Senderss aizstāv Klintoni
Tieši H. Klintone un kongresmenis B. Senderss dominēja telekanāla CNN un sociālā medija Facebook rīkotajās Demokrātu partijas kandidātu debatēs, kas norisinājās otrdien kādā azartspēļu kompleksā Lasvegasā. Pārējie trīs dalībnieki - bijušais senators no Virdžīnijas štata Džims Vebs, bijušais Mērilendas štata gubernators Mārtins O'Melijs un bijušais Rodailendas štata gubernators Linkolns Čeifī - neizcēlās ar spilgtiem izteikumiem.
Jau pašā debašu sākumā H. Klintone uzbruka B. Sendersam, paziņojot, ka viņa nostāja šaujamieroču kontroles jautājumā, kas ASV politiskajā dienaskārtībā aktualizējās pēc šomēnes Oregonas štatā notikušās masu apšaudes, nav pietiekami stingra. Bijusī ASV valsts sekretāre tādējādi kārtējo reizi atgādināja par B. Sendersa lēmumu savulaik atbalstīt likumu, kas aizliedz masu apšaudēs cietušajiem iesūdzēt tiesā šaujamieroču ražotājus un tirgotājus.
Abi kandidāti arī iesaistījās domu apmaiņā par kapitālisma lomu Savienotajās Valstīs. B. Senderss, kurš sevi dēvē par demokrātisku sociālistu, kārtējo reizi iestājās pret pārāk lielo naudas ietekmi uz ASV politiku. «Mūsu priekšvēlēšanu kampaņu finansēšanas sistēma ir korumpēta un iedragā Amerikas demokrātiju,» sacīja B. Senderss.
Viņaprāt, finanšu industrija, kas lielā mērā bija vainojama ASV ekonomikas recesijas sākumā 2008. gadā, netiek pietiekami kontrolēta. «Kongress neregulē Volstrītu. Volstrīta regulē Kongresu,» paziņoja kongresmenis, kurš aicināja uz «politisko revolūciju», lai nostātos pret Volstrītu.
Kad B. Senderss norādīja, ka Savienotajām Valstīm par piemēru esot jāņem Eiropas sociālisms un Skandināvijas valstis, kuras esot daudz izdarījušas strādājošo labā, H. Klintone viņam atbildēja: «Mēs neesam Dānija. Es mīlu Dāniju. Mēs esam Amerikas Savienotās Valstis.»
Debašu spilgtākais brīdis pienāca, kad H. Klintonei kārtējo reizi nācās taisnoties par privātā e-pasta izmantošanu darba vajadzībām laikā, kad viņa pildīja ASV valsts sekretāres pienākumus. Tas pamatīgi nokaitināja B. Sendersu. «Amerikāņiem ir apriebies klausīties par jūsu nolāpītajiem e-pastiem,» noteica B. Senderss, izpelnoties publikas aplausus un H. Klintones rokasspiedienu. «Paldies, Bērnij,» smaidot sacīja H. Klintone.
Jāvēršas pret Putinu
Šajās debatēs samērā maz tika runāts par Savienoto Valstu ārpolitiku.
H. Klintone netieši kritizēja pašreizējo ASV prezidentu Baraku Obamu, norādot, ka Vašingtonai vajadzētu rīkoties stingrāk, lai izbeigtu vairāk nekā četrus gadus ilgstošo pilsoņkaru Sīrijā. Viņa aizstāvēja nepieciešamību daļēji slēgt Sīrijas gaisa telpu, lai nepieļautu Valsts prezidenta Bašāra el Asada spēku uzlidojumus civiliedzīvotājiem un apturētu milzīgo bēgļu straumi.
Bijusī ASV ārpolitikas resora vadītāja kritizēja Krievijas prezidenta Vladimira Putina lēmumu militāri palīdzēt B. el Asadam, bombardējot pret viņu karojošos mērenos sīriešu nemierniekus. «Mēs nedrīkstam pieļaut viņa [Putina] huligānismu,» sacīja H. Klintone. Tomēr viņa redz Krieviju kā vienu no pusēm, kas piedalītos sarunās par Sīrijas konflikta izbeigšanu.
B. Senderss iebilda pret tā saukto drošības zonu izveidi Sīrijas gaisa telpā, ja tas būtu vienpusējs ASV lēmums. «Tas mūs varētu ievilkt vēl dziļāk šajā briesmīgajā pilsoņkarā un novestu pie nebeidzamas Savienoto Valstu iepīšanās šajā reģionā,» teica kongresmenis, kurš atbalsta B. Obamas cīņu pret džihādistu kustību Islāma valsts un palīdzības sniegšanu mērenajiem grupējumiem, kas cenšas «gāzt B. el Asada brutālo diktatūru».