Aleksandrs Čaks nav tas cilvēks, kurš dzīvojis bez bohēmas. Viņa dzīvē apgrozījušās meitenes, kuras rindā stāvējušas pie viņa nama durvīm, lai tikai redzētu dzejnieku rokas stiepiena attālumā, stāsta A. Čaka memoriālā dzīvokļa - muzeja direktore Antra Medne. «Ja viņš kādā grāmatiņā ierakstīja kādu skaistu vārdu vai vienkārši parakstījās, tad varēja teikt, ka adresātes diena bija laimīgi nodzīvota. Par šo posmu ir saglabājušās daudzas meiteņu vēstules Čakam - «mēs atnācām un caur durvju kliņķi atstājām tev ziedus»,» stāsta A. Medne.
«Daudz lielu notikumu un raibu ainu ir norisinājušies uz Rīgas ielām, bet sevišķi daudz viņas namos,» teicis Jānis Akuraters. Tāpēc deviņi latviešu kultūrvēsturē nozīmīgām personībām veltītie muzeji Rīgā ir apvienojušies kopīga projekta Katram sava Rīga īstenošanā un katra mēneša otrajā sestdienā aicina doties ceļojumā/akcijā, kurā ir iespēja iepazīt Rīgu, tās seno romantiku, notikumus un cilvēkus no dažādiem tematiskiem skatpunktiem.
Sestdien, 11. janvārī, plkst. 12.00 A. Čaka memoriālajā dzīvoklī - muzejā (Lāčplēša ielā 48/50, dz. 14) sāksies pirmais ceļojums ar nosaukumu Bohēmas vietas Rīgā. Tā apmeklētājiem būs iespēja iepazīt muzeja dārgumus, baudīt tēju ar brendiju, jo tālāk ceļš kājām vedīs pa Lāčplēša ielu uz A. Čaka ielu 51 - namu, kurā Čaks sarakstījis Mūžības skartos un divus savus slavenākos dzejoļus Miglā asaro logs un Liepas satumst, atklāj A. Medne. Nākamā ceļojuma pieturvieta būs ēka, kurā savulaik bijis Šīrona krogs. Tur bieži uzturējies ne tikai Čaks, bet arī Jānis Sudrabkalns, Eduards Smiļģis, Andrejs Upīts un citi radoši cilvēki. «Bufetē varēja nopirkt kortelīti un alu, miroņu pirkstiņus (kaltēts siers ar ķimenēm un sāli), ceptas reņģes un kaltētus zirņus. Tur bija tādi ēdieni, ko varēja atļauties arī mākslinieki,» stāsta A. Medne. Ceļa turpinājumā tiks apskatīts nams, kurā A. Čaks miris, un baznīca, kurā 1941. gada 18. oktobrī dzejnieks salaulājās ar Anitu Bērziņu. Mazais ceļojums tālāk vedīs uz Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeju, kurā varēs iepazīties ar kafejnīcas Sukubs priekšmetiem un uzzināt, kā tapa šī XX gs. 20. gadu rakstnieku un mākslinieku iecienītā pulcēšanās vieta. Nākamā pietura - Andreja Upīša memoriālais muzejs, kurā apskatāmas senas fotogrāfijas ar Rīgas centra krogiem un varēs noklausīties stāstījumu par A. Upīša vērojumiem tajos, vēlāk tie iekļauti arī romānos Zelts un Sieviete. Ceļojumā tiks izstaigātas arī seno kafejnīcu un krodziņu vietas Rīgas centrā, tūre noslēgsies ar braucienu autobusā uz Pārdaugavu, kur Jāņa Akuratera mājā akcijas dalībniekus sagaidīs pats saimnieks (aktiera Vara Piņķa atveidojumā), kurš iepazīstinās ar savām bohēmas laiku atmiņām un dzeju.
Sīkāk - http://memorialiemuzeji.lv, pieteikties - pa tālruni 26703293.