Departamenta pārstāvjiem radušās aizdomas, ka apreibinoši maisījumi tiek tirgoti vēl vienā kioskā, kas ir šīs iestādes pārziņā, tāpēc tikšot meklētas iespējas pārtraukt nomas līgumu pirms termiņa. «Ceram, ka arī šajā gadījumā izdosies pierādīt sortimenta neatbilstību līgumam - tas ir teju vienīgais salmiņš, pie kā varam pieķerties, jo valsts likumdošana šajā jomā ir ļoti nesakārtota,» norāda RDSD direktora pienākumu izpildītājs Krišjānis Peters.
Uz robiem likumos norāda arī paņēmieni, ar kādiem tiesībsargājošās iestādes spiestas ierobežot šīs it kā legālās, taču veselībai kaitīgās vielas apriti, kas tiek tirgota kā ūdenspīpes tīrīšanas līdzeklis vai vīraks. Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes pārstāvis Toms Sadovskis atklāj, ka policisti gandrīz katru dienu tā sauktajās narkobodēs veic pārbaudes, lai ar sev pieejamām metodēm ierobežotu šo vielu tirdzniecību. Sadarbojoties ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Valsts darba inspekciju un Valsts ieņēmumu dienestu, reidu laikā bieži vien tiekot atklāti dažādi ar tirdzniecību saistīti pārkāpumi - pārdevējiem neesot darba līgumu, tāpat netiekot izsisti čeki un ievēroti vides drošības noteikumi -, šo iemeslu dēļ tirgotavu darbību izdodas uz laiku apturēt.
Pirms dažām dienām policijai līdzi devušies Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) inspektori, un divos kioskos apreibinošais zāļu maisījums bijis marķēts kā kaktusu mēslojums. «Nereģistrēta mēslojuma tirgošana Latvijā ir aizliegta, jo tas var kaitēt cilvēku vai dzīvnieku veselībai un arī videi, tāpēc šiem uzņēmumiem tika sastādīti administratīvo pārkāpumu protokoli,» atklāj VAAD Agroķīmijas departamenta direktore Skaidrīte Rulle. Viņa uzskata - izvēloties maldinošo uzrakstu uz etiķetes, tirgotāji nav aizdomājušies, ka mēslošanas līdzekļu apriti reglamentē atsevišķs likums, kas paredz saskaņot ar dienestu gan šādu maisījumu ievešanu valstī, gan tā iepakošanu, marķēšanu un tirdzniecību. «Vietās, kur pārkāpumi atklāti, tā dēvētā mēslojuma turpmāka tirdzniecība tika aizliegta, taču vēl divās vietās bija nostrādājuši klusie telefoni, un pārdevēji visiem iepakojumiem pirms mūsu ierašanās pārlīmēja etiķetes,» skaidro S. Rulle, piebilstot, ka par soda piemērošanu negodīgajiem tirgotājiem tiks lemts nākamnedēļ. VAAD inspektori par apreibinošo maisījumu pārdevēju darbībām ar etiķešu mainīšanu informējuši Patērētāju tiesību aizsardzības centru, kura pārstāvji veiks atsevišķas pārbaudes.
Tikmēr Rīgas Psiholoģijas un narkoloģijas centra (RPNC) mediķi teju katru dienu spiesti sniegt palīdzību cilvēkiem, kuri ar brīvi pieejamo vielu maisījumu saindējušies vai kuriem tas izraisījis psihiskas saslimšanas. «RPNC ne vienmēr var noteikt, kuru vielu pacients lietojis, tāpēc nevar apgalvot, ka visos gadījumos pie vainas ir konkrētā viela, taču, tā kā pašlaik tirgotā ir ļoti izplatīta un plaši pieejama, notiek tās riska izvērtējums,» norāda Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta Vides veselības nodaļas vecākā eksperte ķīmisko vielu drošuma jomā Anita Segliņa. Viņa atklāj, ka tuvākajās dienās VM riska izvērtējuma komisija lems par nepieciešamību aizliegt mākslīgi sintezēto vielu, ar kuru augu maisījumi tiek apsmidzināti, jo tieši tā radot apreibinošu efektu. Lēmums tiks balstīts gan uz laboratorisku izmeklējumu rezultātiem, gan vairāku iestāžu atzinumiem, gan citu valstu pieredzi konkrētās vielas apkarošanā.
Kāds policijas pārstāvis, kurš vēlējās palikt anonīms, atklāja, ka līdz tam pašvaldības policijas pārstāvji dažādās pilsētās kā papildu metodi legālo narkotiku apkarošanai izmanto sarunas ar tirdzniecības platību īpašniekiem - apelējot pie viņu sirdsapziņas, likumsargi lūdz neiznomāt telpas uzņēmumiem, kas tirgo apreibinošos maisījumus. Diena jau rakstīja, ka tās ir ķīmiskas vielas, kuru lietošana rada marihuānai līdzīgu efektu.
Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks Jānis Geduševs sola, ka jaunā mācību gada sākumā pie psihotropo maisījumu tirgotavām likumsargi dežūrēs pastiprinātā režīmā. Īpaša uzmanība tikšot pievērsta arī bērnu un jauniešu iecienītām pulcēšanās vietām, un īpašu reidu laikā likumsargi kontrolēs, vai nepilngadīgajiem netiek tirgoti alkohola un tabakas izstrādājumi. Šo pasākumu mērķis esot nepieļaut situāciju, kāda Zinību dienā bijusi 2008. gadā, kad pārkāpumu protokoli par apreibinošu vielu lietošanu sastādīti 300 skolēniem. Savukārt šajā dienā pirms gada visā Latvijā pieķerti 100 pārkāpēju.