Kaut gan ANO paspārnē esošā Pasaules pārtikas programma (WFP) no Pasaules Bankas šonedēļ saņēma 500 miljonu dolāru (240 miljonu latu), bet vēl 250 miljonu dolāru (120 miljonu latu) ir apsolījušas vairākas lielākās donorvalstis, palīdzības organizācija apgalvo, ka tai trūkst vēl aptuveni 250 miljonu, lai pienācīgi spētu risināt pārtikas trūkumu nabadzīgajā reģionā.
Al Shabah diktāts
Jau vairākus mēnešus lielā teritorijā, kas iekļauj daļu no Somālijas, Kenijas un Etiopijas, valda ārkārtējs sausums, kura dēļ faktiski nav pieejams ūdens, ko varētu izmantot lauksaimniecībā, tādēļ ir nopostīti jau tā niecīgie labības sējumi un nomiruši lopi, kas deva gaļu un pienu. Līdz ar to bez pietiekama uztura un dzeramā ūdens ir palikuši gandrīz 11 miljonu cilvēku. No tiem 3,7 miljoni atrodas Somālijā, 2,4 miljoni Kenijā un 4,5 mi ljoni Etiopijā, liecina ANO dati. Āfrikas ragā no nepietiekama uzturu cieš vairāk nekā divi miljoni bērnu, un viņiem nepieciešama steidzama palīdzība.
Visdraudīgākā situācija ir Somālijā, kas kopš 1991. gada ir ierauta dažādos militāros konfliktos starp vājo centrālo valdību un islāma ekstrēmistiem un kur faktiski valda anarhija. ANO pagājušajā nedēļā paziņoja, ka divos Somālijas dienvidu reģionos situācija ar pārtikas pieejamību ir tik slikta, ka tur iestājies bads. ANO un citu palīdzības organizāciju izmantotā novērtējumu skala kā badu klasificē situāciju, kad cilvēki uzņem krietni mazāk par 2100 kilokalorijām dienā, vairāk nekā 30% bērnu cieš no nepietiekama uztura un ik dienu tiek konstatēti divi nāves gadījumi uz 10 000 cilvēku, raksta AFP.
Tomēr situāciju pasliktina tas, ka abi visvairāk skartie reģioni atrodas ar starptautisko teroristisko organizāciju Al Qaeda saistītā islāmistu grupējuma Al Shabah kontrolētajā Somālijas daļā. Jau pirms diviem gadiem Al Shabah padzina palīdzības organizācijas no savā pārziņā esošajām teritorijām, paziņojot, ka tās ir «Rietumu spiegi un kristiešu krustneši». Sākoties pašreizējai pārtikas krīzei, islāmisti aizliegumu atcēla, bet šonedēļ viņi paziņoja, ka tomēr nevēlas redzēt humānās palīdzības sniedzējus.
Līdz ar Al Shabah lēmumu WFP nevar palīdzēt aptuveni 2,2 miljoniem cilvēku, kas dzīvo bada visvairāk cietušajos Somālijas reģionos.
Bēg uz Mogadīšo
Lai izbēgtu no bada nāves, tūkstošiem cilvēku no Al Shabah pārraudzītajām teritorijām devušies uz valsts galvaspilsētu Mogadīšo, kas daļēji atrodas centrālās valdības kontrolē.
ANO Bēgļu lietu aģentūra šonedēļ informēja, ka pēdējā mēneša laikā pārtikas un dzeramā ūdens meklējumos Mogadīšo ieradušies 40 tūkstošu cilvēku, bet pēdējos divos mēnešos iekšzemes bēgļu, kas noenkurojušies galvaspilsētā, skaits esot sasniedzis aptuveni 100 tūkstošu. Daudzas ģimenes, kas devās uz Mogadīšo, nogalināja Al Shabah kaujinieki, kuri uzskata, ka šiem cilvēkiem labāk ir ciest badu nekā saņemt palīdzību no Rietumiem, vēsta AP.
Pēdējās dienās Mogadīšo notikušas smagas apšaudes starp islāmistiem un Āfrikas Savienības (ĀS) miera uzturētājiem, kuriem ceturtdien izdevās pārņemt kontroli vairākos līdz tam Al Shabah kontrolē esošos rajonos. ĀS miera uzturētāju vadība uzskata, ka izvērsuši militāras operācijas pret islāmistiem, jo esot aizdomas, ka viņi plānojuši uzbrukumus ANO bēgļu nometnēm, kurās atrodas vairums pārtikas meklētāju.
Šonedēļ Mogadīšo nogādāts pirmais ANO organizētais pārtikas sūtījums, ar ko vairākas nedēļas varēs paēdināt vairākus desmitus tūkstošu cilvēku. Diemžēl šī palīdzība ir tikai kā mazs piliens milzīgā okeānā.