Elektroenerģijas biržas platformu internetā var salīdzināt ar «tirgus placi» - tā ir vieta, kur elektrības ražotāji un elektrības pircēji lielā apjomā pērk un pārdod šo produkciju, Dienai skaidro a/s Latvenergo valdes loceklis Uldis Bariss.
Latvijas cenu zonas izveide tieši neietekmēs mazo un vidējo elektroenerģijas patērētāju, jo elektroenerģiju biržā pērk un pārdod vairumā, tomēr lielie Latvijas elektroenerģijas patērētāji varētu būt ieinteresēti pirkt elektroenerģiju ar biržas starpniecību tieši no ražotājiem, nevis no mazumtirgotājiem, uzsver Ekonomikas ministrijas pārstāve Daiga Grūbe.
Diena jau rakstīja, ka uz mūsu valsts iedzīvotājiem tieši attiecas Ministru kabineta 20. novembrī akceptētais lēmums pabeigt Latvijas elektroenerģijas tirgus atvēršanu līdz nākamā gada 1. septembrim. Tas nozīmē, ka no šī datuma elektroenerģijas cena Latvijā vairs netiks regulēta un arī mājsaimniecībām būs jāizvēlas savs elektroenerģijas tirgotājs un jāvienojas par sev piemērotāko pakalpojumu un līdz ar to arī cenu.
Pārmaiņas var salīdzināt ar situāciju mobilo sakaru tirgū - sākotnēji piedāvājums bija šaurs, vēlāk konkurence pieauga un plašāks kļuva arī piedāvāto tarifu klāsts, iepriekš Dienai stāstīja U. Bariss. Viņš uzsver, ka pāreja no viena tirgotāja pie otra nebūs sarežģīta - tikai viena zvana vai e-pasta «attālumā». Nekādas tehniskas pārmaiņas (skaitītāja maiņa vai kabeļa ievilkšana) iedzīvotājiem nebūs jāveic.
Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts uzskata, ka, pastiprinoties konkurencei, tirgotāji būs ieinteresēti strādāt efektīvāk, samazināt izmaksas un uzlabot pakalpojumu un apkalpošanas kvalitāti.
Vaicāts, kāda tad varētu būt paredzamā cena, ko mēs savās mājsaimniecībās maksāsim par elektrību, U. Bariss skaidro, ka nevar precīzi zināt, cik kāda prece maksās pēc gada, ja zināma tikai tās pašreizējā cena. Viņš norāda, jāņem vērā, tomēr zināms, ka elektroenerģijas cena Latvijā ir saistīta ar lielo Skandināvijas valstu tirgus. Tas jau ietekmē elektroenerģijas cenu Latvijā brīvajā tirgū. «Šajā brīdī Skandināvijas valstīs ir labvēlīgi nosacījumi tam, lai cena būtu zema,» uzsver U. Bariss, piebilstot, neviens negaida, ka tuvākā gada laikā elektrības cena kāps.
Pašlaik Latvijā aktīvi darbojas septiņi elektroenerģijas tirgotāji, liecina informācija a/s Sadales tīkls mājaslapā. Diena jau rakstīja, ka elektroenerģijas tirgus pakāpeniska atvēršana notiek arī kaimiņvalstīs. Igaunijā 2013. gada 1. janvārī elektroenerģijas tirgus tiks atvērts pilnībā, un visas mājsaimniecības turpmāk pirks elektroenerģiju par mēneša vidējo NordPool Spot biržas cenu. Lietuvā no jaunā gada visas juridiskās personas kļūs par tirgus dalībniekiem, bet mājsaimniecību cenu regulācija ir saglabāta līdz 2015. gada 1. janvārim.