Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +3 °C
Skaidrs
Otrdiena, 5. marts
Aurora, Austra

Dienas komentārs

Bez infrastruktūras neiztikt © DIENA

Nesen uzvirmojusī diskusija par to, kurp Latviju ved iedzīvotāju skaita samazināšanās laukos, mudina ielūkoties datos par iekšzemes kopproduktu (IKP), ko nesen publiskoja Centrālā statistikas pārvalde (CSP).

Priekšvēlēšanu kaislības ASV © DIENA

Amerikas Savienotajās Valstīs ir sācies priekšvēlēšanu (ja precīzi, tad kokusu (priekšvēlēšanu paveids) un priekšvēlēšanu) laiks pirms novembrī gaidāmajām prezidenta vēlēšanām. Galveno uzmanību, protams, piesaista republikāņu priekšvēlēšanas, pat neraugoties uz to, ka pārliecinošs šīs partijas vēlētāju favorīts ir eksprezidents Donalds Tramps.

Autortiesības un internets © DIENA

Normatīvais regulējums un tā piemērošana ne vienmēr tiek līdzi mūsdienu tehnoloģiju attīstībai. Mākslīgā intelekta parādīšanās Latvijā vēl milzīgus satricinājumus nav radījusi, taču nākotnē tādi ir iespējami.

Par Latvijas pasta pašpasludinātajiem biznesmeņiem un līdzīgiem © DIENA

Valsts a/s Latvijas pasts ne bez politiskiem vējrādītājiem slēdz vai maina vairāk nekā 100 nodaļu visā Latvijā, lielākajā novadā Dienvidkurzemē tādas nepaliks vispār, jo tās nav rentablas. Slēdz skolas, jo tās nav rentablas. Pie ārsta nevar aiziet, jo kvotas beigušās. Cilvēks ir nerentabls, un pat ziņa par to, ka neesi rentabls, tiks piegādāta ar rentabilitātes aprēķinu, VAS Latvijas pasts tarifi tiek palielināti nemitīgi.

Ne drīzas nākotnes jautājums © DIENA

Eiropas Savienības (ES) augstākais pārstāvis ārlietās Žozeps Borels šīs nedēļas sākumā paziņoja, ka savienības dalībvalstis ir panākušas vienošanos par militārās operācijas Sarkanajā jūrā uzsākšanu ar mērķi aizsargāt kuģus no Jemenas proirāniskās kustības Ansar Allah (hutiešu jeb husītu) uzbrukumiem.

Mīnu lauku apsedlotāji © DIENA

Diskusija par Latvijas izstāšanos no kājnieku mīnu aizlieguma konvencijas, kas jau novilkusi frontes līniju jeb mīnu lauku ne gar robežu ar Krieviju, kā cerēts, bet krustu šķērsu Latvijas politiskajā vidē un sabiedrībā, ir no mušas uzpūsts zilonis jeb pseidorisinājums, ko apsedlojuši visdažādāko interešu vadīti pasažieri.

Neatkarības sargāšanas laiks © DIENA

Pagājušajā nedēļā Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, norādot, kādi darbi Latvijā veicami, uzsvēra, ka svarīga ir "daudz bargāka vēršanās pret noziegumiem pret valsts drošību, zināmas izmaiņas notiek, bet tiesu varai jāsaprot, ka vairs nav miera laiki". (Plašāk par to – E. Rinkēviča ierakstā Facebook.com 17. janvārī.)

Austrumu diplomātijas savdabība? © DIENA

Divu vēsturiski labas attiecības uzturošu t. s. Lielo Tuvo Austrumu valstu – Irānas un Pakistānas – apmainīšanās ar raķešu triecieniem pa vienai otras pierobežu, kā arī tos pavadošie diplomātiskie demarši ir radījuši bažas (vai dažos gadījumos – cerības), ka var sekot tālāka konflikta starp abām šīm reģionālajām lielvarām (no kurām viena, Pakistāna, turklāt ir kodolvalsts) eskalācija.

Muļķības kalngals © DIENA

Uzreiz gribu izskaidrot, ka virsrakstā minētais vārds "muļķības" aizstāj mazliet rupjāku (taču, manuprāt, precīzāku) vārdu, kas skanēja galvā, kad lasīju kolēģes rakstu (kas lasāms šodienas laikraksta 6. lappusē) Strādājot zaudē, nevis iegūst. Tas bija patiešām nepatīkams pārsteigums – uzzināt, ka gadījumā, ja cilvēks ar pirmās grupas invaliditāti vēlas (un spēj) būt ekonomiski aktīvs, ir gatavs strādāt, pelnīt un vēl visam pa vidu nomaksāt nodokļus valstij, beigās viņš var izrādīties zaudētājs, jo tā kārtējo reizi ir noteikuši valsts pārvaldes birokrāti.

Ko dara Eiropas Parlaments? © DIENA

Vētra, ko sociālajos tīklos sacēla ziņa, ka Tviterkonvoja organizētājs Reinis Pozņaks varētu startēt Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās no Apvienotā saraksta, kārtējo reiz parādīja, ka ikvienam, kurš dodas politiskās karjeras virzienā, jārēķinās, ka pār viņu gāzīsies kritikas lavīna.

Spriedzes pagaidu mazināšanās © DIENA

Pagājušajā sestdienā, 13. janvārī, Taivānā aizvadītās prezidenta (oficiāli – administrācijas vadītāja) un parlamenta vēlēšanas starptautiskās politikas vērotājiem ir likušas atviegloti uzelpot, jo vēlēšanu iznākums liecina – būtiski mainīt esošo situāciju salinieki negrasās.

