Ķirsona saruna ar mežsaimnieku Māri Liopu.

Par inovācijām lauksaimniecībā

Lauksaimniecības un zivsaimniecības attīstībai un spēcīgākai starptautiskai konkurencei vienlīdz svarīgs ir pieejamais finansējums, sakārtoti normatīvie akti un digitalizēti procesi. Pirmos divus nodrošina valsts, pēdējais ir jādara kopā – valstij, sociālajiem partneriem, lauksaimniekiem un zivsaimniekiem. To, ka esam uz pareizā ceļa, apliecina eksporta vērtības pieaugums. Atbilstoši Eurostat datiem 2021. gada pirmajā pusgadā pārtikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības produktu eksports veidoja 18,4% no kopējās eksporta vērtības – tā bija par 81,5 miljoniem eiro lielāka nekā tādā pašā periodā pērn.

Vai jaunam laukos viegli?

XXI gadsimts un jaunas paaudzes ienākšana laukos rada jaunas iespējas.

VID: Par ienākumiem no savvaļas veltēm līdz 3000 eiro nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis

Ja personas ienākumi no dažādu savvaļas velšu pārdošanas kopā ar ienākumiem no lauksaimnieciskās ražošanas un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanas gada laikā nepārsniedz 3000 eiro, tā var nereģistrēt Valsts ieņēmumu dienests (VID) saimniecisko darbību un tai nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis no gūtā ienākuma, un tirdzniecībā arī nav jāizmanto kases aparāts, aģentūrai LETA pavēstīja VID pārstāvji.

Laukos, kaut arī gausi, ienāk gudrās tehnoloģijas

Lai gan gudro tehnoloģiju ieviešana lauksaimniecībā notiek visai lēni, tā būtiski palīdzētu risināt darbaroku trūkumu un arī sekmētu izmešu apjomu mazināšanu. Vienlaikus tehnoloģiju attīstība varētu ieinteresēt jauniešus aktīvāk pievērsties zemkopībai, nevis no vectēva mantoto īpašumu ātri vien pārdot un pārvākties uz dzīvokli lielpilsētā.

Biznesa finansēšana nav apstājusies

Covid-19 pandēmija nav atstājusi būtisku ietekmi uz uzņēmumu spēju piesaistīt finansējumu, un apmēram pusei uzņēmumu ir labs kredītreitings, turklāt arī finansējuma atteikumu īpatsvars nav palielinājies, rāda bankas Citadele statistika par vidējo un mazo uzņēmumu kredītspēju.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide