Par to, ka nauda piedāvāta viņai, ziņojusi deputāte Iveta Blaua (JL). KNAB rīkojās divas dienas pirms domes sēdes, kurā bija plānots lemt par R. Munkevica atcelšanu no amata un dienu pirms tam, kad viņš bija plānojis sasaukt pašvaldības uzņēmumu _Dzintaru koncertzāle_ un _Jūrmalas gaisma_ dalībnieku sapulces, lai no valdes locekles amata atsauktu deputāti Mariju Vorobjovu. Viņa publiskojusi informāciju par R. Munkevica izdarīto spiedienu, lai panāktu sev izdevīga līguma noslēgšanu. Nav šaubu, ka R. Munkevics mēra krēslu nesaglabās, jautājums tikai, kad viņa vietā ievēlēs līdzšinējo vicemēru Romualdu Ražuku (PS) un kas būs viņa vietnieks. R. Munkevica advokāts Aivo Leimanis aģentūrai LETA pavēstīja, ka R. Munkevics kategoriski noliedz jebkādu kukuļa piedāvāšanu un ka tam neesot nekādu pierādījumu. Šodien tiesa lems par drošības līdzekli abiem aizturētajiem.
Pieci tūkstoši
Visai asas attiecības starp domes pozīciju un opozīciju valda jau kopš pirmās domes sēdes 2009. gada 16. jūlijā, kad ar negaidīti pārliecinošu pārsvaru - desmit pret pieciem - par mēru ievēlēja R. Munkevicu. Šā gada pavasarī Jūrmalas domes līdzšinējā opozīcija pieauga līdz astoņiem, bet vēlāk - deviņiem, un 10. maijā tika iesniegts deputātu pieprasījums sasaukt ārkārtas sēdi R. Munkevica atcelšanai no amata. Mēram tika pārmests autoritārs vadības stils, vienpersoniski pieņemot lēmumu par pašvaldības kapitālsabiedrību darbību, nelikumības pašvaldības SIA Jūrmalas namsaimnieks un Jūrmalas siltums, kā arī manipulācijas ar Jūrmalas attīstības plānu, tajā iestrādājot izdevīgus nosacījumus apbūvei atsevišķiem zemesgabalu īpašniekiem.
R. Munkevics vēl piektdien bija gatavs vilcināt šīs sēdes datumu līdz 24. maijam, pirms tam atceļot M. Vorobjovu no amatiem pašvaldības uzņēmumos Jūrmalas gaisma un Dzintaru koncertzāle. Vēlāk parādījās versija, ka viņam bijis plāns negaidīti sēdi sasaukt 19. maijā, kad viena no opozīcijas deputātēm Dzintra Homka bija ārzemēs, un tad atliktu pārpirkt tikai vienu deputātu, kas tad arī, iespējams, tika mēģināts. Kukulis, ko R. Munkevics un N. Pīrants, iespējams, piedāvājuši I. Blauai, lai izgāztu neuzticības izteikšanu viņam, bija 5000 latu. I. Blaua, būdama opozīcijā, tomēr jau vairākus mēnešus bija Izglītības un kultūras jautājumu komitejas priekšsēdētāja, un par viņu R. Munkevics apgalvoja, ka viņa jau «faktiski strādā pozīcijā». Deputāte notikušo nekomentē, jo parakstījusies par informācijas neizpaušanu. Ar Dz. Homku Dienai sazināties neizdevās, bet pārējie - R. Ražuks, Aigars Tampe (TB/LNNK), Arnis Ābelītis (Tev, Jūrmala), Juris Visockis (JL), Zigurds Starks un Māris Dzenītis (neatkarīgie deputāti) kategoriski noliedza, ka viņiem būtu piedāvāts kukulis. M. Vorobjovas palīgs Dmitrijs Goroševskis izteicās, ka ir bijuši mājieni par iespējamu atlīdzību. Piemēram, R. Munkevics deputātei esot rādījis lapiņu ar uzrakstītu piecnieku.
Šīs lietas ietvaros KNAB veica kratīšanas un sešus lēmumus par aresta uzlikšanu mantai. Kratīšanu bija paredzēts veikt arī SIA Jūrmalas ātrā palīdzība (JĀP), kur aizturētais N. Pīrants bija valdes loceklis, taču JĀP valdes priekšsēdētājs Uldis Ciekurs apliecināja, ka N. Pīrants uzņēmumā parādījies tikai parakstīt dokumentus un viņam neesot ne savas darba vietas, ne datora. Tieši N. Pīrants bija nākamais zem svītras partijas sarakstā un būtu varējis kļūt par domes deputātu, ja R. Munkevics mandātu zaudētu.
Bijusī Jūrmalas domes priekšsēdētāja Inese Aizstrauta (LZP) atgādināja, ka savulaik atsevišķas lietas par R. Munkevica darbību SIA Jūrmalas namsaimnieks vadībā nonākušas līdz tiesai, un tajās apsūdzības uzturētāja bijusi Jūrmalas dome. R. Munkevics, nomainot I. Aizstrautu mēra amatā, pie pirmās iespējas šos procesus pārtraucis.
Zina principus
Par nākotnes plāniem deputāti izsakās piesardzīgi. Ir zināms, ka R. Ražuku virzīs par mēru, iespējams, pat šodien, ja R. Munkevica atcelšana noritēs, kā plānots. Visticamāk, ka vicemērs būs tikai viens un tas būs bijušais R. Munkevica partijas biedrs uzņēmējs Māris Dzenītis, kurš partiju Jūrmala - mūsu mājas pameta drīz pēc pašvaldību vēlēšanām. Neoficiāli izskan, ka ir gan iespējamas arī citas kombinācijas, taču pagaidām ir vienošanās, ka citu vicemēru nebūs (līdz šim bija trīs), bet deputātiem netiks ļauts strādāt par padomniekiem un viņi nedrīkstēs arī vadīt domes uzņēmumus; tas nozīmē vēl viena Munkevica cilvēka - Egmonta Krūmiņa atcelšanu no SIA Jūrmalas namsaimnieks valdes priekšsēdētāja amata. Citi amati domē vēl līdz galam neesot sadalīti. Pamatprincips ir koleģiāla lēmumu pieņemšana un vienvaldības izbeigšana, tāpēc arī domes kapitālsabiedrību daļu turētājs nebūšot mērs, bet vai nu domes Ekonomikas un attīstības nodaļa, vai kāda cita struktūra.