Tiesa, šo politisko spēku pagaidām kā sabiedroto vēl neredz ne tikai tā dēvētais nacionālais spārns, bet arī Lietussargu grupas līdere Sarmīte Ēlerte, kura atbalsta Vienotības partijas izveidi, kā solīts vēlētājiem. Kongresā sestdien paredzama cīņa valdes vēlēšanās, jo pirms pāris mēnešiem ievēlētajā valdē neiekļuva ne S. Ēlerte, ne viena no PS faktiskajām līderēm Ilze Viņķele. Juridisku kļūmju dēļ kongresa lēmums ir jāpārskata.
Kā kultūras ministres S. Ēlertes, tā viņas partijas biedra, Vienotības valdes locekļa Dāvja Stalta ieskats par priekšnoteikumiem sabiedroto izvēlē ir vienāds. Vienotība var sadarboties ar politisko spēku, kurš atzīst Latvijas okupācijas faktu, latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu un ar kuru Vienotībai ir vienāda izpratne par pilsonības un vēstures jautājumiem. Taču D. Stalts Dienai pieļāva, ka Vienotība var tikt nostādīta izvēles priekšā - vai nu sadarboties ar tā dēvētajām oligarhu partijām, vai Saskaņas centru. Šī izšķiršanās varot sašķelt PS. I. Viņķele uzskata, ka rezervētā attieksme pret sadarbību ar SC ir saistīta ar 10. Saeimas pilnvaru laiku, bet jaunajā Saeimā var izveidoties cita realitāte, taču arī viņa uzsvēra visus iepriekšminētos priekšnoteikumus sadarbībai ar SC. I. Viņķele arī atgādināja, ka visas apvienības partijas vairākkārt ir atbalstījušas vienotas partijas izveidi.
D. Stalts arī uzskata, ka precīzi jādefinē, kas ir oligarhi, un jāskatās, vai tādi nav arī starp apvienības ziedotājiem. Paziņojumā presei viņš saka: «Ja tautai tiek paziņots, ka sākusies cīņa pret oligarhiem, tad būtu jāpaziņo arī, pret kuriem tieši jeb kādām mērauklām tie mērojami, citādi var gadīties, ka kādā brīdī būs jācīnās pašiem pret sevi.» Jaunā politiķa paziņojums bija saistīts ar Sabiedrības citai politikai līdera Aigara Štokenberga iepriekš medijos teikto, ka «no Vienotības aizies tie, kuri ir vairāk ekstrēmi un mazāk domā», norādot, ka šie cilvēki nāk no Pilsoniskās savienības. A. Štokenbergs publiski arī izteicies par nepieciešamību Vienotībai veidot valdību kopā ar Saskaņas centru. Savukārt D. Stalts aicina diskutēt par iespējamo sadarbību ar Nacionālo apvienību Visu Latvijai!-TB/LNNK, pret kuras aicināšanu valdībā pērn iebilda tieši SCP. Šī domu apmaiņa vienas apvienības biedru vidū liecina, ka viņu starpā pastāv uzskatu atšķirības. Atšķirīgas ir arī šo cilvēku politiskās saknes un politiskā pieredze. Par to, ka apvienības iekšienē ir sākusies savstarpējā cīņa, liecina arī Jaunā laika un Pilsoniskās savienības deputātu attiecības Rīgas domē, kur abas partijas veido bloku. No tā pēc Jaunā laika iniciatīvas ir izslēgts deputāts Jānis Mārtiņš Skuja, bet viņš joprojām ir Pilsoniskās savienības biedrs un strādā šajā frakcijā.