Tradicionāli Amerikā lielā svētku iepirkšanās iet vaļā pēc Pateicības dienas. Tā radījusi arī pretreakciju - par tradīciju kļuvusi Diena Bez Iepirkšanās (Buy Nothing Day) novembra beigās, šogad tā bija 28. novembrī. Kad pirms pāris gadiem mēģinājām Latvijas cilvēkus aicināt iesaistīties Dienā Bez Iepirkšanās un iet garām lielveikaliem, sabiedrības reakcija bija - nekāda. Šogad izskatās, ka daudziem gluži negribot notiek diena bez iepirkšanās, un ne viena vien. Ekonomiskā situācija ievieš ilgtspējīgam patēriņam labvēlīgas korekcijas, taču tā kā tas notiek piespiedu kārtā, tad neesmu pārliecināts, vai tā kļūs par pastāvīgu paradumu. Varbūt tad, kad parādīsies lieka nauda makā, ballīte lielveikalos atkal būs pirmais, kam tā tiks tērēta un atteikšanās to būs padarījusi vēl saldāku.
Šonedēļ notiek Kopenhāgenas klimata samits, kas saasinājis diskusiju par globālo sasilšanu, tās iemesliem un vispār par to, vai tāda pastāv. Vides aktīvisti ir diezgan pesimistiski par vienošanos, kuru varētu panākt Kopenhāgenā, taču ir pilnīgi pārliecināti: ja pārtikušo valstu iedzīvotāji samazinātu patēriņu, tas ir drošs veids, kā samazināt klimata izmaiņas.
Mani iepriecina Latvijā redzamais - tur, kur krīze satiekas ar radošiem cilvēkiem, rodas videi un klimatam draudzīgas dzīvesstila tendences - jaunieši aizraujas ar vintage, lietotas mantas, otrreizēji pārstrādāti materiāli ir modē, aktīvi notiek dažādas rokdarbu darbnīcas un daudzi cenšas dāvanas gatavot paši. Mūsu ģimenē uz darbiņiem kurina četrgadnieks - tad jālej sveces, tad pašiem jātaisa marcipāns, tad tukšas plastmasas pudeles jāpārvērš par zvēriem. Viņam nav ne jausmas, ka tas, ko viņš dara, ir zaļi un videi draudzīgi, tas vienkārši ir aizraujoši. Lai atteikšanās no iepirkšanās kļūst par šo Ziemassvētku vērtību, ne trūkumu!