Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Kā Ušakovs krievus baidīja

Sarmīte Ēlerte, kultūras ministre

Nesenā intervijā (Diena, 2011. gada 18. jūlijs) Rīgas mērs Nils Ušakovs nespēja dabūt pār lūpām «O» vārdu, skaidrojot, ka okupācijas atzīšana «ļautu sākt virzīt tālāk jautājumus, kas saistīti ar deokupāciju, un (..) par ķīlniekiem vai upuriem kļūst cilvēki, kas nekādā veidā nav saistīti ar Staļinu, komunistiem vai boļševikiem».

Deokupācija ir slazds, kurā Ušakovs un Saskaņas centrs 20 gadu pēc neatkarības atjaunošanas un Latvijas okupācijas beigām ķer vēlētāju dvēseles. Ja izdodas zemapziņā iecementēt bailes, rodas pieprasījums pēc aizstāvjiem un glābējiem.

Deokupācijas jēdzienam ir konkrēts saturs, ko vērts aprakstīt, lai vienreiz beigtu miglainās spekulācijas. Deokupācija nozīmē okupācijas izbeigšanu un okupācijas seku pārvarēšanu. Latvija atjaunoja savu neatkarību 1990. gadā. 1991. gadā tika starptautiski atzīta atjaunotās Latvijas valdība, tātad valsts de facto rīcībspēja, kamēr pati Latvijas Republika bija turpinājusi de iure eksistēt visus 50 okupācijas gadus. 1994. gada 31. augustā tika pabeigta okupācijas armijas izvešana - tas bija nozīmīgs solis Latvijas deokupācijā.

Svarīga deokupācijas vai okupācijas seku pārvarēšanas politika saistās ar pilsonības institūciju. Pēc valsts de facto atjaunošanas pašsaprotami tika atzīta Latvijas Republikas pilsonība - viens no valsts elementiem, kas bija turpinājis pastāvēt visus okupācijas gadus, LR pilsoņu pases saņēma starpkaru Latvijas pilsoņi un viņu pēcteči. Piecdesmit gados okupētās Latvijas teritorijā tika iesūtīti un nometināti aptuveni 1,5 miljoni cilvēku no PSRS republikām, aptuveni puse no viņiem palika uz dzīvi Latvijā. 1992. gadā, beidzot pastāvēt PSRS, visi tai brīdī ārzemēs dzīvojošie PSRS pilsoņi kļuva par bezvalstniekiem. Eiropā vien šādu bijušo PSRS pilsoņu skaits sasniedza vairākus miljonus. Uz viņiem tika attiecināts parastais ārzemnieku statuss.

750 000 kādreizējās PSRS pilsoņu, kas tajā brīdī atradās Latvijā, bija bijuši PSRS koloniālās politikas rīks, nedz viņi, nedz viņu pēcteči nav individuāli atbildīgi par staļiniskās PSRS noziegumiem. Latvijas valstij bija jāmeklē risinājums. 1994. gada pilsonības likums noteica, ka, individuāli naturalizējoties, kādreizējie PSRS pilsoņi var iegūt Latvijas pilsonību. Naturalizācijas prasības Latvijā ir zemas, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm. 1995. gadā tika pieņemts t. s. «nepilsoņu likums», kas okupācijas perioda ieceļotājiem piešķīra statusu, kas ietver neierobežotu uzturēšanās un darba atļauju, sociālās garantijas un kas tos lielā mērā pielīdzina Latvijas pilsoņiem. Šāds īpaši labvēlīgs nepilsoņu statuss padara Latviju un Igauniju par unikālu izņēmumu, jo nekur citur pasaulē tāds privileģēts statuss imigrantiem netiek piedāvāts. Latvijas pilsonības un nepilsoņu likumi ir humāns 50 gadu ilgušās okupācijas seku atrisinājums no Latvijas valsts puses. Līdzās armijas izvešanai pilsonības politika ir bijusi otra nozīmīga deokupācijas politikas daļa.

Latviešu valodas kursi, latviešu valodas kā valsts valodas lomas nostiprināšana Satversmē ir vēl viena nozīmīga okupācijas seku pārvarēšanas politika, kas nebūtu nepieciešama, ja Latvija 50 gadu nebūtu bijusi prettiesiski okupēta un anektēta PSRS sastāvā. Visai sabiedrībai kopīgas vēsturiskās atmiņas veidošana, kas vienādi nosoda nacistiskos un staļiniskos noziegumus, tai skaitā Latvijas okupāciju, tātad balstās uz patiesiem faktiem, pareiziem juridiskiem secinājumiem un no tiem izrietošiem morāliem novērtējumiem, iespējams, prasīs vēl ilgāku laiku, nekā lielai sabiedrības daļai iemācīties latviešu valodu. Apziņas «deokupācija» no padomju ideoloģiskajām klišejām arī nozīmē okupācijas seku pārvarēšanu.

Taču skaidri jāpasaka, ka deokupācija nenozīmē naturalizēto pilsoņu tiesību ierobežošanu vai nepilsoņu privileģētā statusa pazemināšanu. Visi Latvijas pilsoņi bauda vienādas tiesības neatkarīgi no tautības vai pilsonības iegūšanas veida. «Deokupēt» daļu pilsoņu ir nonsenss. Nepilsoņu statuss ir noteikts, un neviens to negrasās mainīt (tiesiskā paļāvība!). Nepilsoņu «deokupācija» vai, Ušakova vārdiem runājot, viņu padarīšana par ķīlniekiem vai upuriem ir absurds. To izslēdz Latvijas kā demokrātiskas valsts politiskā un tiesiskā sistēma. «Deokupācija» Saskaņas centra gaumē ir bezatbildīga manipulācija ar cilvēku prātiem. Latvijas izaugsmei ir nepieciešama saliedēta sabiedrība. Ušakovam vienkārši jābeidz baidīt krievus.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?