Trenē 90% muskuļu
Nūjošanā tiek iesaistīts gandrīz viss ķermenis, jo, pareizi izdarot kustības, darbojas 90% muskuļu. Nūjojot uzlabojas cilvēka vispārējais fiziskais stāvoklis, jo tā prasa mērenas intensitātes slodzi, kas ir visveselīgākā, lai cilvēks varētu labi justies un funkcionēt. Šāda slodze arī vislabāk dedzina taukus, tāpēc, cītīgi nūjojot, slaido līniju var dabūt daudz ātrāk, nekā strādājot ar trenažieri. Tomēr galvenais ieguvums, ko dod nūjošana, ir pozitīvas emocijas, ko rada laimes hormoni, pārliecināta I.Upeniece. Tie izdalās aerobās slodzes procesā.
Kā zināt, ka cilvēks nūjo ar atbilstošu slodzi? Visvienkāršākais kritērijs, pēc kā noteikt savu slodzi, ir saruna. «Ja nūjojot mēs varam parunāt, paklačoties, izstāstīt anekdoti un nejūtamies aizelsušies, tad tā ir aerobā slodze. Līdzko esam aizelsušies un trūkst skābekļa, slodze ir jāsamazina,» skaidro I.Upeniece.
Nūjo cauru gadu
No malas izskatās, ka nūjot ir ļoti vienkārši - paņem tikai nūjas un aiziet. Tomēr apgūt nūjošanas tehniku nav nemaz tik viegli. Nūjas kalpo kā atbalsts un samazina slodzi mugurkaulam un krustiem. Tāpēc, iemācoties pareizu tehniku, cilvēks faktiski lido, jo atbalsts pret nūjām padara ķermeni daudz vieglāku. Tomēr nav jābaidās, ka, nūjojot nepareizi, cilvēks varētu sev nodarīt pāri, jo, neveicot kustības pareizi, nūjošana pārvēršas par parastu pastaigu, kas nekaitē veselībai, skaidro nūjošanas instruktore.
Nūjot var cauru gadu - gan lietū un sniegā, jo nūjām iespējams izmantot asākus nūjas uzgaļus, kas der sniegā, ledū. Arī Uzvaras parkā sastaptā nūjotāja Edīte teic, ka nūjošanai laikpstākļi nav šķērslis. Lai gan viņa sākusi nūjot tikai nesen, paspējusi jau apmeklēt nodarbību arī pirmajā rudens vētrā. «Apkārt nolauztajiem kokiem, un aiziet!» Edītes motivācija nūjot ir pavisam vienkārša - pēc nodarbības viņa nāk mājā kā pēc kārtīga treniņa. Savukārt pēc parastas pastaigas - kāda iziet, tāda pārnāk. Arī nūjotāja Juta nūjas rokās paņēmusi nesen. Viņas motivācija nūjot ir sāpoša mugura. «Man bija problēmas ar muguru, tāpēc sāku iet uz ārstniecisko vingrošanu, bet jutu, ka vajag arī kādu aktivitāti svaigā gaisā. Pagaidām vēl nevaru pateikt, vai palīdz, bet man patīk,» teic Juta.
I.Upeniece ir pārliecināta, ka nūjošanai nav slikta laika, ir tikai slikts apģērbs. Nūjošanai tiek ražots arī specializēts apģērbs - vēju aizturošas bikses, speciālā veļa, apavi. Tomēr, ja nenūjo profesionāli, bez specializēta apģērba var iztikt. Par atbilstošiem apaviem gan ir jāpadomā. Ja nav nūjošanai domātu kroseņu, tad jāizvēlas vismaz soļošanai paredzēti apavi. Arī nūjas vislabāk izvēlēties profesionālās, jo tās kalpos ilgāk un būs atbilstošākas, uzskata I.Upeniece. Nūju cena svārstās no 19 līdz 60 latiem.
Labāk grupā
Nūjot grupā vai individuāli - tas ir atkarīgs no katra cilvēka vēlmēm. «Man ļoti grūti kaut ko vienai pašai darīt, sevi mobilizēt,» teic instruktore, tādēļ viņa labprāt nūjošanai izvēlas labu kompāniju. Arī nūjotāja Māra atzīst, ka nūjot vislabāk ir kompānijā, nevis vienatnē. «Viena nekad nevarētu nūjot, jo man būtu garlaicīgi, turklāt garāmgājēji nodomātu, ka neesmu īsti riktīga,» smej Māra. Viņa par nūjošanu pirmo reizi uzzinājusi pirms trim gadiem. Pamēģinājusi, iepaticies. Šogad pavasarī Māra uzzinājusi, ka iespējams apmeklēt nūjošanas nodarbības. Saņēmusies un kopš maija reizi nedēļā nāk uz Uzvaras parku. «Kopš esmu sākusi nūjot, jūtu, ka ir mundrums, turklāt svārki kļuvuši platāki. Esmu kļuvusi staltāka, un pleci vairs nav sakumpuši,» ieguvumus uzskaita Māra.