Nauda nesmird? © DIENA

Aizvien plašāk izskan aicinājumi ierobežot Latvijas uzņēmumu sadarbību ar agresorvalsti Krieviju un arī tās atbalstītāju Baltkrieviju.

Politika un narkokarteļi © DIENA

Dienvidamerikas valstī Ekvadorā ir izcēlusies plaša narkokarteļu un ielu bandu rīkota vardarbība un uzbrukumi policijai, kas tiek uzskatīti par noziedznieku atbildi uz nesen par valsts prezidentu kļuvušā Daniela Noboas lēmumu izsludināt valstī ārkārtas stāvokli un pasludināt divus desmitus organizētās noziedzības grupējumu par teroristiskām organizācijām.

Konkursu birokratizācija © DIENA

Konkursu rīkošana uz dažādiem amatiem valsts pārvaldes struktūrās un kapitālsabiedrībās nenoliedzami ir vērtīgs mehānisms, lai konkrētajai amata pozīcijai atrastu labāko no pieejamiem kandidātiem.

Krievu graudu tranzīts jāpārtrauc! © DIENA

Valdības koalīcija tērē laiku diskusijām par to, vai saimnieciski var atļauties atteikties no krievu graudu importa un tranzīta, acīmredzami neapzinādamās, ka lēmums par tā pārtraukšanu ir neizbēgams.

Eiropas lokomotīves problēmas © DIENA

Vācijā nu jau vairākas dienas turpinās vērienīgas lauksaimnieku (un ne tikai) protesta akcijas, kuras ir saņēmušas savā ziņā starptautisku atbalstu – savas akcijas, atbalstot Vācijas kolēģus, rīko arī, piemēram, Francijas un Nīderlandes lauksaimnieki.

Ražošanas neesamība ir mīts © DIENA

Laiku pa laikam diskusijās par mūsu valsts ekonomisko situāciju pavīd apgalvojums, ka Latvijā nav rūpniecības. Tas gan ir mīts, kas iesakņojies apziņā ne vienam vien, bet ir tālu no patiesības, jo mums ir vairākas spēcīgas nozares, piemēram, kokrūpniecība un pārtikas ražošana.

Solis karšu pārzīmēšanā © DIENA

Gadu mijā par sava veida ģeopolitisku pārsteigumu parūpējās Āfrikas valsts Etiopija, kura plaša darījuma ietvaros oficiāli atzina Somālilendas, kas ir viena no neatkarību pasludinājušajām, taču starptautiski neatzītajām kaimiņvalsts Somālijas provincēm, neatkarību.

Austrumu tirgus II © DIENA

Dienā, kad sākās pilsoņa pasu skandāls, man tas atmiņā atsauca mazliet senākus notikumus un sabiedrības sašutumu saistībā ar AS Sadales tīkls pirmo piedāvājumu paaugstināt elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu cenas. Toreiz tarifu projekts pirms tā iesniegšanas izskatīšanai regulatoram taču bija izgājis nepieciešamo "birokrātijas ceļu", kura laikā tarifu lēciena plānu ar savu parakstu bija apstiprinājušas attiecīgas amatpersonas.

Taivānas sarežģītās vēlēšanas © DIENA

Taivānā 13. janvārī ir gaidāmas kā prezidenta, tā parlamenta vēlēšanas, par kuru rezultātu, pie kam neatkarīgi no šo vēlēšanu iznākuma, var kļūt ievērojams spriedzes pieaugums ASV un Ķīnas attiecībās.

Būs cīņa par vietām Briselē © DIENA

Latvijā šā gada 8. jūnijā ir gaidāmas Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas, kurās no mūsu valsts tiks ievēlēti deviņi deputāti. Visa Latvija būs viens vēlēšanu apgabals, un partijām, lai iekļūtu EP, būs jāiegūst vismaz 5% vēlētāju balsu.

Jauna dominējošā tendence? © DIENA

Aizvadītā gada 20. decembrī Francijas parlamenta abas palātas apstiprināja valsts prezidenta Emanuela Makrona virzīto jauno migrācijas ierobežošanas likumu, turklāt pēc tam, kad sākotnēji likums tika noraidīts, tajā tika veiktas gana būtiskas izmaiņas, paredzot nelegālās imigrācijas ierobežošanu galvenokārt ar aizliegumiem un represīvām metodēm.

Laiks sakopt māju © DIENA

Neskatoties uz to, ka pat valdību nomaiņa neiekavēja nākamā gada valsts budžeta pieņemšanu, tas, kādā virzienā un ātrumā nākamgad piedzīvosim valsts tautsaimniecības attīstību vai stagnāciju, pagaidām ir diezgan miglā tīts. Iemesls tam nav tikai Latvijas politiķu un ierēdniecības, teiksim nu pavisam godīgi, mazspēja skaidri definēt reālus mērķus un attiecīgi arī īstenot procesus, lai mērķus sasniegtu.

Protests protesta dēļ? © DIENA

Serbijas galvaspilsētā Belgradā turpinās opozīcijas rīkotie protesti, cenšoties apstrīdēt nesen notikušo Belgradas skupščinas (domes) vēlēšanu rezultātus

JV reitingi un sazvērestības teorijas © DIENA

Ilgi gaidītie partiju reitingi, kurus sabiedrībai nācās gaidīt aizdomīgi ilgi – teju pilnus divus mēnešus, Ziemassvētku priekšvakarā beidzot tika publiskoti un, protams, gandarīja tos, kuri bija pārliecināti, ka kaut kāds negatīvs efekts pat uz Jaunās Vienotības (JV) disciplinēto vēlētāju skandālam ar partijas sejas Krišjāņa Kariņa negausīgi izmantotajiem dārgajiem privāto lidmašīnu reisiem būtu bijis jāatstāj.